Cytat do rozdziału 16
Jedni rodzą się, by mieć, inni by żeby żyć. Są tacy którzy chcą tylko pracować, a jeszcze inni, żeby wszystkich obserwować stojąc z boku. Tylko nieliczni żyją by przyglądać się s o b i e. Dlatego obserwuj siebie, to nic, że na początku nieudolnie, chwiejnie, niepewnie, ale stań wreszcie na zewnątrz siebie i spojrzyj w głąb siebie zewnętrznym okiem, wzrokiem innym, nie do końca swoim – chłodnym, odległym, obojętnym, który potem równie beznamiętnie będzie notował ruchy Twojej ręki, drżenie powieki, duchotę w pokoju i myśli – wszystkie, nawet te nie dokończone, byle jakie, przelotne, ułomne, niechciane. Wszystkie. Ten wzrok, miejsce na zewnątrz Ciebie, z którego zobaczysz więcej, będzie się pojawiał odtąd coraz częściej, aż w końcu zacznie zmieniać Ciebie i choć na jakiś czas stracisz pewność kim jesteś, gdzie jest Twój środek, ten najważniejszy punkt wokół którego porządkuje się wszystko co dla Ciebie ważne. To nic. Nic nie szkodzi. Nie martw się tym. Te same rzeczy będziesz widziała za każdym razem inaczej. Najpierw pogubisz się w tym, zdenerwujesz, zasmucisz. To nic. Będziesz rozpaczliwie szukać stałości.  Rzadko ją znajdziesz. To nic. W końcu uznasz, że stałość wprawdzie istnieje, ale jest daleko poza Tobą, bo jesteś strumieniem, małym strumyczkiem, który raz po raz zmienia kolory, i jedyne co możesz o sobie powiedzieć…. To, to, że przydarza się sobie, przepływa przez miejsca w czasie i przestrzeni, bo jesteś sumą uczuć, emocji i przeżyć danego miejsca i czasu…. Niczym więcej, ale i niczym mniej…. Bo jesteś wszystkim co ważne…. Absolutnie i bezdyskusyjnie w s z y s t k i m….

 

Rozdział w budowie !!!!!!!!!!!!!

Rozdział 16
Obserwacja innych….
Cień wyższej jaźni….

Obserwując innych jesteś wstanie poznać ich naturę, ich atuty i wady a więc jesteś wstanie przewidzieć ich postawy w konkretnych sytuacjach, ale obserwując innych obserwujesz również siebie. Obserwacja uczuć, postaw i emocji u osób ze swojego otoczenia może nas wiele nauczyć. Taka postawa aktywuje naszą percepcje na wcześniej niedostrzegane szczegóły. W ten sposób odgrywa istotną bo świadomą rolę oceny i samooceny, gdyż jest celowym poszukiwaniem faktów które z biegiem czasu układają się w zależności które przybliżającą nas do zrozumienia siebie. Każda cecha czy postawa, która irytuje nas w innych, prowadzi do zrozumienia nas samych. Zmień siebie, a zmieni się także Twój świat, którego codziennie doświadczasz. Otaczający Cię świat jest odbiciem Twoich myśli, uczuć i emocji. Sny również są nimi przesiąknięte. To co widzisz, myślisz i odczuwasz wypływa z Twojego nastawienia i Twoich przekonań. W ten sposób uruchamia się nasza podświadomość a z nią intuicja, która otwiera się na świat wszystkich wcześniejszych doznań, wiedzę o życiu, byciu i o sobie….

Najłatwiej oczywiście zauważać w ludziach ich braki i słabości gdyż są one odpowiedzią na nasze podświadome zapotrzebowanie. Jeżeli widzimy, że ktoś jest niezaradny to nas to wkurza ale jednocześnie czujemy podświadome zadowolenie, że jesteśmy od niego lepsi. Jeżeli ktoś nas dyskryminuje to znak, że nasze relacje z tą osobą są oparte na niedomówieniach. Jeżeli drażnią Cię plotki i nie lubisz kiedy inni rozmawiają na Twój temat za Twoimi plecami przyszywając Ci etykietki. Nie lubisz być poddawana publicznej ocenie i źle znosisz krytykę. Denerwuje Cię, jeśli ktoś porównuję Cię do drugiej osoby lub ocenia Twoją pracę. W takiej sytuacji warto byłoby zastanowić się czy Ty sama przypadkiem nie porównujesz siebie z innymi? Czy nie dokonujesz publicznej oceny czyichś dokonań? Czy nie lekceważysz mniej czy bardziej publicznie czyjeś pracy ? Czy nie porównujesz jednej osoby z drugą ? Czy również nie łapiesz się na tym, że krytykujesz (często tylko w myślach) ich prace, zachowanie czy postawę ? Czy nie oceniasz krytycznie publicznie osób z którymi przyszło Ci współpracować czy żyć ? Czy nie oceniasz ludzi powierzchownie przypinając im etykietki, wyciągając błędne wnioski po tym co robią i po tym jak wyglądają i co posiadają ? A może uważasz się za osobę twardą i silną, zdolną podjąć się najcięższego wyzwania i drażni Cię, kiedy inni są nieudolni, łamią się, poddają. Wkurzają Cię osoby wrażliwe, które łatwo można zranić bo ty boisz się podświadomie zranienia. To warto sobie przemyśleć czy, Twoja siła nie jest przypadkiem zbroją i tarczą, która ma ochronić Cię przed zranieniem? Może Ty również jesteś bardzo wrażliwą osobą, jednak wyparłaś tę wrażliwość, bo kiedyś zostałaś zraniona lub skrzywdzona ? Jeśli więc drażni Cię czyjeś zachowanie czy konkretna postawa danej osoby, to pierwsze co warto zrobić w takiej sytuacji to przyjrzeć się sobie. To, co widzisz w innych bardzo często pokazuje jakie nosisz w sobie zahamowania i bariery, jaka Ty jesteś i co myślisz podświadomie o sobie. Jeżeli coś od kogoś chcemy to najczęściej mamy do niego jakieś skryte pretensje….

Tak nasz żal, ból, gniew, złość, zawiść i wszelkie inne niechciane emocje które odbijają się w relacjach z naszym otoczeniem, dlatego warto zadać sobie pytania i poszukać na nie odpowiedzi:

Kto Cię złości i dlaczego?
Kto i w jakich sytuacjach wywołuje u Ciebie negatywne odczucia ?
Jakie zachowania Cię irytują?
Jakich postaw nie tolerujesz ?
Jak na nie reagujesz ?
Czy twoje reakcje przypadkiem nie tworzą szablonu, schematu ? Czy to dobrze ?
Dlatego warto się zastanowić czy skupianie uwagi na wadach innych nie pochodzi z braku akceptacji samego siebie ?
Czy nie oceniasz krytycznie innych bo boisz się ich oceny ?
Czy otwarta na doznania osoba ze zdrowym poczuciem własnej wartości potrzebuje dostrzegać w innych wady by poczuć się lepiej ?
Czy uważasz, że świat jest zły czy to Twoje poglądy o świecie są złe ?

Jeżeli dojdziesz do podobnych wniosków to dla Ciebie każde spotkanie z drugim człowiekiem stanie się okazją do poznania Siebie, do ujawnienia tego, co jeszcze w nas drzemie nieodkryte i nierozpoznane. Kiedy na swojej drodze stajesz ze swoimi emocjami przed innym człowiekiem, stanowi On dla Ciebie własne odbicie emocjonalne, abyś mogła się w nim przejrzeć, abyś mogła poznać Siebie! To jakie napięcie emocjonalne i jakie relacje wytwarzasz z innymi jest najbliższym prawdzie obrazem Ciebie. Dzieje się tak ponieważ zachowania, które dostrzegamy u drugiego człowieka, są uzależnione od naszej postawy. Jeśli są to negatywne emocje, to odnoszą się one do ciemnej strony naszej osobowości. Każdy z nas ma taką ciemną stronę osobowości, Cień własnej Jaźni….

Cień jaźni, czyli te cechy i postawy, których w sobie nie akceptujemy, które wyparliśmy ze swojego życia, ponieważ kłóciły się one z doskonałym obrazem nas samych. Tak odzwierciedlamy siebie w relacjach z otoczeniem. Interpretacja emocjonalna zachowania i postawy drugiego człowieka stanowi bardzo głęboką analizę nas samych, naszej ludzkiej osobistej struktury mentalnej, emocjonalnej a przez to naszej istoty głębokiej którą wszyscy nazywamy duszą. Nie jest to proste ale jak się domyślacie jest bardzo ważne. To dlatego jest istotne aby przestrzegać pewnych reguł, dzięki którym dokonamy możliwie jak najbardziej realistycznej oceny samego siebie, swojej mentalności i duchowości. W ten sposób możemy również dokonać głębszej analizy swoich pragnień i możliwości by transformować je w swoje życie w sposób zgodny z naszym wnętrzem i naszą logiką….

Świat woku Ciebie jest Twoim odbiciem, odbiciem Twoich myśli i z nimi związanych emocji. To co widzisz, myślisz i odczuwasz wypływa z Twojego nastawienia do innych i Twoich przekonań, jest sumą wszystkich Twoich emocji. To jaka jest twoja istota, która jest sumą wszystkich Twoich doznań i z nimi związanej wiedzy o samym sobie. To dla tego to, co dostrzegasz w innych wzbudza w Tobie emocje, bo jest esencją Twojego istnienia. Kiedy zaakceptujesz to w sobie, zaakceptujesz to również w innych. Przestaniesz nagle złościć się na zachowanie czy sytuacje, które wcześniej Cię drażniły. To jest właśnie piękne w rozwoju osobistym. Poznawanie siebie i zrozumienie, które wypływa z przepracowanych we własnym życiu doświadczeń. Dobrych i tych złych. Wszystko to znacząco wpływa na jakość Twojego życia i Twoje poczucie szczęścia. Zauważ, że sytuacje, które budzą w Tobie silne emocje wyraźnie pokazują nad czym warto, abyś pracowała. Pokazują co wymaga większego zaangażowania z Twojej strony, co zostało zaniedbane i być może dlatego teraz Cię wkurza. Wykorzystuj tak zdobytą wiedzę, bo dzięki niej możesz dowiedzieć się wiele prawd i zrozumieć, że od Twojego nastawienia wszystko się zaczyna….

P r a w d z i w a wolność kryje się w samoakceptacji. Nie możesz być kimś innym niż jesteś. Jesteś sobą i nie ma innej możliwości. Zaakceptuj siebie taką jaka jesteś, a jeśli nie podoba Ci się jakiś aspekt z Twojego życia, zmień go….
Obserwuj innych i pod tym kontem siebie, wyciągaj lekcje, w ten sposób dajesz sobie szansę na rozwój, który dotychczas był blokowany nieustannym porównywaniem się do innych….

Bardzo takie wskazówki co do poziomu emocjonalnego jaki przejawiamy wobec naszego otoczenia są ukryte w naszych snach, by w ten sposób przedstawić charakter naszej równowagi lub jej braku. Podświadomość może wprowadzać na scenę snu wiele różnych pragnień składających się na pełną paletę barw Twoich ambicji.
Nasz podświadomość wplata w scenę snu liczne uczucia i emocje, aby dać nam różne dodatkowe wskazówki co do postawy lub zachowania się co ma za zadanie dać nam określone rezultatu. Istota snu w ten sposób wskazuje nam na nasze motywacje skłaniające do reagowania, działania, podejmowania konkretnych decyzji….

Obserwując, należy zauważać wszystkie drobne szczegóły. WSZYSTKO, naprawdę WSZYSTKO, ma jakieś swoje znaczenie i być może wskazać nam na odbicie w świadomości każdego z nas jednocześnie odsłaniając zależności jakim my podlegamy. W snach jest to jeszcze bardziej istotne gdyż drobne szczegóły niedostrzegane na co-dzień potrafią być wręcz wyolbrzymione dla osiągnięcia wymaganego efektu. Tak właśnie ujawniają się nieuświadomione nasze postawy
ma to swoje odbicie w snach, poprzez emocje które ujawniają się w :
– w postawie : zachowaniu, wyglądzie, cechy temperamentu, impulsywność lub pasywności….
– wyrazie twarzy: ekspresji mimiki, fizjologicznym cechy napięciu ciała (napięcie mięśniowe, tempo oddechu, pocenie się, wydzielanie śliny i inne);
– sposobie mowy, jako zachowanie pacjenta w czasie rozmowy: intensywność głosu, dynamika, tembr (jakość, barwa dźwięku), cechy artykulacji słów;
umiejętność wysłuchania lub nie wypowiedzi innych,

W życiu na jawie ale i snach nasz aktywność życiowa, wrażliwość, reagowanie w różnych sytuacjach a nawet tempo poruszania się i każda inna życiowa postawa ujawnia wiele z naszych wewnętrznych mankamentów zepchniętych cień naszej jaźni. Należą do nich :

– wskazówki dotyczące znaczenia, jakie przywiązujemy do pozorów….
– wskazówki ujawniające nadmierne przestrzeganie norm w sposobie życia….
– szkodliwe przywiązanie do przyzwyczajeń życiowych….
– lęki i niepokoje które wskazują, czy nasze życzenie lub pragnienie jest osiągalne….
– decyzje, jakie towarzyszą lub jakich brak naszym aspiracjom….
– reprezentują konieczność zwiększenie ochrona własnych ideałów lub odpowiedzialność.
– korzystna lub szkodliwa chęć przebywania w jakimś środowisku.
– trwałość jakiegoś zaangażowania i jego konieczność.
– wartość relacji społecznych, towarzyskich i osobistych, jakie utrzymujemy.
– szacunek lub brak szacunku do zobowiązań.
– akceptacja lub brak akceptacji naszego wyglądu fizycznego.
– znaczenie, jakie przywiązujemy do robienia wrażenia.
– konieczność zachowania rozsądnej ostrożności w kontaktach osobistych.
– świadomość lub brak świadomości naszej własnej tożsamości.
– korzystne lub szkodliwe motywacje psychiczne.
– motywy, realne bądź wyobrażone przyczyny.
– pomyślne lub przykre zmiany jakie przeczuwamy podświadomie.
– rozkwit korzystnych lub szkodliwych sentymentów.
– rozwój bądź zanik energii wewnetrznej potrzebnej do podjęcia wyzwń jakie na nas czekają.
– zadowalający lub niezadowalający poziom odporności na stres i ludzkie wyrachowanie.
– odwoływanie się do negatywnych wartości osobistych pochodzących z bogactwa naszych własnych doświadczeń….
– błędna ocena swojej osobistej drogi i błędne z niej wnioski….
– zapisz na kartce osobę, zachowanie i emocję, która pojawia się w związku z daną osobą i danym zachowaniem….

By to wszystko umiejscowić sobie w życiu najlepiej wziąść kartkę i zapisać na niej cechy, postawy i zachowanie najbardziej irytującej nas osoby, tak ujawnią się nasze emocję, które pojawia się w związku z daną osobą i danym zachowaniem.

Dla przykładu:

– moi rodzice zawsze mnie pouczają przy koleżankach – czuje z tego powodu irytacje, zawstydzenie a nawet złość i nie umiem się opanować odzywając się do rodziców nieuprzejmie w złości….
Warto zadać tu sobie mnustwo pytań:
Czy powodem konfliktów słownych z rodziną są koleżanki, przed którymi chcę wypaść lepiej ?
Czy opinia “innych” nie jest dla mnie zbyt ważna ?
Jak często postępuje inaczej, tylko dlatego, że czuje się pod presją otoczenia ?
Jakie skutki będzie miała taka postawa w moim przyszłym życiu ?

– kolega w pracy zawsze na koniec dnia przynosi mi dodatkowe zadanie z którym on się nie uporał i prosi o pomoc – czuje z tego powodu rozdrażnienie i narastającą złość bo nie umiem mu odmówić….
Pytania które można zadać:
Irytuje mnie to, bo być może jest to związane z moją przesadną poprawnością, sama nie toleruje błędów u siebie, chcę być perfekcyjna i trzymam się zasad.
Irytują mnie ludzie, którzy potrafią odpuścić i nie przejmują się takimi rzeczami, bo sama tak nie potrafię, a czasem chciałabym trochę odpuścić, jednak mam wrażenie, że zaraz ktoś źle o mnie pomyśli (czyli to samo, co ja robię w stosunku do innych).

– moja siostra często imprezuje i zmienia chłopaków jak rękawiczki – czuje zazdrość i frustracje, bo z jednej strony chciała byś na jej miejscu a z drugiej strony nie akceptujesz takiej postawy….
Pytania które można zadać:
Może tak naprawdę jestem zazdrosna, bo nie mam tylu znajomych, żeby móc co weekend wychodzić na imprezę?
Może nie jestem tak towarzyska, a jakaś cząstka mnie chciałaby być?
Może nie potrafię otworzyć się na ludzi i dlatego denerwują mnie osoby, którym przychodzi to z taką łatwością?

Odnosząc się do tych zachowań, zastanów się, jak każde z nich jest związane z Twoimi postawami osobistymi i co chciała byś w sobie zmienić a co nie bo było by to sprzeczne z Twoimi głębokimi przekonaniami. Kiedy zrozumiesz jak chcesz być a jaka nie poczujesz ulgę a postawy innych przestaną mieć znaczenie bo Twoje emocje stracą swój potencjał. Odpowiedzi na niektóre z tych pytań pojawią się w Twoim życiu same, na inne trzeba będzie trochę poczekać, szukając właściwych odpowiedzi, warto rozpoznać emocje które nas obciążają i przepracować je na “sucho”, zawsze wtedy gdy w spokoju możemy obserwować bezstronnie przeżywane uprzednio emocje. Tak rozważane i rozpatrywane emocje tracą olbrzymią dawkę energii która nas obciąża na “gorąco”. Jak zapewne zauważasz, dla każdej z niechcianych emocji istnieje wytłumaczenie Twoich negatywnych postaw…..

Zadaj więc sobie pytanie:

Co takiego jest we mnie, że akurat ta konkretna osoba bądź to konkretne zachowanie budzi we mnie tak silne uczucia lub emocje ?

Celem obserwowania siebie w kontekście otoczenia są spostrzeżenia, które powinny w nas wymusić głębokie przemyślenia. Wartość poznawcza tej metody obserwacyjnej polega na opisie mentalnym, pisemnym lub głosowym odczuwanych uprzednio emocji, od którego często zaczynają się nasze problemy emocjonalne. Informacje o samym sobie należy weryfikować za pomocą wszystkich tych metod. Dzięki wykorzystywaniu różnych zmysłów (pisanie – wzrok), (mówienie – słuch) intensywniej angażujemy mentalnie nasz umysł i wywieramy sugestywną presje na podświadomość. Taka postawa jest dobrą metodą pracy nad samym sobą, a jej elementy występują w wielu innych metodach poznawania otaczającej nas rzeczywistości. Obserwując siebie i swoje emocje, warto skupić się na drobnych nawet szczegółach. WSZYSTKO, naprawdę wszystko, ma jakieś swoje znaczenie i może ujawnić nam nasze odbicie w naszej szeroko pojmowanej własnej psychice. W czasie analizowania swich postaw emocjonalnych “na sucho” mamy do czynienia z obserwacją swobodną a jej wyniki dają nam szanse (trening czyni mistrza) na podjęcie obserwacji bardziej ukierunkowanej, wtedy gdy tym emocją ulegamy. Obserwacja ukierunkowana może mieć szeroki zakres, może być również źródłem istotnych informacji o samym sobie, jeśli zostanie przeprowadzona w sposób odpowiedni- świadomy i umiejętny gdyż odsłania nas w afekcie. Co ciekawe samo obserwowanie siebie wtedy kiedy ulegamy emocją wytłumia ich siłę oddziaływania. Na początku obserwowaniu od wewnątrz samego siebie w codziennym życiu może sprawiać nam problemy. Zaletą takiej metody jest w “zasmakowanie” w swoim emocjonalnym życiu i kulturze osobistej która wtedy staje się niewymuszona – naturalna. Jeżeli obserwacja sprawia nam początkowo problem możemy na początku robić dyskretne notatki lub w inny sposób zapisywać swoje obserwacje (fotografia, film, nagrania audio). Metoda ta jest szczególnie przydatna by wskazać na zachowania i zjawiska, których istnienia lub skali sami sobie nie uświadamiamy….

Obserwacja w takim wymiarze ma swoje plusy gdyż pozwala uważne i wielokrotnie przeanalizować własne zachowania oraz zachowania osób z własnego otoczenia, w tym m. in. niewerbalnych aspektów komunikowania się. Celem obserwacji jest uzyskanie informacji o własnych emocjach i interakcji w własnym środowisku. Istotą obserwacji jest obiektywne ujawnienie objawów własnych napięć emocjonalnych, różnego rodzaju barier psychicznych czy zahamowań mentalnych, których nie można uzyskać za pomocą prostej samoanalizy. Należyte przygotowanie do obserwacji wymaga określenia punktów widzenia i kwestii, na które można odpowiedzieć dzięki obserwacji; tworzą one schemat obserwacyjny lub przewodnik obserwacyjny. Podczas obserwacji znajduje się potwierdzenie lub zaprzeczenie hipotez stawianych w założeniach wstępnych….

Zasady obserwacji w snach

– u podstawy powinna być ukierunkowana na emocje ale w oparciu o wygląd ogólny postaci widzianych w snach….
– wady w budowie ciała, proporcje lub raczej dysproporcje skrywają konkretne zahamowania i można je łatwo rozszyfrować….
– braki w ubiórze, sposób poruszania się, stan higieny ujawniają braki w postawie osobistej….
– mowę ciała, w tym mimikę twarzy wiążemy wprost z konkretnymi odczuciami….
– zmiany patologiczne na skórze i w konkretnych miejscach, ujawniają wprost blokady zwiazane z własnym wyglądem które żutują na relacjami z otoczeniem….

Prawidłowa obserwacja swoich emocji w snach i w życiu na jawie powinno się charakteryzować:
( Warto to sobie zapisać )
– celowością, czyli ścisłym określeniem celu obserwacji własnych emocji….
– jasno określonym zakresem i charakterem obserwacji, czyli jak głęboko chcemy wniknąć w daną emocje i jak zamierzamy ją obserwować….
– systematycznością (regularnością), czyli określenie planu obserwacji i jego realizacji w ściśle określonych sytuacjach (stanach).
(Innych należy obserwować dyskretnie, siebie w sposób niewymuszony)….
– obiektywnością, czyli bezstronne postrzeganie i rejestrowanie faktów będących podstawą do interpretacji własnych obserwacji.
(Informacje w ten sposób uzyskane powinno się głęboko przemyśleć i sprawdzić zanim przyjmie się je jako szblon własnej lub czyjejś postawy)….
– selektywnością, czyli skupianiem uwagi na obserwowaniu tylko tych emocji i zachowań które w danej chwili chcemy kontrolować.
(Informacje niepewne należy zweryfikować wielokrotnie w różnych sytuacjach)….

Co daje prawidłowa obserwacja swoich emocji:
– Poczucie konfortu osobistego i spokoju….
– Właściwy dystans do spraw i samego siebie…
– Nawiązanie i utrzymanie mentalnego kontaktu z własnym ja i własną podświadomością….
– Wzrost poczucia własnej godności i indywidualności….
– Przejawianie wobec innych postawy życzliwości i cierpliwości….
– Budowanie w-oku siebie atmosfery wzajemnego zaufania i zrozumienia….

Choć różnych podstawowych odmian emocji jest kilkadziesiąt to ich odcieni i stanów emocjonalnych kilkaset….
Warto się z nimi zapoznać i je na sucho przećwiczyć….
(Opis emocji i stranów emocjonalnych w innym rozdziale)

Teraz możemy wreszcie przejrzeć się w lustrze…. Lustrze własnej podświadomości osobowej….

Rozdział w budowie !!!!!!!!!!!!!