Cytat do rozdziału 18
“Czy wiesz, że stojąc przed lustrem widzimy jedynie mały, malutki fragment samego siebie – swoje ciało?
By żyć w pełni, poznaj samego siebie, bo jeśli nie poznasz siebie, nie pozna i nie pokocha Cię nikt inny.
Nie możesz kochać kogoś, kto nie zna i nie rozumie siebie.
Na tej nieszczęsnej ziemi prawie każdy nie akceptuje i potępia siebie.
Jak możesz pokochać kogoś takiego? Nie uwierzy ci.
Nie potrafi kochać siebie, więc skąd ta odwaga u Ciebie?
Nie potrafi kochać siebie, jak Ty możesz go kochać ?
Będzie podejrzewać jakąś grę, jakąś sztuczkę, pomyłkę.
Będzie podejrzewać że w imię miłości próbujesz go wykorzystać lub oszukać.
Będzie bardzo ostrożny, czujny, jego podejrzliwość zatruje Twoje istnienie.
Jeśli kochasz kogoś, kto nienawidzi siebie, próbujesz zniszczyć jego opinię o nim samym.
Nikt tak łatwo nie porzuca opinii o sobie, jest ona jego tożsamością.
Będzie z tobą walczyć, będzie udowadniać, że to on ma racje, a nie Ty”.
Jeżeli więc kochasz naprawdę kogoś to pozwól mu być sobą co-kol-wiek to dla niego to znaczy….

Bhagwan Shree Rajneesh

 

Rozdział w budowie  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozdział 18
Lustro osobowe podświadomości….

Przeglądasz się w lustrze i co widzisz ?
Czy to, co dostrzegasz w lustrze, istnieje naprawdę w Tobie czy jest tylko złudzeniem Twojego umysłu ?
Czy Twoje odbicie jest Twoim prawdziwym Ja, czy tylką jego namiastką ?
Do czego przywiązujesz wiekszą wagę do tego co widzisz w lustrze czy do tego co czujesz na swój widok ?
Jakie uczucia goszczą na Twojej twarzy gdy przygladasz się swojemu obiciu ?
Jakie myśli kłębią się w Twojej głowie na swój własny widok ? Które z nich mają emocjonalny podtekst a które są stwierdzenie faktów ?
Czy potrafisz oddzelić swoje emocjonalne opinie na swój własny temay od konstruktynych stwierdzeń ?
Czy siła Twoich negatywnych emocji nie zasłania Ci prawdy o sobie ?

Przeglądasz się w lustrze i co widzisz….

Widzisz siebie. Taką jaka jesteś. Jednak ważne jest nie tyle to co widzisz, tylko to na co patrzysz…. Jeżeli patrzysz tylko na swój wygląd zewnętrzny to niewiele widzisz, bo jedynie przeglądasz się w zwykłym lustrze które odbija Twój wizerunek. Zwykłe lustro niewiele Ci powie o Tobie. Jeżeli chcesz zajrzeć głębiej, by dokopać się prawdy, musisz mentalnie ustawić swoją percepcje na emocje odbite w Twojej twarzy. To jest lustro osobowe Twojej podświadomości. Takie patrzenie na siebie przez pryzmat odbitych emocji świata zewnętrznego to bardzo przydatny mechanizm który pomoże Ci poznać lepiej siebie (nie powinien stać się dominującą postawą a jedynie przydatnym narzędziem)….

Sama inteligencja i wiedza nie wystarcza do skutecznego radzenia sobie z życiem codziennym i osiagania rożnych celow. Jest mam bardzo potrzebna ale bez wiedzy w zakresie wlasnych emocji, wglądu we własne życie emocjonalne, a przede-wszystkim panowania i umiejetności kierowania nimi nie jesteśmy w stanie budować korzystnych relacji z innymi, zarowno w bliższych zwiazkach jak i w każdych innych. Warto sobie uzmysłowić decydujacą rolę emocji w naszym życiu. Wiedze o tym i umiejętności możemy zdobywać wszyscy bez wzgledu na wiek i poglądy, można się jej po prostu uczyć poprzez właściw obserwowanie emocjonalnych relacji z otoczeniem tak jak i w wielu innych kontaktach w realnym życiu….

Większość znanych mi osób poznaje siebie tylko poprzez innych, a przecież Ci “inni” znają tylko naszą zewnętrzną formę. Dlatego z samego tylko założenia utożsamiamy się z tą błędną obcą nam formą. Znamy swój obraz odbijający się w oczach innych ludzi tak jak lustrze – odwrócony, złudny, przefiltrowany przez ich złudzenia. Cały problem polega na tym, że gdzieś w głębi siebie nie rozumiesz a nawet może nienawidzisz siebie i boisz się prawdy a chcesz zrozumieć drugą osobę choć to przecież niemożliwe. Druga osoba tak jak i ty nie-lubi, nie-zna a nawet nienawidzi siebie i chce pokochać Ciebie. To absurd którego nikt nie jest wstanie uporządkować inaczej jak zaczynając od…, siebie….

Odrobić tą lekcje musisz sama, żadne ściągi tu nie pomogą. Naturalnie, obserwacja samego siebie i swojego zachowania nie jest jedynym źródłem wiedzy o sobie. Sny ujawniają nam głębszą rzeczywistość, udartą ze złudzeń choć nie dla wszystkich czytelną wprost. Idący ścieżką zrozumienia mogą budować wiedzę o samym sobie w oparciu o tak zwane lustro osobowe podświadomości. To w nim jak w lustrze na jawie odbijają się wszelkie nasze postawy życiowe. Lustro symbolizuje w naszych snach wiedzę o samym sobie wyciągniętą z odmętów podświadomości ku naszej uwadze, dzięki temu wskazuje wewnętrzną prawdę o naszej istocie wraz pełnym dostępnym nam na tą chwile potencjałem rozwoju. Chociaż zwierciadło naszej podświadomości jakim jest symbolicznie lustro pojawia się w naszych snach na wiele sposobów, zwykle mają one podobne znaczenie. Kiedy przeżywamy emocjonalnie sen podświadomie używamy lustra w kórym odbijają się przeżyte uprzednio róże emocjonalne wydarzenia. To dlatego szych snach widzimy zazwyczaj coś co nam się nie podoba za miast tego co sobie wyobrażamy o sobie samym. Mechanizm lustra w snach pokazuje nas takimi jacy jesteśmy, bez otoki naszego fałszywego rozumienia siebie. Dlatego też lustro we śnie za sprawą podświadomości ujawnia nam wszystkie nasze wady i braki które wymagają zmiany lub naprawy. Jeżeli w śnie patrzymy w lustro to jest to znakiem że nadszedł czas na zastanowienie sie nad własnym wnętrzem. Stłuczenie lustra jest wyraźnym symbolem o zniekształconym i nieaprobowanym przez naszą świadomość własnym prawdziwym wizerunku. Zamglone lustro może oznaczać uczucie niepewności i brak stabilnej przyszłości. Lśniąca lekko połyskliwa lub otoczona mgiełką powierzchnia lustra czy innych przedmiotów w których możemy się przejrzeć służy jako swoiste narzędzie do zaglądania w głąb nas samych i naszych predyspozycji życiowych. Lustrzane powierzchnie we śnie mogą więc ukazać przewidywany wynik pewnych naszych czynów i wydarzeń w przyszłości, mogą też ujawniać niezałatwione lub nieprzepracowane sprawy związane z naszymi postawami życiowymi w przeszłości w końcu mogą pokazywać nasze poblemy którymi jesteśmy objęci w teraźniejszości. W istocie jednak taka technika zaglądania w głąb siebie ujawnia wszelkie nasze leki i obawy, jakie trapiły nas w przeszłości, jakie nas trapią obecnie i jakie nadchodzą w przyszłością. Pojmując się więc świadomego korzystania z techniki lustra trzeba pamiętać, że kiedy kogoś osądzasz, oceniasz, krytykujesz, wyśmiewasz, ilekroć ktoś w jakiś sposób uwalnia Twój gniew, niechęć bądź zniecierpliwienie, zawiść, zazdrość czy inne intensywne emocje zawsze wtedy dokonujesz przeniesienia na niego własnych emocji. Dzieje się tak zarówno w życiu na jawie jak i w snach. Warto sobie uzmysłowić, że w rzeczywistości ta osoba nie posiada wszystkich tych cech jakie w niej widzisz, bo to TY poprzez swoje uprzedzenia widzisz w niej większość z tych cechy….

Dlaczego tak jest ?

Dlatego, że łatwiej nam dostrzegać w ludziach ich niedociągnięcia, wytykać im wady i braki niż dokonać zmiany siebie na lepsze. Zauważamy niedociągnięcia innych ponieważ wywołują w nas dyskomfort, przywołują przekonania podtrzymujące niskie poczucie własnej wartości, z jakimi nie umiemy sobie radzić, jakie wypieramy ze świadomości bo chcemy udawać przed sobą, że jesteśmy doskonali. Świat jest tylko odbiciem naszych myśli i to co w nim odczuwamy opisuje nasze wnętrze. Tak też podświadomość pokazuje Ci jaka jesteś w snach, jak się zachowujesz i pośrednio “dlaczego tak się zachowujesz”. Wszelkie Twoje stany emocjonalne ukryte są w scenerii i narracji Twoich snów. To “dlaczego tak jest” w naszych snach jest bardzo zamglone i ulotne ponieważ podświadomość sygnalizuje jedynie problem na który nie zna pełnej odpowiedzi. Dokładnie natomiast ujawnia jakie masz przekonanie, jak sztywne one są w jakim kierunku zmierzają. Sny bardzo często odwracają role, to jak się zachowujesz, jaka jesteś jest odwrócone, a Twoje cechy ma postać którą widzisz w swoich snach. Ma to za zadanie pozwolić Ci odczuć na własnej “emocjonalnej skórze” poczuć co Ty robisz innym w życiu na jawie. Tak istota snu ujawnia informuje o przeniesieniu naszych własnych emocji na drugą osobę z naszego bezpośredniego otoczenia w celu jasnego zobrazowania nam sprzeczności dręczących nas w życiu. Dzięki obserwacji siebie w tym “lustrze” może dojść do porównania własnych wzorców i postaw wynikających z kontaktów z szeroko pojmowanym otoczeniem. I przewrotnie patrząc jest to bardzo dobra dla Ciebie wiadomość. Teraz łatwiej jest zrozumieć, że to wszystko co czujesz w życiu na jawie, a także to co widzisz i czujesz w swoich snach nie dzieje się po to, byś miała złe życie, a jedynie po to by pokazać Ci z czym sobie nie radzisz, tak byś mogła to zmienić. By wiedzieć w jakim kierunku podążać powinien Twój rozwój jak stawić czoło wewnętrznym ograniczeniom i poprawić jakość własnego życia w realu (który real jest dla Ciebie ważniejszy). Teraz zastanów się czy jest w Twoim otoczeniu ktoś kogo nie lubisz, ktoś kto cię denerwuje, drażni lub wywołuje w Tobie inne emocjonalne, niemiłe odczucia. Może to być także sytuacja, z jaką sobie właśnie w swoim życiu nie radzisz….

Gdy doznajesz takich emocji zadaj sobie pytanie:

Skąd się biorą te emocje? Jaka jest ich przyczyna ? Gdzie ona tkwi ?
Jak zastosować technikę Lustra osobowego w praktyce, w swoim życiu ?
Co ujawni mi przeglądanie się Lustrze osobowym podświadomości ? Czego dowiem się w ten sposób o sobie ? Jak to wykorzystać ?
Jakie sytuacje lub wspomnienia przychodzą ci na myśl kiedy odczuwasz rozdrażnienie wynikające z relacji z innymi ?
Skup się na konkretnych cechach lub emocjach jakie wtedy odczuwasz. Zastanów się co Ci to daje ?
Analizuj i obserwuj. Doświadczaj i wyciągaj wnioski aż staną się one bliskie prawdzie….

Właśnie wyciąganie wniosków ze schematów odbitych w “lustrze” i dokonywanie głębokiej samoanalizy przybliża nas do zrozumienia prawdy o swoim płytkim, małym “ja”. Gdy już staniesz się zdolna, by obserwować i być świadkiem aktywności swoich emocji jako wytworów swojego umysłu to zacznij obserwować także siebie głębiej, a więc nie tylko myśli ale i marzenia, fantazje, wyobrażenia. Pozostań w “strumieniu świadomości” tak, jakbyś obserwowała odbicie w lustrze – w lustrze własnej podświadomości. Zobrazuj wtedy przebiegające przez Twój umysł uczucia i myśli, skup się przez chwilę na swoich prawdziwych oddartych ze złudzeń pragnieniach, powędruj mentalnie w świat marzeń z nimi związany. Niektóre rozwiązania czy choćby podpowiedzi pojawią się wtedy zarówno w snach, jak i w kontaktach na jawie. Nie łącz z nimi strumienia swojej świadomości, nie bądź ich częścią a jedynie bezosobowo obserwuj tak jak obserwujesz swoje odbicie w lustrze. Spróbuj choć raz ocenić obiektywnie swoje odbicie w lustrze na jawie i taką metodykę rozważań zastosuj do swoich myśli i uczuć, o tym już pisałem. Jesteś wtedy jedynie kimś “nago” stojącym przed lustrem, odbijającym bez żadnych opinii i sądów, to co widzisz lub czujesz. Tak stajesz się czystym świadkiem samego siebie, bez żadnych osądów, opinii, wartościowania – co jest dobre a co jest złe. Wtedy zobaczysz prawdę, a gdy Twoje odbicie w lustrze podświadomości zbliży się do obiektywnej prawdy, wtedy fałszywe, niechciane, namolne czy poprostu zbędne myśli zaczną same zanikać. Tak przestanie dla Ciebie być ważne wiele płytkich i powierzchownych spraw. Tak oczyścisz swoją świadomość i ustanowisz właściwe relacje pomiędzy świadomością a podświadomością i może nawet dalej….

Nie trzeba się obawiać tego, że na samym początku nie wszystko nam wychodzi. Proporcjonalnie: gdy jest w tobie 10 procent bycia sobą, jest też 90 procent odbiegających od prawdy myśli. Gdy jest w Tobie 90 procent czujności świadomości, wtedy jest jedynie 10 procent zbędnych myśli. Aby zobaczyć swój “obraz” we właściwy sposób, trzeba najpierw zobaczyć wiele swoich niewłaściwych postaw. Jeśli przez “przypadek” od razu zobaczysz tylko to co Ci się podoba odbite w “lustrze”, to znaczy, że nie patrzysz we właściwe lustro. Gdy staniesz przed lustrem podświadomości w stu procentach świadomym swojego umysłu otworzą się wrota do zrozumienia swoich emocje. Poczujesz ten moment z pewnością jako wyrwany z kontekstu Twojego życia – po prostu zauważalnie odmienny. Wtedy Twoje myśli zbliżą się swoją subtelnością do obiektywnej prawdy o sobie i o swoich emocjach. Tak więc: pierwszy krok skupiony jest na ciele (doznania fizyczne), drugi na umyśle (to co myślisz i jak myslisz), trzeci na sercu (płaszczyzna uczuć i emocji, co czujesz i jak czujesz). Pojawia się w związku z tym pytanie o to, kiedy w jakich warunkach powinniśmy opierać swoje wnioski o obserwację własnych zachowań, a kiedy powinniśmy to robić inaczej.

Wnioski uzyskane w oparciu o technikę lustra, oparte na samoobserwacji są szczególnie ważne gdy;

– mamy kłopoty z opanowaniem swoich emocji i nie umiemy oddzielać emocjonalności od racjonalności….

– mamy ciężkie emocjonalne przytłaczające nas sny….

– ciężko jest nam się porozumieć z bliższym czy dalszym otoczeniem….

– wskazówki wewnętrzne są niejasne lub wieloznaczne a my nie umiemy “na spokojnie” po ustąpieniu stanu emocjonalnego określić jego powodów i wynikających z tego konsekwencji….

– stany wewnętrzne są trudne do zinterpretowania a my nie mamy umiejętności “wczuć się w siebie”….

– jeśli nie mamy jasno sprecyzowanych schematów “ja” odnośnie danej dziedziny i jest ona dla nas nowa a my sami jeszcze nie wiemy, jacy jesteśmy pod danym względem bo nie dochodzi do auto koncentracji uwagi na samoświadomości….

– uzyskanie głębszej samowiedzy jest niezbędne by zmienić zgubne nawyki bądź nałogi….

Lustro osobowe podświadomości daje nam głębszy odbiór świata zewnętrznego przez pryzmat jasno określonej samoświadomości, dodaje to pozytywnego kolorytu codziennych przeżyć, jednocześnie pozwalając na bardziej adekwatnie odbiór rzeczywistości. Wszystko zależy od ukształtowanych naszych nawykowych reakcji emocjonalnych. Wspominałem wielokrotnie, że jesteśmy przede wszystkim istotami emocjonalnymi a dopiero później racjonalnymi. Znaczy to, że emocje odgrywają dla nas dużo większą rolę niż świadomie podejmowane rożnych codziennych decyzji. Zrozumienie tego jest ważne, ponieważ nasza świadomość lubi tworzyć upraszczające wszystko skróty by jakoś zrekompensować sobie podjęte uprzednio emocjonalne decyzje. To bardzo powszechny mechanizm obronny naszego małego ja i ego. Z takim sposobem widzenia świata w-oku siebie ściśle wiążą się wszelkie nasze osobiste przekonania, czyli sztywne i podświadome struktury mentalne organizujące naszą wiedzę o sobie i otaczającym nas świecie. Sztywne przekonania stanowią w tym kontekście filtr (różowe bądź czarne okulary) przez, który nie przedostają się do naszej świadomości informacje z nimi niezgodne. To przeważnie blokuje rozwój gdyż trudno nam zauważyć w sobie i wokoło siebie coś co nie mieści się w obszarze posiadanych przekonań. Tak sami oszukujemy siebie. Nasz własny sposób widzenia świata tworzy podstawowy poziom odbioru rzeczywistości. Zazwyczaj błędny. Sposób widzenia siebie i świata przez pryzmat przekonań jest w miarę stały i stabilny dlatego jest atrakcyjnym uproszczeniem dla naszej świadomości dającym złudne poczucie bezpieczeństwa. Natomiast sposób emocjonalny widzenia świata jest bardzo kapryśny i zmienny. Nasze nastroje ich niestabilność, gradacja ulegają ciągłemu wahaniu. To dlatego trzeba pracować nad swoimi emocjami. Zwłaszcza, że jesteśmy ciągle narażenia na nieustanny ich napływ z zewnątrz i wewnątrz. To tak samo naturalne zjawisko jak zmieniający się i falujący rytm Wszechświata. Pocieszające jest to, że wszystkie cykle mają swoją amplitudę nad którą idzie zapanować. Nie chodzi tu o to by nad emocjami panować totalnie tylko by je umiejętnie rozpoznawać i rozumieć. Brak zrozumienia własnej emocjonalności może być i jest dla nas niebezpieczna, zwłaszcza kiedy działamy tylko w oparciu o swoje emocje a amplituda ich wahań jest zbyt duża to popadamy w skrajności emocjonalne (mówi się, że niedaleka droga od miłości do nienawiści). Gdy to zrozumiemy, na zawsze objawi się nam prawda, że ” świat na zewnątrz zawsze dla nas pozostanie taki sam a jedynie nasz emocjonalny jego odbiór może być kompletnie różnorodny”. W zależności od stanu emocjonalnego naszego wnętrza w stosunku do niezmiennej rzeczywistości zewnętrznej podejmujemy nasze własne decyzje wynikające z naszej pasji i pragnień które niekoniecznie są zgodne z obiektywną prawdą o nas samych. Aby nauczyć się właściwie radzić sobie z tym procesem wzajemnych powiązań potrzebna jest umiejętność posiadania wglądu we własne zmieniające się emocje. Praca z emocjami w oparciu o lustro osobowe podświadomości pomaga zatrzymać się w trakcie wzburzenia, uspokoić kipiące emocje, ugryźć w język by dopuścić do głosu w większym stopniu naszą racjonalność. Emocje są esencją naszego życia, eliksirem sensu istnienia naszej duszy i mogą być naszymi dokładnymi drogowskazami na każdej z obranych dróg. Kiedy przepływają przez naszą podświadomość, świadomość i nad świadomość nieskrępowanie to znak, ze podążamy we właściwym kierunku. Z radości powstaje radosne życie. Z uczucia gniewu i zawiści generowane są negatywne zachowania i postawy. Dojście do tego stanu wymaga przemyśleń które pozwolą odkryć nam prawdziwy sens własnej postawy i bardziej świadomie się z nią zmierzyć w przyszłości. Mechanizmy wewnętrzne, takie jak strumień świadomości czy lustro osobowe uruchamiane są w sytuacji obserwowania samego siebie, tworząc prostą ścieżkę do zrozumienia podstaw swojego istnienia. Otóż ludzie przyglądający się swojemu działaniu, tak jakby obserwowali kogoś innego i logicznie, racjonalnie wnioskujący o swoich krokach wkraczają w poszukiwaniu prawdy o sobie w głąb swego jestestwa. Rozjaśniają swoją świadomością mroczne głębiny podświadomości, jednocząc całą swoją istotę. Sprawiają, że ich podświadomość przyjmuje “do wiadomości” wiodącą rolę świadomości. Dlatego oglądają siebie obiektywnie w lustrze podświadomości daje nam szansę dostrzec to kim jesteśmy naprawdę i jak daleko nam do obiektywnej prawdy własnych doznań. Przestając szukać powodów swojego zachowania na zewnątrz i odkrywają bogaty choć nie zawsze od początku zrozumiały świat swoich wewnętrznych wartości przybliża nas do prawdy o sobie. Zwłaszcza, że wszędzie można zobaczyć lustra…, które ujawniają nam obiektywny obraz naszego wnętrza, świadomości i odczuwanych przez nas emocji….

Dla przykładu:

– Jeśli “coś” wywołuje u Ciebie emocjonalne zdenerwowanie, to być może, to w Tobie tkwi przekonanie, że musisz “to” uporządkować, by inni Cie tolerowali….
– Jeżeli się denerwujesz w czyjejś obecności, to znak, że w sobie nie akceptujesz własnego zachowania w konkretnym otoczeniu….
– Być może jesteś zazdrosna i zła na bliską osobę, ponieważ podświadomie sama nie potrafisz jej okazywać serdeczności….
– Jesteś zła na partnera, że jest mało rozrywkowy i towarzyski, bo chciała byś więcej czasu spędzać beztrosko. Jednak to Ty przyjmujesz na siebie nowe obowiązki i ciągle jesteś zmeczona odmawiając wspólnego spędzania czasu….
– Oczekujesz od bliskich okazywania ciepłych uczuć, a sama jesteś zimna i odychająca emocjonalnie….
– Obracasz głowę zniesmaczona gdy na Twoich oczach ktoś się całuje, w domu krzyczysz i spierasz się z bliskimi a pragniesz by ktoś cię czule przytulił i powiedziała że wszysko będzie ok….
– Dyskryminujesz kobiety z nadwagą, bo wiecznie się odchudzasz mając przekonanie, że by być w centrum zainteresowania należy dobrze wyglądać i od dawna chciała byś sobie poluźnić dyscyplinę, tylko nie chcesz się do tego przyznać….
– Jeśli boisz się, że może ktoś wyrządzić Ci krzywdę, to być może jest to odbicie agresji która tkwi w Tobie….
– Jeśli brak Ci miłości w życiu i spotykasz jedynie osoby, które Cię ranią lub wykorzystują, przyjrzyj się siebie, może podświadomie uważasz, że miłość, to cierpienie….
– Spotykasz na swojej drodze ludzi którzy Cie nie szanują. Dlaczego ? Bo w swojej głębi masz przekonanie, że nie zasługujesz na ich szacunek, dlateg, że nie robisz tego na co sie z nimi umawiasz, nie jesteś szczera i uczciwa wobec nich. Działasz tylko w swoim interesie…

Obiektywizm względem samego siebie pozwala nam dostrzec prawdę, dostrzec i zaakceptować swoje wady, by wyzwolić się z jarzma obciążających nas schematów, bo tylko wtedy zaczniemy podróżowanie we właściwym kierunku. Warto rozpatrywać siebie w oparciu o schemat lustra osobowego podświadomości, gdyż używane jako narzędzie przemiany działa także w sytuacjach które bezpośrednio nas nie dotyczą wprost. Samo przebywanie wśród innych ludzi i obserwowanie ich postaw w określonej sytuacji budzi w nas tak wiele różnych emocje….

Dlaczego ?

Dlatego, że nasza wewnętrzna uwaga podąża zawsze tam gdzie podążają nasze emocje. Często nie mamy nad tym władzy. Po prostu zwracamy uwagę na to co nas elektryzuje emocjonalnie. Jeżeli coś jest dla nas mało-emocjonalne szybko o tym zapominamy, jeśli doświadczamy coś bardzo traumatycznego – nigdy o tym nie zapomnimy. To nic złego, ba, możemy to wykorzystać. Tak funkcjonuje nasza zewnętrzna rzeczywistość, wszystkie nieprzepracowane sprawy nas przyciągają, można pokusić się o stwierdzenie bliskie prawdzie, że : “rodzimy się po to by przeżyć określone sytuacje w swoim życiu, by doświadczać życia w pełnej krasie”. Jeśli masz w sobie nieprzepracowane pokłady agresji, lęku, złości, niepewności, skrępowania będziesz wchodzić w sytuacje i spotykać ludzi u których znajdziesz właśnie te cechy, te zachowania, ten sposób bycia, postępowania, a nawet mówienia i ubierania się by poprzez lustro przyjrzeć się tym stanom emocjonalnym i wyrobić sobie o nich jasno skonkretyzowane zdanie. Tak naprawdę chodzi tu o Ciebie, o to jak widzisz świat woku siebie, o to co dostrzegasz bo tak naprawdę nie chodzi tylko o to co Ty w tym momęcie o tym myślisz ale o to, co w tym względzie czuje cała Twoja istota….

Przykłady z życia do rozważenia:
Wyobraź sobie swoje emocje ( wczuj się emocjonalnie w opisywaną sytuacje )

– Zbliża się impreza zakładowa na której chcesz szczególnie dobrze wyglądać. Bardzo Ci na tym zależy. Oszczędzasz z każdej wypłaty na wymarzoną kreacje – wiele miesięcy. Tydzień przed wymarzonym dniem kupujesz suknię swoich marzeń. Jesteś szczęśliwa. Wszystkim to okazujesz. Cały tydzień. Wszystkich tym uszczęśliwiasz. Siebie też. Idziesz na imprezę. Wszystko jest w porządku, bawisz się doskonale, do czasu nie przychodzi ona…., w takiej samej sukni jak Ty…. Dla Ciebie jest już po imprezie, szczęście prysło, jesteś wściekła, zrozpaczona a zabawa jest denna, wracasz do domu. Przed końcem zabaw. Przez kilka dni jesteś pod wpływem tych uczuć – wszyscy widzą Twoje cierpienie i cierpią z Tobą…, w zasadzie niewiedzą dlaczego….

Czy warto przeżywać tak przeciwstawne sobie emocje bez zrozumienia, że masz o wiele większą władzę i możliwość zapanowania nad ty co czujesz ?

– Kupujesz okazyjnie samochód czego wcześniej nie planowałaś. Samochód nie jest z górnej półki i nigdy nie był Twoim marzeniem. Ba nawet nie bardzo wiedziałaś że jest taki model, nigdy wcześnie go nie widziałaś. Samochód jest przyzwoity, odpowiada wszystkim Twoim potrzebą, jesteś z niego mniej lub bardziej zadowolona. Nie jest to ważne. Ważne jest to, że za jakąś dziwną sprawą nagle na ulicy zaczynasz zauważać więcej samochodów tej marki i typu. Okazuje się, że nie tylko Ty jeździsz tego typu samochodem. Choć wcześniej według Ciebie nigdy go nie widziałaś….

Czy wiesz, że jeżeli do czegoś przywiązujesz większą uwagę to zaczyna być to przez Ciebie inaczej postrzegane na co dzień ?

Tłumaczenie Dr House
– Do szpitala trafia pisarka Alice (Amy Irving), której napad drgawkowy udaremnił próbę samobójczą. House, który jest wielkim fanem jej detektywistycznych powieści dla nastolatek, zatrzymuje ją na obserwację, gdyż podejrzewa, że kobieta znów targnie się na swoje życie. Lekarze mają problem z postawieniem trafnej diagnozy. Gregory House jest przekonany, że odpowiedź kryje się na ostatnich stronach nowej książki i związana jest z traumatycznym przeżyciem pisarki. Ma racje. Alice dała swojemu nieletniemu synowi prowadzić samochód i według niej w wyniku tej decyzji jej syn uległ wypadkowi. Ona nie możne tego przeżyć, przez 20 lat swojego życia. Pisze nieżyjącemu synowi powieści, przez 20 lat. Jej depresja narasta i przekracza punkt kulminacyjny. To nieuniknione w takiej sytuacji. Ale od czego jest Gregory. Przedstawia Alice prześwietlenie wskazujące na to, że jej syn nie uległ wypadkowi z jej winy i na skutek wypadku, tylko z powodu pęknięcia tętniaka tuż przed samym wypadkiem. To właśnie pęknięcie tętniaka doprowadziło do wypadku a chłopiec zmarł chwilę wcześniej. To co się stało było by nieuniknione bez względu na to, co chłopiec by robił i w jakim miejscu by przebywał. Pisarka zmienia swoje nastawienie do życia, nie chce już umierać, wraca jej ochota do pisania i do życia. Jej syn nie żyje, fakt tego nie uległ zmianie a jednak zmieniło się wszystko. Tylko, że to co zrobił Gregory House (przepraszam za kolokwializm) to lipa. On zrobił tylko to co uważał, że należy zrobić w zaistniałej sytuacji….

Jak uważasz ? Każdą sprawę czy wydarzenie da się wytłumaczyć sobie w jakiś sensowny sposób ?
Czy ludziom którzy to potrafią żyje się lepiej czy nie ?
Czy warto szukać głębszego sensu w swoim życiu którego na tą chwilę nie znamy, by nie stanąć w jakiejś jego chwili przed ścianą ?

Każde z narzędzi jakie stosujemy na drodze do zrozumienia samego siebie można uznać za szczególnie wartościowe jeżeli da się je zastosować na każdym z naszych poziomów istnienia. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że to   n a r z ę d z i e….,  a więc lepiej nie przywiązywać się do niego zbyt mocno. Lustro osobowe podświadomości jest takim narzędziem. W równym stopniu można je stosować zarówno do życia fizycznego, mentalnego jak i duchowego. W równym stopniu dotyczy to ciała, umysłu jak i duszy. W moim mniemaniu również doktryna reinkarnacji u samej podstawy jest niczym innym jak lustrem dla duszy które na przestrzeni wielu żyć i wielu w nich wydarzeń odbija przeciwstawne postawy aż do pełni zrozumienia własnej istoty….

Fałszywe lustro umysłu, fałszywe wspomnienia, kłamstwa naszego umysłu….

Warto w tym miejscu jeszcze zastanowić się nad fałszywym lustrem zawartym w naszym umyśle, które choć nie zawsze prowadzi nas na manowce to jednak bardzo zaciera prawdziwy obraz samego siebie. By żyć w zgodzie z samym sobą trzeba oddzielić ziarna od plew, prawdę od fałszu bo nawet mała nuta nieszczerości wobec siebie może stłumić nasze prawdziwe “Ja”. Plewami naszego umysłu są w tym wypadku fałszywe wspomnienie które prawie zawsze są obecne w naszej pamięci i na dodatek są one obdarzone bardzo silnym subiektywnym przekonaniem, że są wspomnieniem prawdziwego zdarzenia, które nigdy nie miało miejsca. Fałszywe wspomnienia obecne są u wszystkich normalnie żyjących ludzi. Są one obciążone średnim ładunkiem emocjonalnym i wynikają najczęściej z uproszczeń jakie stosuje nasz umysł i związaną z nim pamięć. Nie inaczej jest w naszych snach. Proces przetwarzania informacji przez naszą podświadomość w trakcie spoczynku polega między innymi na uzupełnianiu danych, których w danej sytuacji nasza świadomość nie dostrzegła lub nie zwracaliśmy świadomie na nie uwagi. Podświadomość jest bardzo precyzyjna, pamięta i analizuje wszystko, w skład tej analizy wchodzą wszystkie podobne przeżyte uprzednio przypadki. Nasza świadomość nie jest tak precyzyjna dlatego wszystko upraszcza. To dlatego nasza świadomość podstawowa wiele z przeżywanych powszechnie wydarzeń uogólniona, zwłaszcza jeżeli są to informacje wynikające z wielu powtórzeń odnoszące się do typowego ich przebiegu. Świadomość i pamięć “wchodzi na swój tor” gdyż wydarzenie reprezentuje klasyczne elementy i sytuacje dla danego zdarzenia, które powtarzają się w większości jego wykonań. W takich sytuacjach nasza podświadomość włącza “program” który jest strukturą wykonawczą, i stanowi gotowy mechanizm działania dla człowieka, jeżeli wykonuje on określone czynności po raz któryś. Program ten to inaczej “scenariusz”, w którym z powodu uproszczenia powielmy swoje zachowania. Może to być codzienny przejazd komunikacją miejską, jazda samochodem tą samą trasą, droga do pracy, powrót z pracy do domu, wyjście z domu do szkoły itd. Czy ulegasz takim uproszczeniom możesz w bardzo łatwy sposób sprawdzić: Zaplanuj dzień wcześniej, że w trakcie wykonywanej czynności ma nastąpić mała niewiele znacząca zmiana. np. kupisz sobie gumę do żucia w przydrożnym kiosku (a tego na co dzień nie robisz). Jeżeli podlegasz tym mechanicznym programom – zapomnisz o tym, pójdziesz czy pojedziesz utartą drogą do celu. Tego nie obejmuje Twój program działania który podświadomie codziennie wykonujesz. Coraz więcej eksperymentów psychologicznych wskazuje, że powinniśmy zachować większą “ważność” w swoim życiu, żyć głębiej w czasie rzeczywistym, tu i teraz a zachować zdecydowanie większą powściągliwość w stosunku samego siebie, swoich “programów jako “rutyny dnia codziennego….

Badania potwierdzające fałszywe wspomnienia:

– Proszono starszych braci, aby pytali młodszych, czy ci pamiętają, jak zgubili się w centrum handlowym. W rzeczywistości takie zdarzenie nie miało miejsca w życiu młodszego brata. Jednak ok. 25% młodszych braci zaczynała “przypominać sobie”, że rzeczywiście się zgubili. Dodatkowo uzupełniali to “wspomnienie” o pewne szczegóły, których im nie sugerowano: np. “pamiętali” ubiór osoby, która ich odnalazła, “wiedzieli” czy była to kobieta czy mężczyzna, “pamiętali” również jak nakrzyczała na nich mama, gdy się już odnaleźli itp. Chłopcy upierali się także stanowczo przy tym, że ich wspomnienia są rzetelnym odbiciem faktycznie zaistniałej sytuacji…..

Osoby badane poproszono o obejrzenie filmu dotyczącego wypadku samochodowego. Następnie podzielono badanych na dwie grupy. Członkom pierwszej grupy zadano pytanie z jaką prędkością jechały samochody przed zderzeniem, w drugiej grupie zadano to samo pytanie, z tym, że zamiast słowa zderzenie użyto łagodniejszego określenia zetknięcie.
Okazało się, że odpowiedzi obu grup znacznie się różniły:
– pierwsza oszacowała prędkość na ok. 40 mil na godzinę,
– druga na ok. 30 mil na godzinę.
Kilka dni później obu grupom zadano pytanie czy widzieliście stłuczoną szybę (w rzeczywistości nie było tam stłuczonej szyby).
Ok. 30% członków pierwszej grupy odpowiedziało twierdząco, natomiast w drugiej grupie tylko ok. 15%.
Okazuje się zatem, że nasze wspomnienia mogą być modyfikowane przez społeczne oczekiwania. W tym przypadku eksperymentatorzy używając słowa zderzyły się sugerowali badanym, że prędkość była wysoka, natomiast użycie łagodniejszego słowa zetknęły się wywoływało wrażenie, że prędkość była niższa. Jednocześnie badani wypełniali luki w pamięci tak, aby zgadzały się z posiadanymi informacjami: osoby, u których wywołano przekonanie, że prędkość samochodów nie była zbyt wysoka, były o wiele mniej skłonne twierdzić, że widziały rozbitą szybę….

– W innym eksperymencie proszono ludzi aby obejrzeli serię obrazków, pokazujących wypadek samochodowy. Następnie proszono ich, aby przypomnieli sobie, czy czerwony samochód stał przed, czy też za znakiem “Stop”, gdy mijał go samochód niebieski. Pytanie dotyczyło miejsca w którym stał czerwony samochód, ale zawierało także fałszywą informację na temat znaku (znak był inny niż sugerowano). Po pewnym czasie część osób twierdziła, że ten znak rzeczywiście widziały wcześniej na obrazkach….

– Badanym prezentowano 4 zdjęcia (w tym 1 spreparowane) z wczesnego dzieciństwa, prosząc o podjęcie próby przypomnienia sobie jak największej liczby szczegółów dotyczących tego wydarzenia.
Zdjęcia oryginalne przedstawiały zdarzenia, które robiono podczas średnio ważnych dla badanego wydarzeń, m.in. było to przyjęcie urodzinowe czy rodzinny wyjazd.
Zdjęcie „fałszywe” utworzono dzięki przeniesieniu wizerunku osoby badanej wraz z członkiem jego rodziny z oryginalnego zdjęcia na obraz ilustrujący lot balonem. Po okresie 1-2 tygodni od prezentowania fotografii, przeprowadzano wywiad z badanym. Okazało się, że blisko 50% osób deklarowało pewność pamiętania zdarzenia, które nigdy nie miało miejsca!

Przytoczone wyniki badań mogą zachęcać do zachowania pewnego dystansu wobec własnej pamięci. Tego typu zakłamanie realnie wpływają na odbieranie własnej rzeczywistości i mogą powodować zmiany w jej odbiorze. Jeżeli sobie wyobrażamy niebezpieczeństwo czyhające na nas w ciemnosci za rogiem to zawsze nasz umysł je wyolbrzymia. Z tego powodu niektórzy z nas mogą mieć trudności w odróżnieniu faktów od fikcji i zmyśleń….

Dlaczego ?

Dlatego, że dla własnej potrzeby wytłumaczenia sobie i zrozumienia pewnych własnych zachowań lub potwierdzenia własnych przekonań, jesteśmy w stanie grodzić się na fałsz i oszustwo samego siebie, manipulować wiedzą. Robimy to po to, by uzyskać za wszelką cenę zamierzony cel, nawet jeśli wyciągnięte po drodze wnioski będą sprzeczne z naszą prawdziwą postawą życiową. Programy jakim ulegamy nie są przez nas odbierane świadomie. Często też obciążają naszą świadomości nieprawdziwymi faktami i złudzeniami. Nie jest nam to w żadnej mierze potrzebne i trzeba z tym się uporać. Takie „oprogramowanie” przyczynia się do realizacji bieżących celów i zapewnia możliwość spójnego funkcjonowania w zmieniającym się otoczeniu. Jednak z samego tylko założenia taka postawa może wydawać się wielu z nas zjawiskiem “mechanicznym” a więc bardziej negatywnym niż pozytywnym. Zwłaszcza, że właśnie ten aspekt funkcjonowania naszej świadomości czyni nas tym, kim jesteśmy każdego dnia. Warto zauważyć również, że mechanizmy te działać mogą na wiele płaszczyzn Twojego życia i skoro jesteś wstanie je zaobserwować w swoim życiu to znak, że nadchodzi czas by się z nimi zmierzyć i je wyeliminować. Tylko wtedy przybliżysz się do zrozumienia prawdy kim Ty naprawdę jesteś. Warto również wiedzieć, iż wszystko co odczuwamy pozostawia w nas piętno jako nawykowa odpowiedź na impulsy emocjonalne w sytuacjach powtarzalnych dnia codziennego, a to prowadzi nas w prostej linii do wytworzenia pamięci mięśniowej, jako reakcji podprogowej lub wręcz odruchu warunkowego związanego z uśmiechem, marszczeniem czoła, mruganiem czy innymi “grymasami na naszej twarzy”….

Jak można jeszcze korzystać z lustra ?

Człowiek w ciągu dnia kilka tysięcy razy napina mięśnie twarzy, marszczy czoło, przymruża oczy, mruga, uśmiecha się, rusza nosem, wdycha i wydycha powietrze. Każde z tych zachowań związane jest w większym czy mniejszym stopniu z Twoimi emocjami. To one determinują niektóre z tych zachowań. Te zachowania powtarzane w pewnych aspektach rzeźbią nam w charakterystyczny sposób twarz. Można nauczyć się odczytywać te komunikaty w sposób bardziej świadomy. Na początek można nauczyć się odczytywania emocji na “sucho” wykorzystując wyraz własnej twarzy przed zwykłym lustrem. Szacuje się, że ludzie za pomocą mowy ciała przekazują 60–70% informacji o sobie i swoich emocjach. Robią to zazwyczaj wpełni nieświadomie. Sam wyraz twarzy wiele nam mówi. Mowa ciała obejmuje zwykle takie komunikaty, jak: gesty i ruchy ciała, mimika, postawa i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu i odruch źreniczny itd. Na zdobyte w ten sposób informacje składa się “wymowny wyraz” oczu, nosa, ust, brody, czoła, brwi, rzęs a nawet sposób trzymania głowy, ramion czy nasza fryzura (jako potrzeba dekoracji) itd. Emocje sprzężone są z naszym ciałem i odbijają w nim swoje piętno określonymi reakcjami. Ta reakcja emocjonalna pojawia się więc automatycznie podczas przeżywania wydarzeń w jakich bierzemy udział i zwykle upływa pewien krótki czas, zanim jesteśmy w stanie świadomie je kontrolować. Pamiętaj, że Twoje ciało, czy jesteś tego świadomy czy nie, przez krótką chwilę zdradza co się dzieje w Twojej głowie. Podczas tego opóźnienia, ujawnia się ona w postaci mikroeksplozja widocznej na naszej twarzy lub zaakcentowanej w naszej postawie. Mikroeksplozje należy odróżnić od świadomie przybieranych wyrazów, które nie ujawniają prawdziwych emocji, gdyż są one pewnym rodzajem robienia miny czy zakładaniem maski. Poćwicz więc wymowną rolę mowy ciała przed lustrem, która może zdradzić, jaka jesteś kiedy bywasz smutna czy szczęśliwa, wściekła czy wesoła. Zwróć uwagę także na wygląd swojej postawy. Wyprostowana postawa, ramiona ściągnięte do tyłu, to sygnał, że wiesz co robisz, jesteś przygotowana i pewna siebie, głowa wysoko podniesiona to oznaka pewności siebie jednak jej odchylenie do tyłu i uniesienie podbródka jest sygnałem poczucia własnej wyższości i lekceważenia dla otoczenia. Rozbiegany wzrok, unikanie kontaktu wzrokowego, to oznaka stresu, ale również niepewności, niezdecydowania itd. Zwróć uwagę na swoje oczy i ich okolice, jak wyglądają, czy są radosne, czy zmęczone. Popatrz w swoje źrenice, zobacz jak się układają cętki na Twojej tęczówce, postaraj się zajrzeć jak najgłębiej, gdyż źrenice są zwierciadłem do Twojej duszy….

Czego możemy się dowiedzieć dzięki technice lustra w snach ?

Odbicia w lustrze, metalu, wodzie, szkle lub innych odbijających nasz wizerunek powierzchniach w naszych snach są wielopłaszczyznową próbą rozładowania negatywnych reakcji ciała. Podświadomość używa tu przeniesienia jako najlepszego sposobu by odzwierciedlić Twoje problemy. Taki sen nie tylko jest zapisem Twoich doświadczeń ale daje Ci namacalny wygląd w powody Twoich problemów. Obraz widziany w odbiciach rzadko jest pasywny, najczęściej pozostaje żywy, aktywny płynny. To Twoje nieokreślone emocje tak na niego wpływają. Przeglądanie się w lustrze podczas snu ujawnia nasze emocjonalne napięcia które jednoznacznie wskazuje, iż problemy jakie odczuwasz są wynikiem Twojego negatywnego nastawienia. Obrazy widziane w lustrze podczas snu można pogrupować by posegregować różne trapiące nas emocje. To właśnie te emocje ujawniają konkretne płaszczyzny naszej egzystencji na jakiej musimy się zmierzyć sami z sobą by podnieść stopień swojego zrozumienia świata zewnętrznego. Podświadomość może w ten sposób wprowadzać na scenę snu wiele różnych pragnień składających się na pełną paletę barw Twoich ambicji. Istota snu w ten sposób wskazuje nam na nasze motywacje skłaniające do reagowania, działania, podejmowania konkretnych decyzji lub konieczności zaniechania działań szkodliwych. Tak więc technika lustra w snach łączy nas wprost z siedzibą naszych podświadomych niepokojów dając nam szansę do zastanowienia się nad samą sobą. Przeglądanie się w nim w trakcie snu jest znakiem poszukiwania swej tożsamości, prawdy o własnych wadach i zaletach. Wszystko to, co zobaczymy odbite w lustrze podczas snu jest bardzo ważne bo stanowi przejście między światem realnym a Twoim alter ego i w tym kontekście jest dobrym narzędziem do pracy nad sobą. Od wieków lustro jest też symbolem ukrytej prawdy i samopoznania, dlatego sny związane z nim ujawniają nasz obecny stan psychiczny. To, co widzimy w lustrze we śnie może dać nam wgląd w stan naszych emocji na najbliższe dni:

– Radosne oblicze może zwiastować pogodne dni i szczęście….
– Pochmurne oblicze wskazuje na troski i niepokoje….
– Smutek na twojej twarzy wskazuje na troski osobiste…
– Rozgniewane ujawnia napięcia personalne w Twoim otoczeniu….
– Zamyślone ujawnia rozterki i niepewność co do własnych przyszłych decyzji
– Zdziwienie na Twarzy wskazuje , iz czujesz się zaskoczona wydzrzeniami….
– Złość to trudności z pogodzeniem się z konkretną sytuacją….
– Zażenowanie wskazuje na niezdrowe wydarzenia w które niechcesz być uwikłana….
– Strach jest związany z bezradnością….
– Zawstydzenie wskazuje na niezadowolenie z wlasnej postawy….

Zrób ćwiczenie i pokaż sobie przed lustrem na sucho (bez powodu) radosne emocje….
Jeżeli jesteś silna i panujesz nad swoimi emocjami to poćwicz też tak z negatywnymi stanami….

Jak interpretować odbity widok siebie ?

Obraz widziany w lustrze lub innej odbijającej nasz wizerunek powierzchni manifestuje się w aspekcie fizycznym naszej twarzy. Upraszczając – emocje żłobią naszą twarz charakterystycznymi rysami. Z biegiem lat na naszej twarzy uwidacznia się każdy dłużej trwający wewnętrzny konflikt emocjonalny. Tak frustracja, złość, nienawiść jak i inne negatywne emocje zostawiają na niej swoje piętno. “Dobre” emocje też pozostawiają na niej swoje znaki. To przejście podprogowe biegnące wprost z podświadomości do ciała. Właściwe odczytanie własnego wizerunku odbitego w lustrze to często gotowe rozwiązanie wielu naszych zewnętrznych problemów. W snach jest to jeszcze bardziej widoczne w naszym odbiciu, w uwypuklonych rysach twarzy (gniew, złość, zawiść), nosa ( oszustwa, kłamstwa, nieszczerość) podbródka (agresywność, pasywność), czoła ( żądza sławy, upór, toporność), policzków, oczu, uszu itd….

Obserwacja odbicia własnej twarzy, pomaga odkryć nasze wewnętrzne konflikty, mechanizmy obronne które podświadomie nami targają. Niektóre z nich powstały jeszcze w okresie niemowlęctwa, kiedy doświadczaliśmy czegoś bardzo trudnego (np. opuszczenia, osamotnienia). Inne gdy dojrzewaliśmy, dorastaliśmy, stawaliśmy się samodzielni itd. Żeby nie czuć, tłumiliśmy lub przyspieszaliśmy oddech, spinaliśmy lub rozluźnialiśmy mięśnie a nasza podświadomość w reakcji na te sygnały przyspieszała bądź zwalniała puls i tętno, rozpoczynała bądź wyhamowywała liczne inne procesy związane z reakcją naszego ciała na stany emocjonalne. Poprzez napięcie mięśni twarzy żłobiliśmy różnymi wyrazami własną twarz tak jak podczas treningu mięśni brzucha kształtujemy “kaloryferek”. Z tą jednak zasadniczą różnicą, że mięśnie twarzy napinamy bezwiednie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To dlatego obserwując własną twarz jesteśmy wstanie dostrzec ile w nas zahamowań i usztywnień. Wszyscy natrafiamy w swoim życiu na przeszkody, tworzymy emocjonalne blokady w własnym ciele, ulegamy napięciom które nas paraliżują lub skłaniają do emocjonalnych zachowań. Tak też powstaje mapa naszej twarzy na której wypisz, wymaluj odzwierciedla się Twoje wewnętrzne życie. To ona ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy czego chcemy i pragniemy itd. Jak wchodzimy w relacje z innymi ze swojego otoczenia, jacy jesteśmy dla bliskich i w końcu jacy jesteśmy dla siebie. Tylko od Ciebie zależy czy codziennie tworzysz na swojej twarzy okropną maskę, by chronić się przed bólem i zranieniami czy radosną, otwartą, spokojną twarz człowieka któremu można zawsze zaufać….

Co może nam konkretnie powiedzieć każda z części naszej Twarzy….
Interpretacje można stosować zarówno do własnego odbicia w lustrze na jawie jak i do obrazów widzianych w snach….
Dla podświadomości nie ma rozgraniczenia pomiędzy jawą a snami. Wszystko tak samo jest dla niej realne. Dlatego to co odczuwamy w snach jest tak intensywne, namacalne i przez to tak istotne….

Twarz (ogólnie)

Nasza twarz ma więcej n a m do powiedzenia niż to się komu kol-wiek wydaje. Warto wiedzieć, że geny, które odziedziczyliśmy, oraz poziom naszych hormonów podczas różnych stanów emocjonalnych i faz własnego życia wpływają nie tylko na strukturę ciała, ale też kształtują nasz wizerunek. To z niego możemy wyczytać swoją historię – jaką jesteśmy osobą (jeżeli jeszcze tego nie wiesz). Studia w tym względzie możemy prowadzić całe życie i dowiadywać się wciąż nowych rzeczy o sobie. Badając swoją twarz w zwykłym lustrze możesz poznać nawet źródła swoich emocji powstałych na wiele wcieleń wcześniej….

Każdy element naszej twarzy określa naszą osobowości, cechy charakteru, a także sposoby naszego indywidualnego procesu mentalnego a nawet duchowego. Do swoich “badań” powinniśmy podchodzić najpierw od rozpoznania najbardziej charakterystycznych elementów własnej twarzy by na koniec dokonać oceny ogólnej całości. To dlatego Twoja „twarz jest mapą drogową Twojego życia”. Ba, jest odbiciem Twojego istnienia z perspektywy nie tylko jednego życia. Stałe cechy twarzy ujawniają informacje o tożsamości duszy. Każdy punkt na twarzy koreluje dodatkowo ze szczególnym narządem ciała dając wgląd do stanu Twojego organizmu. Tak więc osobowość i cechy, zdrowie i predyspozycje tworzą razem obraz całego człowieka wykuty w rysach twarzy. Proces starzenia się twarzy zaczyna odzwierciedlać wraz z upływającym nam czasem pewne aspekty osobowości, które wcześniej nie były oczywiste a przez to tak widoczne. Kobiety otwarte i towarzyskie w okresie dojrzewania stają się coraz bardziej atrakcyjne fizycznie….

Prawa półkula, kontrolująca lewą stronę ciała, odpowiada za stany emocjonalne, widzenie barw, twórczość artystyczną, myślenie irracjonalne. Lewa strona twarzy symbolizuje Twój żeński aspekt funkcjonowania. Reprezentuje introwersję, uczuciowość, emocjonalność, intuicje, rozsądek, skłonność do porozumienia lub jej brak, chęć walki o swoje, upór, pretensjonalność, stosunek do otoczenia i innych. Jest odbiciem duszy nierozumnej ( podświadomości – Twojego małe “ja” ) i mechanizmów jakie stale na nas wpływają, programów, instynktów, żadz itd. To na tej stronie twarzy zawierają się nieprzepracowane przez duszę skazy…

Lewa półkula mózgu, kontrolująca prawą stronę ciała, jest odpowiedzialna za myślenie logiczne, abstrakcyjne, racjonalne, analityczne,
Prawa strona twarzy odzwierciedla ludzką logiczną stronę czyli zawodowe (nazwijmy je zewnętrznym – jak inni postrzegają mnie). Natomiast prawa strona twarzy to męski aspekt funkcjonowania. Reprezentuje ekstrawersję oraz Twoją żywotność, energię do życia, siłę do przemian, aktywność życiową, wolę do działania i chęć do zmian. Prawa strona odzwierciedla duszą rozumną ( nadświadomość – Twoje duże “Ja”), nadającą człowiekowi jego głębszą osobowość….

W skrócie można więc powiedzieć, że lewa strona twarzy pokazuje nasz stan emocjonalny i nasze życie wewnętrzne, zaś prawa strona twarzy mówi o naszym życiu zewnętrznym. Wbrew temu co kto o sobie myśli rzadko lewa i prawa strona jego twarzy jest identyczna. Większość ludzi ma lekkie bądź wyraźniejsze asymetrie lewej i prawej połówki twarzy. Najłatwiej sprawdzić to dzieląc zdjęcie na pół i tworząc nową twarz, składającą się tylko z lewych lub tylko prawych połówek. W większości przypadków zobaczymy dwa zupełnie różne wizerunki. Asymetria twarzy jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Chyba warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje ? Dysharmonia tylko jednej z części naszej twarzy ujawnia nam problemy w życiu wewnętrznym bądź zewnętrznym. Krótkie spojrzenie na twarz i już wiemy czy lepiej powodzi się nam w życiu prywatnym czy zawodowym. Często zdarza się, że sami sobie nie uświadamiamy, że zaniedbujemy którąś ze sfer. Takie przyjrzenie się naszej twarzy może pomóc nam zrozumieć, ze najwyższy czas poświęcić więcej uwagi naszemu życiu osobistemu bądź zawodowemu. Dysharmonia twarzy wynika z napięcia mięśni twarzy powstającego w trakcie przeżywania podobnych emocji. Jaki to ma wpływ na dalszą część obserwacji? Badając np. rozmieszczenie zmarszczek i ich ilość łatwo dojść do wniosku, że ludzie inaczej przeżywają emocje w życiu osobistym oraz zawodowym. Często są w tych dwóch sferach zupełnie skrajnymi osobowościami. Niektórzy w pracy odnoszą sukcesy, zaś prywatnie czują się samotni i odizolowani. Te doświadczenia ukażą się w ukształtowaniu i głębokości zmarszczek na prawej i lewej stronie twarzy. Człowiek jest istotą złożoną i jeżeli ciągle zasmuca swoją twarz złością to ona uformuje maskę odzwierciedlającą złość. Przyczyna powodzenia lub niepowodzeń tkwi w nas i jest metaforą życia przeniesioną na twarz. W efekcie współpracy obu półkul nasz stan odbija się na naszej złożonej fizyczności. Nie możemy zmienić genów ani wpływać na nasze hormony wprost, ale możemy subtelnie na nie wpływać poprzez rozwijanie własnej osobowości….

Warto spojrzeć na własne odbicie w lustrze innych okiem i sprawdzić jak się uśmiechamy (czy nie uśmiechamy się jedną stroną twarzy?), czy oczy mamy na tej samej wysokości lub czy jedno oko nie wydaje się smutniejsze i jest otoczone większą ilością zmarszczek. A może kiedy mówimy czy się uśmiechamy tylko jeden kącik ust unosimy ku górze ? Może boisz się przyznać do problemów w życiu osobistym bądź zawodowym. Może zmagasz się pomiędzy tym co mówi Ci rozum, a tym co chce serce. Nie zostawiajmy dysproporcji pomiędzy życiem osobistym a zawodowym samemu sobie, dbajmy o równowagę w naszym życiu….

Kształt twarzy odzwierciedla Twoją osobowość która zawiera się w odbiciu….
Rodzaje twarzy….

Okrągła twarz
Twarz okrągła jest szersza w środku i zaokrąglona na górze i na dole. Osoba o takiej twarzy ma prawie zawsze pucułowate policzki i zaokrągloną brodę, dość niskie – lekko zaokrąglone czoło. Okrągła twarz ma wrażenie miękkości ze względu na pulchne ciało co podkreślają duże, łagodne, głębiej osadzone oczy. Włosy raczej ciemne, tak jak i brwi. Nos szerszy choć nie koniecznie duży, usta wydatne, uszy mięsiste – raczej małe, podbrudek zdecydowanie zaokrąglony….

Charakterystyka okrągłej twarzy ujawnia osoby spokojne i cierpliwe a także wrażliwe i opiekuńcze. Najczęściej osoby o takiej twarzy nie mówią innym, co o nich myślą ponieważ nie chcą ich ranić. Okrągła twarz ujawnia zdolności dyplomatyczne i umiejetność prowadzenia mediacji a taka osoba zdecydowanie umie sie zadoptować w każdym otoczeniu i w każdych warunkach. To osoba o pogodnym usposobieniu i wysokim poziomie samokontroli, zrównoważona emocjonalnie, zdystansowana obiektywna w ocenie i obserwacji innych, solidna w relacjach interpersonalnych, pojednawcza, cicha i dowcipna, potrafiąca poświęcić dużo swojego czasu sprawie czy człowiekowi. Ludzie takiej twarzy najbardziej nadają się do zawodów, które wymagają nawiązania szybkiego i dobrego kontaktu. Preferuje pracę nie wymagającą pośpiechu, powolna w działaniu, potrafi zachować spokój w ekstremalnych sytuacjach. Osoby z takim kształtem twarzy są ambitne i silne mają silne kompetencje biznesowe i mogą skorzystać z możliwości jakie mają do osiągnięcia sukcesu.

Cech pozytywne człowieka o okrągłej twarz….
Z natury to wrażliwe osoby, które kierują się sercem bardziej niż rozumem, to człowiek kompetentny i solidny, spokojny i zgodny, ma zdolności administracyjne i menadżerskie. Charakteryzuje go również doskonała komunikacja i umiejętności słuchania innych to także dobry pośrednik w rozwiązywaniu problemów a sam zręcznie unika konfliktów. Bardzo dobrze znosi naciski w miejscu pracy jak i w domu, często znajduje proste wyjście z trudnych sytuacji. To człowiek powściągliwy, niezbyt wymagający a w życiu osobistym dość beztroski, spokojny, z pozoru chłodny ale sytuacji stresowej opanowany. To człowiek cierpliwy, zrównoważony, cichy, a przy tym dowcipny i życzliwy, który nie miewa napadów złego humoru, nie popada w depresję i nie robi hałasu wokół swojej osoby. Emocje skrywa głęboko, jest pogodzony z życiem. Jest uniwersalny. Osoba o takiej twarzy jest łatwa we współżyciu, uprzejma i pogodna. To dobry słuchacz, który ma wielu przyjaciół. Jest współczujący i troskliwy. Lubi obserwować ludzi i tworzy z tego wzorce i szablony z których następnie próbuje chętnie korzystać….

Cech negatywne człowieka o twarz okrągłej….
Duże problemy w szybkim podejmowaniu decyzji i skłonność do wolnego działania. Ma tendencje do zwlekania z decyzją aż sprawy same się ułożą ( niestety zazwyczaj nie po jego myśli ), unikania ponoszenia odpowiedzialności za siebie i innych. To łatwowierne osoby, nadmierne unikające ryzyka i trudności. Złamany rutyną życia nie potrafi się czymś podekscytować, nie przejawia wtedy w swoich działaniach wyraźnego entuzjazmu. Nie lubi zmian i nie odczuwa potrzeby włączenia się w wartki nurt życia. Przypuszcza, że inni czują tak samo jak on co często tworzy dystans nie do przełamania. Sprawia wrażenie leniwego i odkładając pracę na później gdyż zakłada, że w ogóle zdoła jej uniknąć. Cierpi na kompleks jutra: „Nigdy nie rób dzisiaj tego, co możesz odłożyć na jutro”. Potrzebuje od innych bezpośredniego bodźca, ale nie znosi nacisku ani przymuszania. Unika wywiązywania się z codziennych obowiązków. Trwając w uporze nie pragnie porozumienia. Zazwyczaj idzie drogą najmniejszego oporu. Załamany jest niezdolny do podjęcia decyzji. Nie chcąc nikogo ranić, nie potrafi powiedzieć „nie” ani prawdy prosto w oczy. Samo ujawnienie niektórych z tych obciążeń może otworzyć Ci oczy i spawić, że Twoje życie stanie się bardziej znośne, natomiast zwalczenie ich wniesie w nie radykalne zmiany….

Twarz okrągła a problemy zdrowotne….
Cechuje się temperamentem reprezentującym silny, zrównoważony i bezwładny układ nerwowy, dlatego ma skłonność do letargu i nadmiernie rozwlekłego stresu który nasila odczuwanie wszelkich obciążeń życiowych. Słabością ludzi o twarzy okrągłej jest cały układ trawienny a problemy z tego wynikające najczęściej są spowodowane tłumieniem emocji i uczuć w nieskończoność. Szczególną uwagę należy przywiązać do nerek i prawidłowego nawadniania organizmu płynami strukturalnymi….

Owalna twarz
Twarz owalna jest uważana za idealny kształt ponieważ podkreśla ogólnie pojmowaną symetrię i jest najbardziej proporcjonalna. Już w starożytności przyjeła się zasada harmonii piękna ludzkiego wizerunku, dlatego właśnie owal jest kształtem, do którego dąży się podczas stylizacji wszystkich innych kształtów twarzy. Twarz owalna ma wysokie czoło i wysunięty lekko do przodu podbródek, jest zwykle nieco dłuższa niż szersza a czoło, policzki i żuchwa są mniej więcej takiej samej szerokości i delikatnie zaokrąglone. Rysy twarzy są delikatne i subtelne oczy jasne – żywe i energiczne, cera blada. Włosy proste z przyległymi do skroni brwiami, uszy nieduże – przyległe, nos zazwyczaj lekko zaokrąglony, średnio wyraziste usta….

Charakterystyka twarzy owalnej wskazuje na osoby o silnej woli i dużej umiejętności strategiczno-taktycznego rozwiązywania problemów. To najbardziej ustabilizowany typ charakteru, wiecznie optymistyczny i radosny, otwarta na relacje interpersonalne, towarzyski, beztroski. Lubi być w centrum zainteresowania, władczy i dominujący, czasem dumny i spoglądający na innych „z góry”. Jest emocjonalny i spontaniczny, ma duże poczucie humoru, potrafi przyciągać do siebie ludzi. Tryska energią i entuzjazmem, jest twórczy, lubi komplementy, szybko się odwzajemnia. Zawodowo bardzo pracowity, jako szef czy kierownik z dużą dozą poczucia sprawiedliwości co pomaga mu w podejmowaniu wyważonych decyzji, nadają się do stanowisk, które dotyczą sprawiedliwości takich jak sędziów, prokuratory, adwokaci. Nadaje się do kariery w zawodach doradczych, takich jak prawo, medycyna, nauczanie….

Cech pozytywne człowieka o twarz owalnej….
Człowieka o twarz owalnej posiada dar przyciągania do siebie ludzi, jest duszą towarzystwa. Ma poczucie humoru. Kontakt ze rozmówcą umacnia przez dotyk. To człowiek emocjonalny i wylewny, entuzjastyczny i ekspresywny, wesoły i spontaniczny. Posiada ciekawą osobowość ale zmienne usposobienie. Żyje dniem dzisiejszym. Jest prostoduszny. Jest też urodzonym aktorem i często zachowuje się jak dziecko, kocha ludzi i z łatwością zyskuje przyjaciół. Nie dopuszcza do nudy, lubi spontaniczne działania i komplementy. Nie chowa urazy. Jest zazwyczaj podekscytowany i często wzbudza u innych zazdrość, inicjuje nowe formy aktywności, sprawia bardzo dobre wrażenie na innych, twórczy i barwny, tryska energią i entuzjazmem, rozpoczyna nowe przedsięwzięcia w efektowny sposób pobudzając innych do współpracy czym oczarowuje wszystkich współpracowników jednak często to tylko wierzchołek gÓry lodowej która zatopiła Titanika….

Cech negatywne człowieka o twarz owalnej….
Jeżeli popadnie w skrajności to staje się człowiekiem przewrażliwione na swoim punkcie i pragnącym uniezależnienia się od innych za wszelką cenę. Ich wadą jest nadmiernie okazywana podejrzliwość i zazdrość. Cechuje go brak determinacji i rzadko realizuje on założony wcześniej plan, ba w ogóle ma problemy z dokończeniem zadań, zwłaszcza o charakterze precyzyjnych i do wykonania w określonym terminie. Za dużo mówi i przesadnie koloryzuje, co w efekcie często doprowadza do kłamstwa. Jest egocentrykiem. Nie dostrzega swoich wad. Nie jest dobrym doradcą, gdyż woli mówić niż słuchać. Ma kłopoty z pamięcią w szczególności co do danych rad dzień wcześniej. Pomimo, iż doskonale pamięta kolory i nieistotne szczegóły, to jednak prawie wcale nie pamięta nazwisk, imion, dat i miejsc, zapomina o różnych sprawach i jest niepunktualny To niestały i zapominalski przyjaciel. Przerywa rozmówcy i odpowiada za innych. Jeżeli popadnie w samozachwyt to ma zbyt wysokie mniemanie o sobie, przez co odbierany jest jako osoba arogancka. Wtedy staje się niezorganizowany i niedojrzały gdyż żyje w swojej krainie bezstresowego istnienia i nie chce stawiać czoła brutalnym realiom życia. Cechuje go zmienność i nadmierna spontaniczność, nie umie odmawiać, w związku z tym często przyjmuje nadmiar obowiązków, dodatkowo zbyt łatwo ulega emocjom okazując je nadmiernie a wtedy może stać się ostry i niegrzeczny. Samo ujawnienie niektórych z tych obciążeń może otworzyć Ci oczy i sprawić, że Twoje życie stanie się bardziej znośne, natomiast zwalczenie ich wniesie w nie radykalne zmiany….

Twarz Owalna a problemy zdrowotne….
Osoba o takiej twarzy cechuje się temperamentem reprezentującym silny, zrównoważony i ruchliwy układ nerwowy. Zgodnie z koncepcją temperamentów Hipokratesa-Galena dominującym narządem w jego organizmie jest serce i krew. To dlatego silne pragnienie auto ekspresji sprawia, że staje się podatny na choroby układu krwionośnego i oddechowego. Kiedy popada w skrajności ma skłonność do depresji i odczuć, że jest się ofiarą co wzmaga problemy z jelitami. Powodem kłopotów ze zdrowiem osób o takiej twarzy jest nieustanny pośpiech i uzależnienie od niezdrowej żywności, nadmiar soli i cukru ale przede wszystkim bezmyślność w wyborze pożywienia. Dolegliwości można łatwo wyleczyć zmianą diety na zrównoważoną….

Twarz prostokątna (podłużna)
Prostokątna twarz jest wyraźnie długa i pociągła oraz w każdym miejscu jednakowo szeroka. Nos dość wąski i długi. Czoło u osób z prostokątnym kształtem twarzy jest często wysokie, a linia włosów prosta, z wyraźnymi kątami. Włosy cienkie a brwi niezbyt grube, rzęsy niezadługie. Policzki wąskie, płaskie i wydłużone. Łagodne dość blisko siebie osadzone oczy. Osoby z prostokątną twarzą mają też często dość szeroki podbródek. Ogólne wrażenie, jeśli chodzi o prostokątną twarz, to czoło i policzki są równe i dość wąske a długie i pociągłe….

Charakterystyka podłużnej twarzy ujawnia dużą praktyczność i konsekwencje w działaniu, osoby o prostokątnej twarzy są wytrzymałe fizycznie, pewne siebie i odważnie dążą do realizacji swoich planów. Poza tym nie lubią okazywać uczuć, zawsze maja wiele pomysłów i często wybiegają myślami w przyszłość. Charakteryzuje ich silne przeżywanie emocji oraz duża aktywność życiowa. Głównym pragnieniem jest tu chęć dominacji, od innych oczekują podporządkowania się i uznania dla swojej ciężkiej pracy. Bardzo agresywny gdy marzenia pozostaną niespełnione lub ktoś stanie mu na drodze. Ludzie o prostokątnej twarzy bywają uparci, a ich reakcje na bodźce są szybkie i często nieprzemyślane, bywają też zakompleksieni. Często żałują wypowiedzianych słów. Są nastawieni na działania i kierowanie. Wzbudzają wśród ludzi zaufanie i respekt, często pracują dla potrzeb grupy. Są szybcy w działaniu, preferują pracę, którą mogą sami zorganizować. Lubią przewodzić i organizować pracę innym. Gdy ktoś się z nim nie zgodzi, denerwują się, krzyczą, stają się agresywni. Jego twarz zazwyczaj wskazuje na to, że mocno się zastanawia, mało tam jest uśmiechu, raczej zaciśnięte usta i szczęki oraz zmarszczone czoło. To wizjoner o szerokim polu zainteresowań zarówno osobistych jak i służbowych. Ma dość dobry wgląd w naturę zagadnień jakimi się zajmuje. Umysł racjonalny, bystry, szybko przystosowuje się do zmieniających warunków otoczenia. Bardzo idealistyczny, apodyktyczny, ma silne cechy lidera/liderki. Tworzy plany i je realizuje. Będzie się sprawdzał jako dyrektor, kierownik, przywódca lub w wolnym zawodzie. Nie lubi szefów nad sobą. To osoba o silnym ale bardzo niezrównoważonym układzie nerwowym….

Cech Pozytywne człowieka o twarz prostokątnej….
Człowiek o prostokątnej twarzy jest ukierunkowany na osiągnięcie swojego celu, ogarnia całokształt zagadnienia, dobry organizator, dostrzega praktyczne rozwiązania, szybki w działaniu umiejętnie rozdziela pracę kładąc nacisk na wydajność i realizacje celu, dodaje innym motywacji do działania, nieprzesadna opozycja pobudza go do działania. Posiada nieodpartą potrzebę zmian, silną wolę i zdecydowanie. Trudno go zniechęcić. Jest niezależny i samowystarczalny. Nie ulega wzruszeniom. Wzbudza zaufanie. Pracuje dla potrzeb grupy i sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach. Przewodzi i organizuje i zazwyczaj ma rację….

Cech negatywne człowieka o twarz prostokątnej….
Ma poważne problemy z uznaniem racji innych, nie lubi przekazywać innym kontroli nad swoim życiem, nie podporządkowuje się woli innych, niepokorny, wydaje spontaniczne sądy, oceny, często raniąc innych, nie jest skłonny udzielać emocjonalnego wsparcia innym ludziom, w kontaktach z innymi liczy się dla niego – on sam i jego zdanie. Jest nałogowym pracoholikiem. Nie jest w stanie oderwać się od pracy, aby odpocząć. To człowiek pełen entuzjazmu i zdecydowania w dążeniu do celu. Musi mieć nad wszystkim kontrolę, nie pozwala innym na podejmowanie decyzji i organizowanie działań. Posiada niezachwiane przekonanie, że zawsze ma rację, a pozostali którzy myślą inaczej, są w błędzie. Ceni w sobie i innych siłę i z politowaniem spogląda na słabości u innych. Posiada zdumiewającą zdolność sterowania innymi tak, aby byli oni tego nieświadomi. To mistrz manipulacji. Lubi intryganckie zagrywki. Nie potrafi obchodzić się z ludźmi. Osądza ich z pozycji siły i pewności siebie. Odczuwa wewnętrzny przymus poprawiania błędów. Cechą dominującą u niego jest apodyktyczność, zarówno w mowie jak i w dawaniu pisemnych instrukcji. Bardziej przejmuje się on zadaniami aniżeli uczuciami ludzi. Uwielbia kontrowersje i dyskusje. Nawet przed samym sobą nie jest w stanie przyznać się do błędu. Słowo „przepraszam” uważa za przejaw słabości. Nie przyjmuje do wiadomości, że jakaś jego cecha może być odpychająca. Niezbyt odczuwa potrzebę przyjaźni a w związkach zazwyczaj nie ma wystarczającej stabilności. Samo ujawnienie niektórych z tych obciążeń może otworzyć Ci oczy i sprawić, że Twoje życie stanie się bardziej znośne, natomiast zwalczenie ich wniesie w nie radykalne zmiany….

Twarz prostokątna a problemy zdrowotne….
Gdy jego sprawy nie idą po jego myśli ma tendencje do przygnębienia, sfrustrowania i staje się niezdecydowany, podatny na choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Miewa ciężkie bóle głowy, migreny i problemy z zatokami. Bywa wtedy ospały, niemrawy i nieobecny. Miewa problemy trawienne i częste owrzodzenia wynikające z nieprzestrzegania rytmu około dobowego a dokładniej z zaniedbań rytmu snu i czuwania….

Kwadratowa twarz (kanciasta)
To twarz z ostrym dość wyrazistymi krawędziami, jest wyraźnie równo szeroka a przy tym rysy twarzy są ostre i wyraziste. Długość i szerokość twarzy bywa jednakowa, podobnie jak linia szczęki, czoła i kości policzkowych które są mocno zarysowane a nawet wystające. Czoło dość szerokie, często niskie. Linia porostu włosów przebiega prosto, są zaznaczone kąty. Włosy gęste często kręcone. Policzki często wystające, leżą w jednej pionowej linii wraz ze skronią i brodą. Podbródek zdecydowanie szeroki z zaznaczonymi kątami. Oczy wyraziste. Blada cera. Krępe ciało. Głęboki głos. Duże mięsiste usta….

Twarz w kształcie kwadratu reprezentuje kogoś, kto szuka stabilności materialnej, przewidywalności w życiu. Dlatego dużą wagę taka osoba przykłada do wzajemnego zaufania. To osoby praktyczne, dobrze obracają pieniędzmi i inwestują, zawsze wiedzą co trzeba zrobić by zarobić i wyjść na swoje. Ludzie tacy stąpają twardo po ziemi i jest mało prawdopodobne, aby niepotrzebnie ryzykowali. Zamiast tego wolą podążać utartymi i sprawdzonymi ścieżkami. Wykonują zadania i zawody ze swoistą siłą woli. Ludzie o kwadraturze twarzy nadają się do zadań, które wymagają dokładności i skrupulatności. To ze względu na te atrybuty szeroka twarz daje dobre perspektywy na udane życie zawodowe. Mają też predyspozycje do biznesu, produkcji i przemysłu. Dla rodziny sympatyczni i troskliwi jednak nieustannie pogrążeni w swoich myślach, choć wierny i wytrwały, to jednak o pesymistycznym podejściu do samego siebie, a także codziennych spraw. Jest to człowiek o słabych, lecz długotrwałych reakcjach uczuciowych. Osoba taka jest wrażliwy na krytykę swojej osoby, obraźliwy, nerwowy i powściągliwy, mało elastyczny w zachowaniu…..

Cech Pozytywne człowieka o twarz kwadratowej….
Człowiek o takiej twarzy z zasady podporządkowuje się regułom i regulaminom, dąży do perfekcji bo z gruntu jest perfekcjonistom o wysokich wymaganiach względem siebie i innych, przy czym prawie zawsze przecenia wagę szczegółów. W życiu i pracy jest wytrwały i dokładny, a także uporządkowany i zorganizowany, schludny, czysty, oszczędny i często skromny. W sprawach “innych” dostrzega zaistniałe problemy i z powodzeniem podaje sensowne rozwiązania. To idealista, również pod względem doboru partnera. Ostrożnie dobiera przyjaciół, unika zwracania na siebie uwagi i chętnie pozostaje w cieniu. To dobry słuchacz, który głęboko troszczy się o innych i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Wierny i ofiarny. Współczujący aż do łez. Jako przyjacielowi czy przyjaciółce można mu zaufać. Jeżeli znajduje się na wyższym poziomie rozwoju to jest to człowiek “podszyty swoją duchowością” skłonny do przemyśleń, rozważań i dywagacji moralnych. Wrażliwy na potrzeby innych, skłonny do poświęceń a przy tym sumienny. Posiada analityczny umysł a przy tym jest poważny i zdeterminowany. W życiu zawodowym to osobowość wszechstronnie uzdolniona anawet utalentowana i twórcza, mająca zadatki na geniusza. Osobiście jest wyczulony na wszelkie przejawy piękna, lubi się nim otaczać lub przebywać w miejscach nim nasyconych (doskonale wtedy tam ładuje swoje baterie)….

Cech negatywne człowieka o twarz kwadratowej….
Największą ze słabości ludzi o twarzy kanciastej jest tendencja do zbyt konserwatywnego podejścia do życia. To dlatego inni mogą postrzegać takie osoby jako zacofane i ograniczone. Lubi schematy, wykresy, liczby i zbyt często im podporządkowuje swoje życie. Z samej natury jest zbyt wrażliwy przez co łatwo go można urazić, wtedy staje się nieufny w stosunku do ludzi i sytuacji, skłonny popadać w apatię i depresję, wymagający wobec siebie i innych, prawdziwie nieustępliwy radykał. Często przekłada ważne sprawy i terminy na później. Lubi oddawać się zadumie i dlatego wszystkim wydaje się nieobecny. Łatwo wpada w melancholię, czasami trudno odróżnić, kiedy jest smutny, a kiedy tylko zmęczony. W miarę upływu lat coraz częściej narzeka, życie traktuje jednak ze śmiertelną powagą. Wszystko odbiera zbyt osobiście i często sam naraża się na przykrości. Podczas udziału w rozmaitych imprezach zniechęca ludzi swoją konserwatywną i nadmiernie wycofaną postawą. Lubi cierpieć, wszędzie węszy krytykę, której nikt nigdy “na głos” nie wyraził. Ma niskie wyobrażenie o sobie i dlatego poprzez swe wrodzone skłonności poddaje surowemu osądowi siebie i swoje otoczenie. Bardzo dużo czasu spędza na planowaniu. Ma nierealne oczekiwania od życia. Ponieważ lubi doprowadzać wszystko do perfekcji, przenosi tą cechę na innych. W kryzysie chce za wszelką cenę uniknąć wszelkich sytuacji, które prowadzą do zmian. To człowiek nieufny i przewrażliwiony a przyparty do muru uparty i egoistyczny. Samo ujawnienie niektórych z tych obciążeń może otworzyć Ci oczy i sprawić, że Twoje życie stanie się bardziej znośne, natomiast zwalczenie ich wniesie w nie radykalne zmiany….

Twarz kwadratowa a problemy zdrowotne….
Najbardziej obciążonym organem w organizmie człowieka o takiej twarzy jest śledziona, macica i jajowody lub prostata. Może cierpieć na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, żołądka i okrężnicy. To dlatego osoby o takiej twarzy mogą być podatni na zastoje przemiany materii i przybieranie na wadze. Cechuje się temperamentem reprezentującym słaby układ nerwowy a więc powinien dbać o sprawy sercowe i naczyniowe. Powinien przestrzegać diety, która jest wolna od nabiału i produktów spożywczych zawierających rafinowany cukier….

Trójkątna twarz (sercowata)
Twarz serce jest rozbudowana w górnej partii i zwęża się w kierunku brody. Twarz jest rozbudowana w partiach czołowych i przy skroniach, czoło jest wysokie, szerokie i wypukłe. Jej najszerszym miejscem jest czoło. Linia włosów u osób mających ten typ twarzy przebiega sercowato, tworzą są zakola, włosy są kręcone często szorstkie, duże oczy, często subtelny ale lekko zadarty nos, wąskie – drobne usta, uszy wyraziste choć niekoniecznie duże. Policzki zwężają się, a podbródek jest wąski i spiczasty. Twarz trójkątna wygląda na długą i pociągłą. Osoba mająca twarz w kształcie serca ma szerokie czoło, mocno zarysowane kości policzkowe i znacznie węższy podbródek od czoła….

Charakterystyka trójkątnej twarzy ujawnia osoby uparte, które mają niesamowitą siłę wewnętrzną. Dążą do celu, mają silną intuicję, po prostu wiedzą, co robić, aby dostać od życia to, na czym im zależy. Mówi się również, że osoby takie mają dużą siłę wewnętrzną i duże możliwości do łatwego przekazywania jej innym. Są to osoby kreatywne, oddane, wytrwałe i gotowe pokonywać własne lęki, aby osiągnąć swoje cele. Wysokie i szerokie czoło oznacza inteligencję a zwężona i mała broda oznacza mniejszą fizyczną siłę. Twarz taka należy do myślicieli i filozofów, zaletą są umiejętności analityczne i silne pragnienie zdobywania wiedzy, postrzegane są jako osoby pozytywne zakręcone, sympatyczne, przyjacielskie i zaraźliwie roześmiane. Zawodowo osoby o trójkątnej twarzy są aktywne umysłowo, energiczne fizycznie, wytrwałe oraz mają skłonności do podejmowania badań naukowych, opracowywania strategi rozwoju lub tworzenia innych wybiegających w przyszłość planów….

Cech Pozytywne człowieka o twarz trójkątnej….
Kiedy wszystko idzie po “ich” myśli to entuzjastyczni ludzie z ciepłą i atrakcyjną osobowością, mają zdolność “zarażania” innych swoimi pomysłami, choć zawsze lubią przejmować pełną kontrolę nad sprawą i innymi. Zyskują energię, kiedy przebywają z innymi, a tracą gdy są sami, ponieważ czerpią swoje siły z podejmowanych przedsięwzięć, kontaktów z innymi, miejsc i rzeczy, z którymi mają kontakt. Kiedy czują się pewnie to osoby bezpośrednie, które swobodnie wyrażają myśli i opinie – zarówno te pozytywne, jak i negatywne, mocno skupiają się na detalach, co czyni ich naprawdę wartościowymi pracownikami ale trudnymi współpartnerami w życiu osobistym. Mają wiele zainteresowań i pracują lepiej jeśli są chwaleni. Koncentruje się na szukaniu przygód i emocji (co może być czasem ryzykowne) należy do nich poszukiwanie intensywnych wrażeń i doświadczeń takich jak sporty ekstremalne, poszukiwanie nowych bodźców w takich rodzajach aktywności jak nieplanowane podróże, szukanie towarzystwa ludzi wybitnych oraz gotowość do podejmowania ryzyka fizycznego, społecznego, prawnego i finansowego w celu dostarczenia sobie tego typu przeżyć….

Cech negatywne człowieka o twarz trójkątnej….
Jedną z ich największych słabości jest ich własny temperament, który muszą utrzymać ryzach. Są podatni na nudę która rodzi się w nich w wyniku awersji do rutynowych zajęć. Jeżeli stracą kontrolę nad swoimi zmysłami mogą mieć agresywny styl życia i bycia lub zgoła na odwrót stają się pasywni, zdystansowani, lękliwi, co pozbawia ich motywacji do pracy i życia. Przy braku kontroli mogą stać się osobami skłonnymi do zabawy i rozrywki ze skłonnością do zachowań nieakceptowanych społecznie takich jak nadmierne picie alkoholu, przelotne związki, hazard, hulaszczy tryb życia. Złamani życiowo kiedy nie wytrzymują tempa życia sięgają po dostępne używki, narkotyki, alkohol po to by się oderwać od świata zewnętrznego. Wiele ich problemów wynika z tego, że najpierw coś robią lub mówią, a potem myślą albo myślą podczas mówienia, mówią szybko i zawsze utrzymują większy kontakt wzrokowy z rozmówcą podczas mówienia, niż podczas słuchania….

Twarz trójkątna a problemy zdrowotne….
Osoba o takiej twarzy posiada wyostrzony i napięty współczulny autonomiczny układ nerwowego (jest to zarówno zaleta jak i wada), w związku z tym takie osoby są narażeni na specyficzną formą nerwicy odznaczających się chimerycznością. Szybki sposób myślenia, mówienia i ruchliwość związana jest wprost z podatnością na bezsenność i stany lękowe które wynikają z tego, że te osoby nie potrafią w pełni kontrolować zachowania w sytuacjach stresowych. Osoby o takiej twarzy mogą być również podatne na choroby układu nerwowego i serca. Posiadają duże pokłady energii i dlatego potrafią nie odczuwać głodu przez dłuższy czas, a nawet czuć się niekomfortowo po sutych posiłkach. Dlatego powinni spożywać pokarmy bez pośpiech w zgodzie ze swoim zegarem biologicznym bogate w składniki odżywcze podtrzymujące zapasy energii. Osoby o takiej twarzy powinny przede wszystkim dać sobie zawsze czas do przemyśleń przed podjęciem decyzji. Rozwaga i panowanie nad swoimi emocjami rozwiąże wiele z Twoich problemów….

Jak już pisałem w innych artykułach rzadko zdarza się aby jeden typ charakteru zdominował w 100% osobowość człowieka. Najczęściej funkcjonuje jeden dominujący typ osobowości z domieszką innych. Bywa też tak że człowiek uzewnętrznia inne szablony swojego zachowania w chwilach wzburzenia, nerwach, stresie, słowem w trakcie silnych emocji a inne w miejscu pracy zawodowej czy w miejscach gdzie czuje się wyluzowany, bezpieczny. Skrajności potrafią być duże i nieraz zaskakujące. Kiedy zaczniesz się przyglądać samemu sobie – zdziwisz się nie raz. Jeżeli poznanie siebie jest dla Ciebie ważne, to najłatwiej jest zacząć od ustalenia swojego głównego temperament na podstawie wizerunku twarzy odbitego w zwykłym lustrze. To wiele wyjaśnia i trochę otwiera Ci oczy. Możemy też zrozumieć zasadę poznawania samego siebie i stanąć na skraju drogi do samopoznania. Możemy też spróbować rozszyfrować “szablony” otaczających nas osób. Bądźcie dla siebie i innych wyrozumiali. Pilni w swoich rozważaniach. Dokładni. Cierpliwi Taka „zabawa” bardzo się przydaje w życiu….

W snach każda widziana przez nas twarz jest lustrem….
Jako symbol senny twarz należy do bardzo wyrazistych symboli sennych. Twarz wyraża emocje, przeżycia, nastroje, postawy wobec innych ludzi. Te przelotne, nietrwałe jak i trwałe rysujące się jako postawy wobec świata zewnętrznego. Podświadomość w snach nie bawi się w tym przypadku w konwenanse i odbija w lustrze najczęściej taki Twój wizerunek który wprost ujawnia problemy w wyrażeniu jednej z obciążających cię emocji….

Sny to inna płaszczyzna funkcjonowania naszej żeczywistości, dlatego warto zapoznać się z ogólnie przyjmowanymi archetypami związanymi z odbiciem w lusterze swojej twarzy….

– Sen, w którym patrzymy w lustro i widzimy grymas niezadowolenia ujawnia niską samoocenę wynikającą z kryzysu tożsamości….
– Zamazana twarz oznacza utratę wizerunku….
– Zdeformowana twarz odbita w lustrze oznacza negatywne cechy charakteru….
– Wykrzywiona chorobą odzwierciedla nadciągające dolegliwości zdrowotne….
– Sen, w którym patrzymy w lustro i nie widzimy swojego oblicza oznacza, że czujemy wstyd, mamy jakieś poczucie winy….
– Sen, w którym widzimy blizny na twarzy w lustrze sygnalizuje nadejście osobiście trudnych i bolesnych wydarzeń….
– Blada twarz w lustrze jest ostrzeżeniem przed chorobą. Sen może również zapowiadać, że coś nas przestraszy….
– Dwie twarze w lustrze oznaczają dwulicowości, fałszywe zachowania, przewrotność lub nieszczerość….
– Twarz bez oczu odbita w lustrze odzwierciedla ogromny stres, przeciążenie obowiązkami i zagubienie drogi w swoim życiu….
– Twarz we krwi odbita w lustrze oznacza zmartwienia fizyczne, dolegliwości, kontuzję na jakie jesteśmy narażeni w związku z trybem własnego życia….
– Sen o robieniu makijażu przed lustrem wskazuje, że mamy trudności z wyrażaniem siebie, swoich przekonań i poglądów….
– Sen o kredowo białej twarzy wskazuje brak przeżyć emocjonalnych, stagnatyzm życiowy….
– Sen o błyszczącej twarzy morze wskazać na płytką powierzchowność śniącej osoby….
– Mycie twarzy przed lustrem symbolizuje chęć zmycia jakiejś winy, oczyszczenia się z dręczących myśli….
– Maseczka na twarzy oznacza, że czujemy się nieatrakcyjni, zależy nam na czyjejś akceptacji….
– Brudna twarz sygnalizuje, że postępujemy podle, niewłaściwie….
– Zarumieniona twarz we śnie obrazuje zawstydzenie, wynikające ze skrywania czegoś przed kimś….
– Dziecięca twarz to tęsknota za czasami młodości….
– Diabelska twarz symbolizuje nieuczciwość lub nieszczerość….

Twarz innej osoby w snach widziana w lustrze najczęściej odbija N A S Z E emocje ale bywa iż są to emocje faktyczne innej osoby. Sen wtedy ma wysoką rangę i warto go głęboko przemyśleć, znaleźć “drugie dno”. Podświadomość zawsze działa w naszym interesie. To jej priorytet. Nigdy nie występuje przeciwko temu prawu. Dlatego sen w którym używa takiej przenośni też ukrywa “jakiś” nasz interes. Śni nam się to dla naszego dobra. Warto zapoznać się z archetypami związanymi z odbiciem w lustrze twarzy obcej osoby….

– Sen najczęściej oznacza, że w jakichś relacjach tworzą się niezrozumiałe emocje które coraz mocniej się kumulują i Cię blokują….
– Jeśli widzimy twarz jakiejś osoby blisko naszej, sygnalizuje to potrzebę konfrontacji z tą, wyjaśnienie sobie wszystkich nieporozumień emocjonalnych….
– Uśmiechnięta, piękna twarz widziana w naszych snach wskazuje na dobre rady które mają nam w czymś pomóc….
– Brzydka twarz jest ostrzeżeniem przed zawieraniem niebezpicznych dla nbaszych uczuć znajomości….
– Zasłonięta twarz symbolizuje ukryte intencje, negatywne emocje lub uczucia które powstają za naszymi plecami i mogą wkrótce mocno dotknąć….
– Umalowana twarz wskazuje że ten ktoś nie jest względem nas szczery….
– Pochmurna i wroga twarz odzwierciedla niechęć do naszej osoby, zapowiada spór z tą osobą….
– Gdy nie możemy rozpoznać twarzy widzianej w lustrze osoby, to sen często oznacza lęk przed zbliżającym się terminem w którym chcesz się przed kimś kogo nie znasz wykazać….
– Smutne oblicze sugeruje, że przeżywasz okres pełen rozczarowań….
– Gniewna twarz ostrzega, że jeśli nie przemyślimy swojego zachowania, to będziemy mieli kłopoty….
– Zaniepokojona lub przerażona twarz oznacza, że coś mąci nasz spokój i wewnętrzny nastrój….

Inne znaczenia snu związane z lustrem czy lustrami:

– Jeżeli obraz jest zniekształcony w lustrze, wtedy obrazuje on wypaczone postrzeganie własnej osoby. Albo jest to mania wielkości, albo przesadna skromność i niska samoocena….
– Jeżeli motywem snu jest długotrwałe przyglądanie się swojemu odbiciu w lustrze, sen sugeruje, że zbyt dużą wagę przykładamy do wyglądu zewnętrznego i własnego wizerunku….
– Gdy w lustrze nie widzimy swojego odbicia we śnie, należy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy przed bliżej nieokreślonym zagrożeniem….
– Cienie w widziane lustrze we śnie ujawniają lęki i wskazują na depresję….
– Jeśli w lustrze mamy zamazaną twarz, wtedy sen odnosi się do wyrzutów sumienia, wstydu, upokorzenia wynikającego z naszych wcześniejszych postaw lub zachowań….
– Własna twarz z zamkniętymi oczami oznacza obawę przed stawianiem czoła rzeczywistości….
– Przejście przez lustro we śnie to zapowiedź rozterek, głębokich dylematów moralnych co do spraw które zamierzamy w przyszłości rozwiązać….
– Rozbicie lustra we śnie sugeruje, że nie chcemy przyznać się do swoich błędów, boimy się poznać prawdy o sobie….
– Rozbicie nieświadome lustra we śnie wskazuje na wiele niekorzystnych emocji które wiszą z różnych powodów nad Twoją głową….
– Zamglone lustro wskazuje na naszą niepewność odnośnie przyszłości, tego, co się wkrótce wydarzy….
– Zaparowane lustro ujawnia gromadzące się emocje które osiadają na tobie niczym para wodna….
– Ogromne, kunsztowne w złoconej ramie lustro widziane we śnie przestrzega przed zachłannością ( im wieksze lub piękniej zdobione ty zachłanność ma większą miarę)….
– Lustro kieszonkowe jest przestrogą przed drobnymi oszustwami, przed krętactwem i kłamstwami które przyniosą więcej szkody niż pożytku….
– Lusterko samochodowe we śnie, odnosi się to do ciągłego spoglądania wstecz i rozpamiętywania przeszłości przez śniącego….
– Krzywe zwierciadło jest symbolem złudzeń które prowadzą nas na manowce….
– Wiele luster to znak zagubienia w sprawach osobistych….
– Odbicie w lustrze siebie w skórze kogoś innego we śnie oznacza odzwierciedlenie osobistych problemów z tożsamością….

Aby prawidłowo zinterpretować treść odbitego w lustrze własnego wizerunku podczas snu, naszą uwagę powinny również przykuć poszczególne części naszej twarzy, takie jak brwi, oczy, nos, usta itd. To one poprzez swoje wymowne rozmiary, deformacje, grymasy lub inne wskazówki odzwierciedlają konkretne emocje i postawy które warto rozważyć. Z samego kształtu twarzy da się odczytać bardzo wiele informacji na temat własnej osobowości. Chodzi o to, że geny, które odziedziczyliśmy, oraz poziom naszych hormonów wpływają wprost nie tylko na rozwój ciała, ale też kształtują nasz charakter i odbijają się pośrednio w naszym wizerunku jak w lustrze….

I tak:

Rysy twarzy

Należy je traktować jako zespół “bruzd” które rzeźbią w charakterystyczny sposób naszą twarz. W ich skład wraz z wiekiem wchodzą także zmarszczki które dodatkowo podkreślają nasz wizerunek ogólny. Same rysy twarzy to nasz potencjał wyjściowy…., połączony z zmarszczkami tworzy “przeżycia” odciśnięte na twarzy. Różnica ujawnia kierunek drogi naszej duszy a także to z czym należało by się zmierzyć….

Osoby o dziecięcych rysach mają tendencję do bycia niezdecydowanymi i niepewnymi swoich wyborów. Osoby o dziecinnych twarzach są z reguły lepiej wykształceni i bardziej asertywni, ale też bywają przy tym kłótliwe i złośliwe. Dzieje się tak, ponieważ próbują udowodnić s o b i e, że są twardzielami. Nie są i nigdy nie pownni nimi się stać….

Delikatne i subtelne rysy twarzy są atrybutem osób które postępują z wielką ostrożnością. Chętnie słuchają opinii innych, analizują po wielokroć wszystko przed podjęciem decyzji. Boją się popaść w kłopoty tak bardzo, że w swoim życiu tracą wiele szans na jego zmianę. Rozwaga i rozsądek które ich charakteryzuje w niektórych sprawach jest ich przekleństwem….

Pogrubione rysy twarzy wskazują na osoby niezależnej, które podkreślają to na każdym kroku. Są otwarci i gotowi przełamywać stereotypy. Ważne dla nich jest samostanowienie i samodyscyplina ale muszą uważać by ich niezależność nie przeszła w przekorę, gdzie na każde “Tak” automatycznie powiedzą “Nie”….

Wyraziste, ostre rysy twarzy ujawniają siłę Twoich ambicji, charyzmę i energiczności przywódcy. Jednak prawie zawsze taka osoba będzie poszukiwać kogoś kto będzie ją pocieszać kiedy znużona światem zewnętrznym powróci w domowe pielesze….

Ciężkie, nieforemne, ciosane, rysy twarzy są związane z osobami które nie boją się ryzyka i są bardziej agresywne. Złamani życiowo kiedy nie wytrzymują tempa życia sięgają po dostępne używki, narkotyki alkohol po to by się oderwać od świata zewnętrznego. Wiele ich problemów wynika z ich “nerwów” i nadpobudliwości….

Rozmyte, nalane rysy twarzy wieszczą dużą wrażliwość i naiwność ich właściciela. Takie osoby są podatne na manipulacje, łatwo ulegają naciskom otoczenia co wpędza je w kłopoty. Dobrze jest kiedy taka osoba znajdzie grono zaufanych przyjaciół które będą ją chronić i wspierać swoimi szczerymi i trafnymi radami….

Brak wyraźnych rysów twarzy świadczy o braku charakteru. Osoba taka jest jak chorągiewka na wietrze, gdzie wieje wiatr tam ją poniesie. W tym przypadku należało by zacząć od budowania kręgosłupa własnej osobowości. Trzeba zbudować w jądrze swojej osobowości takie cechy które są dla Ciebie najważniejsze i na nich się wspierać zawsze wtedy gdy nie wiesz jak masz postąpić….

Czoło

Czoło przedstawia poziom inteligencji emocjonalnej, ujawnia stabilność uczuciową lub jej brak, to czy posługujemy się chłodną logiką czy ulegamy własnym uczuciom i emocją. Pokazuje naszą kreatywność lub upór konserwatywnego trwania przy swoim. Pokazuje w końcu jakie mamy pragnienia związane z naszą drogą zawodową, płaszczyzną towarzyską i prywatną i jak sięgamy na nich po swoje cele….
Powiązane z wizerunkiem czoła jest skroń i potylica które wzmacniają lub osłabiają wymowę wizerunku wypisanego na Twoim czole….

– Płaskie czoła mają osoby o wysokiej wrodzonej inteligencji, realiści i pragmatyści. W swoim życiu mają otwarty i entuzjastyczny stosunek do innych ludzi. Działają konstruktywnie i z wyobraźnią. Nie boją się realizacji swoich pomysłów, pragnień i pasji, nawet wtedy, gdy wydają się one nie do zrealizowania i budzą negatywną reakcję otoczenia. Gdy się zakochują to ich miłość wybucha wielkim płomieniem i nie ma w niej miejsca na rozterki duchowe. O swoje wtedy umią walczyć i wcale nie mają skrupułów. Duża przenikliwość pomagają im odnaleźć drogę do celu. Nikt lepiej od nich nie wytłumaczy zagmatwanych sytuacji, trudnych tematów (ich działania cechują się cierpliwością i spokojem, aż do osiągnięcia zamierzonych skutków). Drzemiąca w nich pasja życia może budzić podziw, ale i zazdrość innych ludzi….

– Czoła płaskie ale szersze u dołu charakterystyczne są dla umysłów ścisłych, informatyków, fizyków, matematyków, naukowców czy techników….
To bardzo pracowite osoby, planujące każdy swój dzień. Czują w sobie powołanie do zdefiniowania w sposób naukowy świata a przynajmniej jakiejś jego części. Cechy te nie zawsze udzielają się ludziom, którzy znajdują się w ich towarzystwie. Potrafią cieszyć się tym, co posiadają po warunkiem, że nikt im nie zakłóca ich wizji świata. Dostosowują się do każdych warunków w jakich przychodzi im pracować i sytuacji życiowych, nie bacząc na przeszkody bądź trudności, które innych by zniechęcały. Przeciwności odbierają jako konieczną naukę i wyciągają z nich wnioski. Swoją postawą osiągają więcej niż inni ale tylko w sprawach związanych z wykonywaną pracą czy innymi zadaniami co do których czują się predysponowani. W życiu osobistym nie wiedzie im się zbyt dobrze, chyba, że spotkają na swojej drodze kogoś kto będzie widział świat tak samo jak oni. Niosą ludziom wyjaśnienia na które inni nie są wstanie wpaść a satysfakcję przynosi im rzetelne wykonywanie swojej pracy….

– Szerokie czoła mają osoby poważne, spokojne, mądre o bardzo dużych pokładach empati….
W kontaktach z innymi ludźmi są bezinteresowne, cieszą się kiedy mogą pomagać innym. Liczy się dla nich każdy człowiek, nawet żebrak którego nikt nie zauważa na ulicy (a może przede wszystkim ON), uważają bowiem, że każdy wnosi w ich życie bardzo wiele. Przy nich ludzie czują się lepsi, piękniejsi i wartościowsi, zapominają o swych ułomnościach, ponieważ osoby o takim czole potrafią w każdym zauważyć to, co najlepsze. Ich odpoczynek nigdy nie jest bierny, gdyż każdą chwilę wykorzystują na coś pożytecznego i pięknego. Są bardzo wrażliwi na płeć przeciwną. Tęsknią za porozumieniem harmonijnym i absolutnym. Rozumieją prawo przyciągania, według których aby otrzymać prawdziwy dar, trzeba najpierw samemu umieć obdarowywać. Darem w tym wypadku są nie dobra doczesne, ale uczucia i emocje….

– Szerokie czoło z zakolami odzwierciedlają inteligentnego człowieka z własnymi poglądami na życie….
To ludzie z nowatorskim podejściem do spraw i życia, mają zdolność “zarażania” innych swoimi pomysłami. Lubią przejmować pełną kontrolę nad wydarzeniami. Zyskują energię, kiedy przebywają z innymi, a tracą gdy są sami, ponieważ czerpią swoje siły z podejmowanych przedsięwzięć, kontaktów z innymi, miejsc i rzeczy, z którymi się stykają. Posiadają szczególną moc wewnętrzną, dzięki której dają sobie radę w trudnych sprawach i sytuacjach. Posiadają determinację, która pozwala im pokonać największe przeszkody. Trudne sytuacje są dla nich wyzwaniem do zdobywania wiedzy w szkole życia. Potrafią zapewnić bliskim poczucie bezpieczeństwa oraz trafnie podpowiedzieć, jak radzić sobie z kłopotami. Pasjonuje je wszystko, co tajemnicze. Miewają prorocze sny oraz przeczucia, które się sprawdzają, ale wiedzę tę zachowują tylko dla siebie. W chwilach zwątpienia głęboka wiara i modlitwa niejednokrotnie pomaga im wyjść z życiowych opresji. Kiedy czują się pewnie swobodnie wyrażają myśli i opinie – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Mocno skupiają się na detalach, co czyni ich naprawdę wartościowymi pracownikami ale trudnymi współpartnerami w życiu osobistym….

– Wąskie czoło charakteryzuje osoby wrażliwe emocjonalnie na punkcie swojego wizerunku w otoczeniu….
Osoby o takim czole przez innych odbierane są jako niekonwencjonalne i często nieprzewidywalne ze względu na ich emocjonalność. uczynne, grzeczne ale nieraz mają focha i nigdy do końca nie wiadomo o co im chodzi. Potrafią tworzyć wokół siebie aurę otwartości i ciepłej życzliwości jednak zrażone do kogoś jawnie go dyskryminują co w niektórych wzbudza strach. Potrafią wydobyć na światło dzienne to, co dla innych jest niewidzialne i niedotykalne. Nie lubią działać połowicznie – według nich wszystko musi mieć swój początek i koniec. Ze względu na swoją postawę i zachowanie na brak emocji w swoim życiu nie mogą narzekać. Tam, gdzie inni widzą problemy, oni widzą wyzwanie, gdzie dla innych są wyzwania oni widzą problemy. Mają świadomość swojego skrzywienia jednak ich przeznaczenie jest znalezienie sposobu na własne niedoskonałości tak aby poczuć wreszcie brak konieczności ciągłej rywalizacji o swoje “dobre imię”….

– Wysokie czoła charakteryzują bujających w obłokach marzycieli….
Osoby o wysokich czołach cenią lojalność, przyjaźń i wszelkie inne więzi społeczne, towarzyskie i rodzinne. Osoby takim czole są oddane bez reszty ludziom zarówno bliskim, znajomym ale i tym mniej znanym. Są pełne szacunku i wyrozumiałości wobec drugiego człowieka, obcych traktują jak przyjaciół, przyjaciół zaś jak rodzinę. Ludzie ci uważają, że życie to wzajemna umiejętność wspierania się w troskach i kłopotach. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że cokolwiek do nich przychodzi, jest sprawdzianem ich charakteru i człowieczeństwa. Dzięki ich wysiłkowi w zdobywaniu wiedzy o świecie i człowieku oraz dogłębnej analizie potrafią czytać w ludzkich sercach. Nie potrafią przejść obojętnie obok osób, które potrzebują pomocy lub wsparcia moralnego oraz duchowego, często więc postrzegani są jako opoka, na której można się wesprzeć i trwale budować życie. Spotkanie z nimi pozostaje w pamięci ludzi jak promyk słońca, który ogrzewa, daje nadzieję na lepsze jutro i wiarę w dobro człowieka….

– Niskie czoła należy przypisać osobom, które mają problemy emocjonalne i boją się zmian….
Ludzie o takim czole życie traktują jak surowego nauczyciela dającego tylko ból i ograniczenia. Potrafią panować nad pokusami życiowymi i rzadko im ulegają gdyż uważają iż to tylko wzmaga ich cierpienia. Dla nich cierpienie jest wszędobylskie. Rzadko są zadowoleni ze swojego życia osobistego i służbowego. Partner czy partnerka nie jest wstanie rozgrzać ich serca do czerwoności ale zdecydowanie jest wstanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa którego pragną ponad wszystko. Kontrolują swoje emocje i narzucają sobie jedne z trudniejszych lekcji życiowych po to, aby sprawdzić siebie i swoje możliwości. Cenią tradycje i wszelką powtarzalność, lubią żyć w zgodzie z małym i dużym rytmem natury. Wyczuwają podświadomie iż są jeszcze inne wyższe zależności. Potrafią nie jeść, nie pić i nie spać dla swoich celi ale mają wyraźne problemy ze zrozumieniem wszędobylskiej emocjonalności innych ludzi. Gdy dopada ich kryzys, odczuwają wewnętrzny impuls do dokonania zmiany w życiu. Dobrze, aby partner lub partnerka starał się ująć im kłopotów oraz trosk i pomógł nieść ciężar życia. Pozwoli im to wyzwolić się od presji obowiązku i skierować swoje kroki w kierunku rozwoju osobistego który da im ulgę w życiu….

– Wklęsła czoła zdradzają upartą i oszczędną naturę….
Osoby, te są bardzo wytrzymałe, energiczne i niestety uparte do granic. Do celu chcą dojść zawsze prostą drogą choć to z założenia niemożliwe. Dla sprawy są skłonne do daleko posuniętych wyrzeczeń. Potrafią szybko regenerować się fizycznie i psychicznie oraz mobilizować do działania po większych zakrętach życiowych. W ich towarzystwie czuje się presje do sięgania po coraz to wyższe cele. Osoby te bez sentymentu pozbywają się ze swojego otoczenia ludzi, którzy odbierają im siłę i energię do działania. Bez żalu rozstają się z tym, co zbędne lub hamujące ich na drodze do celu. Lubią podróże, wycieczki, spotkania towarzyskie i wszelkie inne nowości, są także ciekawi ludzi i świata. Cenią sobie świeżość, jasność oraz wszelkie udogodnienia i nie zbaczają z wytyczonego celu i kierunku oraz pomysłów. Ich praca powinna przynosić im wymierne i namacalne efekty, bo bez tego więdną tracąc zapał i zaangażowanie….

– Wypukłe i lekko zaokrąglone czoło oznacza śmiałość graniczącą z zuchwalstwem ale w połączeniu z daleko posuniętą intuicję….
Osoby z wypukłym i lekko zaokrąglonym czole, śmiało podejmują wszelkie wyzwania, ufając swojej intuicji, która ich wspiera. Są odporni na przeciwności losu oraz na sytuacje stresowe, którymi nie tylko się nie załamują, ale także czerpią z nich naukę. Zapewne z tego też powodu lgną do nich osoby “lekkoduch” które wietrzą w ich cieniu różne swoje interesy. Ludzie ci intuicyjnie wyczuwają, kto im sprzyja szczerze a ktoś chce im zaszkodzić. Z tymi drugimi zrywają natychmiast kontakt. Są to osoby myślące w sposób odważny, nieszablonowy ale i rozważny. Posiadają intuicyjną podświadomość, która zawsze czuwa na straży ich poczynań. Postrzegane są jako osoby pozytywnym nastawieniem do ludzi, znane z chojności ale nienawidzące dwulicowości. Potrafią dać poczucie bezpieczeństwa tym, którzy tego potrzebują, zaś ludzi, którzy nadużywają ich dobroci – odsuwają od siebie. W życiu osobistym wrażliwi i opiekuńczy ale prawie nigdy nie powierzą swojego losu nikomu innemu. Sami lubią decydować o sobie. Jeżeli poświęcą rodzinie wystarczającą ilość czasu dla każdego to wszyscy są w niej szczęśliwi….

– Wypukłość w dolnej części czoła oznacza nadzwyczajną spostrzegawczość ale i pamiętliwość….
Osoby z wypukłościami w dolnej części czoła wykazują daleko idącą umiejętność kojarzenia ze sobą różnych sprzecznych nieraz sygnałów. Są z natury bystrzy i spostrzegawczy. widzą różne niuanse w zachowaniach innych, w sprawach którymi się zajmują, w pracy czy w postawie przyjaciół.
Dążą do wytyczonego celu, potrafią czekać na odpowiednią okazję, by w sprzyjających okolicznościach wykorzystać swoją spostrzegawczość. Przekonani o swojej racji potrafią ze spokojem bronić własnych poglądów, zdarza się także, że niekiedy zbyt sztywno się ich trzymają. W dyskusji zabierają głos zazwyczaj na końcu i tylko wtedy, gdy mają do powiedzenia coś naprawdę ważnego. Potrafią cenić niezawodne przyjaźnie i ludzi dojrzałych do prawdziwego partnerstwa. Niełatwo jednak zdobyć ich zaufanie, choć na zewnątrz wydają się przyjaźnie nastawieni do wszystkiego i wszystkich, w środku skrywają jednak wiele sekretów wynikających z ich obserwacji. Ta wiedza o innych przeszkadza im nieraz żyć. Cenią sobie mądrość oraz nabyte w przeszłości doświadczenia ale nie lubią się nią z “byle kim” dzielić. Lubią skupienie i spokojne rozmyślania. W trudnych sytuacjach nie uciekają, lecz stawiają czoła problemom, analizując i je rozwiązując. Niekiedy osoby te za bardzo zatracają się w samotności niedopuszczając do siebie otoczenia….

– Wypukłość w górnej części czoła świadczy o skłonnościach do życiowej refleksji, umiejętności analizowania faktów i rozpamiętywaniu przeszłości….
Osoby mające wypukłość w górnej części czoła, niechętnie rezygnują z raz obranej drogi, wiedzą bowiem, że właściwie oceniły sytuację, i mają zaufanie do własnych umiejętności. Są to ludzie zahartowani życiowo i potrafiący mężnie stawiać czoła największym przeciwnościom. Potrafią dodać śmiałości innym w działaniu. Z przyjemnością służą ludziom swoją wiedzą i doświadczeniem. Ludzie ci starannie analizują fakty, dopiero potem oceniają sytuację. Aby osiągnąć swoje cele, gotowi są oni poruszyć niebo i ziemię. Zrywają kontakt z osobami, które chcą ich przekabacić lub usiłują wywierać na nich presję. Z trudnością przychodzi im konieczność podporządkowania się innym. Ich wadą jest to, iż nie potrafią zapomieć o przeszłości i wybaczyć popełnione błędy. Ba, sobie tego też nie potrafią wybaczyć. W związkach z tego powodu stają się trudnymi partnerami czy partnerkami….

– Mocno wypukłe i szersze u góry czoła są domeną myślicieli, pisarzy i poetów….
Osoby z czołem wypukłym i szerszym u góry mają w sobie duże pokłady twórczej siły, a jednocześnie są urodzonymi altruistami. Ludzie ci lubią roztaczać opiekę nad wszystkim, co słabe, bezbronne i niesamodzielne, potrafią także zadbać o ciepło i harmonię rodzinną. Delikatność oraz wrażliwość pozwala im wczuć się w potrzeby innych, daje im zdolność zrozumienia drugiej osoby i energię, która pozwala towarzyszyć ludziom w ich najtrudniejszych chwilach oraz podnosić ich na duchu. To ta delikatność podszyta dużą dozą wrażliwości na cierpienia innych istot popycha ich do poezji i wszelkiej innej twórczości artystycznej. Często są to także osoby posiadające dobry smak estetyczny. W związkach są wspaniali i bardzo wyrozumiali pod warunkiem, że aktualnie nie ratują na drugim końcu świata jakiejś istoty której grozi całkowite wyginięcie….

– Wypukłość nad nasadą nosa w środkowej części czoła oznacza daleko posunięty indywidualizm i wrodzoną kreatywność….
Osoby, które mają wypukłość nad nasadą nosa w środkowej części czoła, mają też niezwykle rozwiniętą intuicję, często nie przekonują ich opinie innych, jeśli nie potwierdza tego ich wewnętrzny głos, którym się kierują. Osoby te do świata podchodzą empatycznie, potrafią dbać o swoich bliskich żonę, męża, dzieci, czasami jednak dopadają ich skrajności emocjonalne. W miłości są w pełni zaangażowane i oddane. Często nie wiadomo, na jakiej podstawie odgadują zagadki, jakie pojawiają się w ich przestrzeni, bywa, że nawet ich lakoniczna wypowiedź okazuje się strzałem w dziesiątkę. Sny tych osób często okazują się prorocze. Ludzie ci w kryzysowych sytuacjach zdają się na los. Ich obecność działa kojąco na otoczenie i na wszystko, co żyje. Dzięki nim ustają konflikty, a ludzie stają się łagodniejsi. Osoby te ponadto potrafią szybko się regenerować, gdy zaś dolega coś osobom z ich otoczenia, potrafią doradzić, jak zwalczyć problem….

– Czoło z wgnieceniami, sprawiające wrażenie wklęsłego typowe jest dla osoby ambitnej, impulsywnej i w swoich sprawach zdesperowanej….
Osoby, które mają czoło z wgnieceniem sprawiającym wrażenie wklęsłego potrafią łączyć w sobie dynamizm i pasję działania z umiejętnością czekania. Lubią kierować innymi, dawać im praktyczne rady także w sprawach rodzinnych. Ich bliscy, przyjaciele i współpracownicy uważają, że potrafią oni doskonale pobudzić do działania. Kierując się doświadczeniem oraz logiką, z łatwością przewidują konsekwencje zaistniałych sytuacji. Obfitość i płodność myśli podsuwa im wciąż nowe pomysły na życie. Okresy dynamiczne i płodne regularnie przeplatają się z chwilami zmniejszonej aktywności. Zdecydowanie pozytywną cechą tych osób jest fakt, iż nie snują one nierealnych marzeń, a także nie rozpamiętują przeszłości. Potrafią docenić obecną chwilę i jej dobre strony. Posiadają dar pojawiania się zawsze tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc, której zdecydowanie lubią udzielać….

Bruzdy na czole….

Nieregularne linie bruzd (zamazane) wskazują na tendencję do roztargnienia, brak umiejętności systematycznego analizowania sytuacji, także skłonność do nerwowych reakcji. Obdarzony nimi człowiek jest bardzo słabo zorganizowany, delikatny, czuły, na pozór prosty i nieskomplikowany a w rzeczywistości skrywa przed światem swoje troski i lęki. Często interesuje się życiem innych, ogląda seriale lub czyta staroświeckie romanse. Jednocześnie lubią dbać o rytm domowego ogniska, potrafią perfekcyjnie zadbać o dom i rodzinę. Są na tym tak skupieni, iż całkiem zapominają o sobie. By być szczęśliwym muszą nauczyć się korzystać z przyjemności życia, doceniać drobne radości. Powinni przestrzegać naturalnego i prostego trybu życia. Będą nieszczęśliwi, jeśli nadmiernie skupią się na materialnej stronie świata i gromadzeniu dóbr….

Głębokie, równe linie bruzd świadczą o lekkiej nadpobudliwości. Czasem wskazują także na wrodzony niepokój wewnętrzny. Skłonność do zapalczywości, uporu i nieustępliwości. Kochają ten świat i życie z całego serca. Szczerze wierzą w dobro i to pomaga im uniknąć wielu nieszczęść oraz rozczarowań. Ich przeznaczeniem jest zajmować kierownicze stanowiska, nie lubią podporządkowania się innym i słabo sprawdzają się w pracy zespołowej jeżeli nie są dopuszczani do głosu. W miłości są namiętni i romantyczni, ale bardzo kapryśni. Wierność nie jest ich mocną stroną. Przez całe życie pozostają młodzi duchem, nie boją się żadnej pracy ani wyzwań. Chętnie podejmują ryzyko….

Pionowe bruzdy u nasady nosa mówią o głęboko zakorzenionym poczuciu sprawiedliwości….
Osoby o takich bruzdach są aktywni i pewni siebie. Najchętniej angażują się tam, gdzie toczy się walka o sprawiedliwość. Niesprawiedliwość bardzo ich dotyka, burzy im krew i świadomie z nim walczą. Prowadzi to często do swego rodzaju czarno-białego widzenia rzeczywistości. Ich myśli są czyste, a pragnienia wzniosłe ale sprawiedliwość nie może zastąpić na drodze rozwoju innych ważnych atrybutów. Ma również mocno rozwinięte poczucie moralności w którym mocno zakorzenione są różne zakazy i nakazy. Swoją rodzinę otaczają głęboką i troskliwą uwagą. Potrafią zadbać zarówno o materialny byt swojej rodziny, jak i o ciepło domowego ogniska. Jednak jako partner czy partnerka jest bardzo trudny a przekroczenie jego norm może kogoś w jego oczach z-dyskryminować….

Poziome bruzdy u nasady nosa symbolizują duże i niezaspokojone ambicje, chęć osiągnięcia wysokiego stanowiska i posiadania władzy….
Osoby o takich bruzdach są władczy, ambitni, żądni sukcesów. Potrafią pokazać się z najlepszej strony, bronić swojego zdania, nie dostosowują się do okoliczności i nie załamują w obliczu przeciwności. Decyzje podejmują szybko, działają konsekwentnie i z zapałem. Cenią materialne uroki życia. Zakochani stają się romantyczni, są bardzo rodzinni, ze wszystkich sił dążą do zapewnienia swej rodzinie dobrobytu. Dużą radość sprawia im zajmowanie się swoim potomstwem, zawsze zachęcają ich do robienia kariery, bez względu na płeć, uczą także tego co dla nic jest ważne….

Bruzdy łączące brwi przebiegające od środka jednej do środka drugiej wskazują na skromność i uprzejmość….
Osoby o takich bruzdach są zdyscyplinowane, spokojne i skromne. Pracują dokładnie i uważnie, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Nie mają wygórowanych ambicji. Mimo to nie znoszą lenistwa i marnotrawienia czasu. Na swojej drodze życia muszą uważać, żeby nie stać się wołem roboczym dla swoich bliskich i współpracowników. Najlepiej czują się we własnym domu, gdzie każda rzecz jest wybrana lub zrobiona ze smakiem. Życie rodzinne układa im się różnie, głównie z powodu ich gderliwego usposobienia i skłonności do wychowywania sobie współmałżonka. Prawie nigdy nie odważą się jednak zerwać małżeńskich więzów ponieważ rodzina to dla nich świętość….

Bruzdy niewidoczne na stałe ale powstające podczas intensywnego myślenia….
Lekko zmarszczone czoło, z delikatnymi bruzdami poziomymi oznacza, że człowiek myśli o czymś, co było lub widział. To znak, że taki człowiek myśli obrazami. Odruch marszczenia czoła może być chwilowy, niemal niezauważalny, i zwykle towarzyszy mu delikatne podniesienie oczu. Osoba, która często myśli obrazami, ma zazwyczaj permanentne bruzdy na czole, i to o wiele wcześniej niż zmarszczki wynikające z procesu starzenia, nawet jeśli reszta jej twarzy pozostaje ciągle gładka….

Ilość bruzd też ma znaczenie….

– Trzy lub więcej poziomych bruzd zwielokratniają siłę oddziaływania….
– Dwie wskazują na normalny potencjał, jedna, szczególnie gdy znajduje się nisko na czole, świadczy o ograniczeniach. Jeżeli bruzda ta jest umiejscowiona wyżej, może to dodać bodźca do większej aktywności i szybszych przemian na korzyść….
– Pionowe bruzdy między brwiami są zjawiskiem normalnym, jeżeli jest ich trzy lub więcej. Dwie oznaczają normalny niczym nieskrępowany rozwój. Jednakże pojedyncza bruzda jest najmniej pomyślna i oznacza blokady i zahamowa na drodze rozwoju….

Skroń ( boczna część czoła za oczami )….

Skroń w tradycji mistycznej jest centrum postrzegania emocjonalno-instynktowo-intuicyjnego (przygotowuje organizm do aktywności fizycznej lub intelektualnej po uzyskaniu bodźca wzrokowego). Wzrok pozwala nam rozpoznawać świat zewnętrzny i stanowi o naszym poczuciu jako odrębnej jednostki, wraz z nim splata się tu układ wegetatywny unerwienia sympatycznego wraz z układem krwionośnym i nerwowym a wszystko to po to by wzmocnić nasze instynktowne reakcje emocjonalne na bodźce wzrokowe. Ból skroni, pulsowanie w skroniach, mrowienie czy inne odczucia są namacalnym tego dowodem. To różne sygnały jakimi posługuje się podświadomość o tym na jakie procesy się przygotowuje. Skroń jest centrum dowodzenia wszystkich automatycznych i nieuświadomionych reakcji naszego organizmu dotyczących wzroku. To tu następuje ścierania się naszej podświadomości z naszą świadomością w trakcie powstawania bodźców wzrokówych. Ocenia się, że istnieje tam kilkadziesiąt tys. splotów nerwów wegetatywnych z żyłami i nerwami. Wszystkie funkcje naszego wzroku działające w tle naszej świadomości są właśnie kontrolowane przez ten splot wegetatywny. Oczywiście, i tak wszystko, co się dzieje z naszym wzrokiem, ma mapę w mózgu właściwym, ale warto jest uzmysłowić sobie, iż my jako całość, to nie tylko nasza świadomość ale także podświadomość z jej automatyką działania (wszelkie dostępne sposoby przyspieszania reakcji na bodziec) i sterowania za pomocą impulsów wegetowano-nerwowych. Mapa działania podświadomości rozkłada się inaczej niż mapa naszych organów fizycznych. Podświadomość korzysta z każdego miejsca gdzie splatają się w węzły wegetatywny układ limbiczny z układem krwionośnymi i układem nerwowym. Poprzez oddziaływanie jednego układu na drugi można zwiększyć skalę odczuć i przyspieszyć reakcje. (Działa to w następujący sposób: Twoje ciało odczuwa czasem potrzebę natychmiastowej reakcji. W takich sytuacjach krew odpływa z organów pełniących inne funkcje, które nie są w danym momencie niezbędne do przetrwania. Odczuwamy to najczęściej jako pulsowanie w skroniach.) To w takich centrach podświadomość ujawnia swoją siłę oddziaływania na nasz organizm a przez to i na naszą świadomość. Oczywiście są to reakcje płytkie, impulsy ledwo zauważalne, krótkotrwale (odczuwane czasami jako przeczucia) ale nie należy ich lekceważyć gdyż obserwowane układają się w pewną charakterystykę naszego małego “ja”. Co ciekawe pierwsze ślady siwienia włosów, będącego oznaką upływającego czasu, ujawniają się właśnie na skroniach….

– Skroń wypukła ujawnia nagromadzenie emocji, nadpobudliwość emocjonalną….
Osoby o takiej skroni są władczy, ambitni, żądni sukcesów, sławy i ciągle nowych emocji. Potrafią pokazać się z najlepszej strony, bronić swojego zdania, nie dostosowują się do okoliczności, nie załamują w obliczu przeciwności, szybko podejmują decyzje. Jednak nie umieją usiedzieć na miejscu, w związkach potrzebują ciągle nowych stymulacji, dobrze jest jeżeli są to tylko wspólne wyjazdy w egzotyczne miejsca. Osoba o skroni wypukłej powinna rozważyć swoją postawę, zwolnić, dawać sobie czas do zastanowienia i bardziej zaufać swoim bliskim….

– Skroń płaska wskazuje na człowieka żyjącego powierzchownie i traktującego swoje otoczenie powierzchownie….
Ujawnia osoby które łatwo ulegają światowym pokusom i podszeptom różnego rodzaju nawyków związanych z łagodzeniem negatywnego wpływu zewnętrznego świata. Angażują się w to, co ich interesuje, nie bacząc na doraźne korzyści. Przeszłość ich zbytnio nie zajmuje a nawet nie interesuje. Wciągasz ludzi w nietypowe, ryzykowne sytuacje, by sprawdzić ich siłę, tolerancję, uczciwość. Ich seksualność jest niezwykle silna. Zawsze pełni optymizmu, jednakowo przyjmują dolę i niedolę. Nie przywiązują się do rzeczy materialnych, chętnie wydają pieniądze na swoje zachcianki, jak i rozdają je potrzebującym. Mają łatwość kreacji w materialnym świecie, dlatego nędza im nie grozi….

– Skroń wklęsła, zagłębiona stanowi o unormowanych instynktownych i głębokich podświadomych relacjach z innymi ludźmi….
Ludzie o takiej skroni są cisi, skromni, życzliwi, gościnni, poprzestają na małym, cieszą się z drobiazgów. W sobie właściwy dyskretny sposób wygaszają konflikty i rozświetlają smutne twarze. Są mili w obejściu, łatwo się z nimi żyje i pracuje. Nade wszystko pragną spokoju, harmonii i ciszy. W kontaktach z ludźmi niebywale cierpliwi i tolerancyjni. Starają się być zapobiegliwi, patrzą w przyszłość z niejaką obawą. W sprawach rodzinnych raczej konserwatywni, niezbyt ufni, ostrożni. Jednocześnie mocno stoją na ziemi, potrafią zadbać o dom i rodzinę. Lubią korzystać z przyjemności życia, doceniają drobne radości. Powinni przestrzegać naturalnego i prostego trybu życia. Będą nieszczęśliwi, jeśli nadmiernie skupią się na materialnej stronie świata i gromadzeniu dóbr. Lubią, gdy w ich życiu panuje porządek i rutyna, zmiany witają niechętnie i z podejrzliwością. Powinni uczyć się otwartości, optymizmu i wychodzenia ze skorupy swoich przekonań….

Do tego typu splotów należy równierz:

Splot słoneczny….

Znajduje się pod mostkiem. To nasza elektrownia, bo to właśnie w niej kumulowana jest największa ilość energii życiowej by rozdysponować ja po całym organizmie, jest centrum energii siły fizycznej. Im silniejszy jest, tym bardziej człowiek jest w stanie zdominować i kontrować otoczenie. To on tworzy harmonie pomiędzy materialną i duchową istotę człowieka przekazując energie we wszystkie obszary ciała. Splot słoneczny jest odpowiedzialny za prace organów trawiennych i wzroku, kontroluje mechanizm cieplny organizmu, jest odpowiedzialna za poziom cholesterolu. Hormony wydzielane w gruczołach powiązanych z nim mają wpływ na tendencje umysłu do wstydliwości lub odwrotnie do zachowań bezwstydnych, w wyniku nadczynności skłania do melancholii oraz w wyniku niedoczynności do nadmiernych lęków przed podejmowaniem działań….

oraz

Centrum trzeciego oka….

Trzecie oko znajduje się w centrum mózgu, na czole pomiędzy brwiami z przodu głowy. To od tego centrum energii zależy nasze zarządzane działalnością intelektualną i możliwość przekształcania pomysłów w rzeczywistość. Trzecie oko to centrum czystej świadomości, intuicji i zrozumienia. Trzecie oko jest jak zespół w stosunku do innych węzłów i splotów. Jest bezpośrednio powiązane z gruczołem przysadki mózgowej. Gruczoł ten poprzez wydzielane hormony i za pośrednictwem nerwów kontroluje wszystkie niższe gruczoły. To siedlisko naszego „prawdziwego” umysłu emocjonalno-duchowego. Równoważy on duchowe i doczesne kierunki naszego rozwoju, nasze z tym związane zamysły a i nasze w tym zakresie postępowanie. Za dnia powoduje charakterystyczność umysłu w nocy natomiast przekształca się w reżysera w naszych snach….

Potylica

Potylica sugeruje naszą skłonność do kompromisów lub jej brak w relacjach międzyludzkich i tych bliższych rodzinnych….

Potylica splaszczona (płaska, prosta)
To osoba konserwatywna, zachowawcza, ostrożna. Osoby o takim czole wykazują całkowitą niezdolność do kompromisu i to czy w sprawach dużych i ważnych czy też małych i mało ważnych. Są na ogół bardzo konserwatywne i do tego stopnia uwielbiają tradycję, że nie potrafią dostrzec, kiedy narzuca im ona pewne ograniczenia. Osoby te są ostrożne w wydawaniu sądów, jednak mało prawdopodobne, że będą dobrymi sędziami. Konserwatywna postawa wobec życia prowokuje je często do bezsensownych reakcji, w których nie kierują się ani rozumem, ani intuicją….

Potylica kanciasta
Taka potylica sugeruje realizm, inteligencję i brak przebiegłości. Ludzie o kwadratowym czole wykorzystują swoją inteligencję w szukaniu kompromisów i nie dają się odwieść od dążenia do ich osiągnięcia. Są z natury tolerancyjni jednak nie lubią gdy się im wchodzi na głowę. W swoim życiu i przy wydawaniu sądów stawiają na zdrowy rozsądek. Gdy szukamy w kimś solidnego, zdrowego rozsądku, znajdziemy go z pewnością u osób o kanciastej potylicy….

Potylica w kształcie kopuły (zaokrąglona)
Osoba wrażliwa, przedsiębiorcza ale mało zdecydowana. Zawsze reagują one na jakąś sytuację lub problem gotowością przystosowania się do okoliczności, sporadycznie zajmują nieugięte stanowisko. Dzieje się tak tylko dlatego, że osoby te lubią i chcą prowadzić spokojne życie. Chcą mieć “święty spokój”. Jest to dla nich ważne dlatego pułapką ich zachowania jest zrzucanie problemów na innych, byle dalej od siebie. To najbardziej zestresowana grupa osób, czują wieczną presję, że zawsze ktoś coś od nich chce….

Potylica wypukłe (jajo)
Są to osoby niespokojne i niecierpliwe, gwałtowne, brawurowe, zdecydowane działać na najmniejszy nawet impuls. Rzadko zadowalające się pozostawieniem spraw ich własnemu biegowi. Wrodzone poczucie pewności siebie utwierdza je w przekonaniu, że ich osąd jest zawsze słuszny, toteż będą coś naprawiać, nawet jeśli nie jest zepsute. Ludzie z takim typem czoła są nieroztropni, zarówno w swoich sądach, jak i działaniach. Tworzą woku siebie stan permanentnego napięcia, wiecznego biegu, gdzieś, po coś, nie do końca wiadomo po co i dlaczego. Należy przyjrzeć się innym rysom twarzy, aby zrównoważyć te cechy, rysy te jednak muszą być wyraźnie rozpoznane i określone aby można było przedsięwziąć kroki zaradcze….

Szczyt głowy (ciemiączko)
Wyjątkowo ważne miejsce….

Ciemiączko jest nieznacznie powyżej górnej powierzchni czoła, całkowicie otwarte po urodzeniu i zarośnięte w późniejszym okresie, jest naszym dziedzictwem, łączem ze wszystkimi i wszystkim. To nasze duchowe centrum, które kontroluje naszą inteligencje, świadomość, podświadomość, nad-świadomość. Powiązany z nią gruczoł szyszynka to główny gruczoł kontrolujący całe ciało jest głównym regulatorem wielu samoistnych procesów wewnątrz organicznych. To tu w sposób definitywny nasza dusza zostaje nierozerwalnie związana z ciałem na całe życie w pierwszą dobę tuż po urodzeni. To także biologiczny zegar naszego ciała odpowiedzialny za introwertyzm umysłu nocą. Zarządza prawidłowym funkcjonowaniem mózgu, czaszki, przysadki mózgowej. Jest to istotne miejsce naszego ciała, które poprzez szyszynkę i hormony przez nią wydzielane powoduje zmniejszenie stresu oraz odczuwanie spokoju, jest również głównym mechanizmem nadzorującym wszelkie procesy obronne naszego organizmu uruchamiane podczas snu….

– Mocno zarośnięte i płaskie to zamknięcie na duchowość, sceptycyzm, ateizm, wewnętrzna pustka….
– Mocno zarośnięte i mocno wklęsłe oznacza poczucie bezradności, samotność, depresja, niechęć do komunikowania się z innymi, izolacja, utrata radości życia, strach przed śmiercią….
– Mocno zarośnięte i zaokrglone to brak otwartości, podejrzliwość, nieufność, słaba odpowiedzialna za siebie, niski duchowy potencjał….
– Naturalnie zarośnięte i ukształtowane do kształtu czaszki  oznaczają właściwe poczucie więzi i jedności z innymi, spokój duchowy i racjonalne emocjonalne podejście do życia, świadomość niepowtarzalności i swojego miejsce w tym świecie, właściwe poszukiwanie przeznaczenia i celu życia, właściwe nastawienie na wiedzę, zrozumienie jak to wszystko działa itd….

– Słabo zarośnięte i płaskie religijność uległa, uległość indoktrynacji religijnej, zrzucanie swoich przekonań na barki innych którzy wiedzą lepiej i z tego tytułu powinni o tych sprawach decydować za nas….
– Słabo zarośnięte i mocno wklęsłe oznacza źle wyważoną duchowość, czasem ucieczka w świat duchowy lub/i fanatyzm religijny….
– Słabo zarośnięte i zaokrąglone oznacza zagubienie, nieustanne poszukiwanie w swoim życiu celu duchowego często również brak przewodniego celu w życiu….

Kości policzkowe twarzy

Warto rozważyć czy kości twarzy są relatywnie krótkie i szerokie czy raczej podłużne i dość długie. Osoby z wyższym poziomem testosteronu mają zazwyczaj szerokie twarze z wyraźnymi kośćmi policzkowymi. Takie osoby przejawiają asertywne, a czasem nawet agresywne zachowania. Dodatkowo warto wiedzieć, że im szerzej rozstawione kości policzkowe twarzy, tym bardziej prawdopodobne, że taka osoba ma wysokie ambicje i pragnie zajmować jak najwyższe stanowisko, rządzić, mieć władzę itd. Również wystające kości policzkowe świadczą o ambicji, charyzmie i energiczności. Osoby o drobnych kościach policzkowych twarzy są mniej “nastawione” na agresywne działania i mają mniej ambitne pragnienia. Zauważa się również, że u takich osób rzadziej występują epizody depresji i lęku związanego z stanowiskiem czy wartościami ogólnie pojmowanymi jako materialne. Masywne kości policzkowe twarzy symbolizują upór i determinację w dążeniach do celu. Zniekształcone to skłonność do wahań nastroju które osłabiają relacje z otoczeniem i bliskimi. Pęknięte ujawniają strapienia i kłopoty wynikające z przekroczenia jakichś granic….

Brwi

Zdradzają naszą pozycję społeczną i sposób, w jaki osiągamy cele. Dzięki temu, że brwi kontrastują z resztą twarzy odzwierciedlają w sposób wyraźnie zauważalny nasze emocje smutek, radość, gniew, wątpliwości, dezaprobatę, sarkazm, zdziwienie i wiele innych komunikatów. Mówią również wiele o naszym temperamencie, pewności siebie lub jej braku, energii i optymizmie. To za ich sprawą możemy przybrać groźny wygląd, kiedy emanuje z nas złość. W naszych snach to pod symbolika brwi często ukryte są różne nieokazywane wprost emocje. Są co najmniej trzy płaszczyzny z których należy skorzystać, by dokonać trafną analizę wpływu naszego charakteru na wyglądu i układ brwi….

1. Wygląd ogólny….

– Proste (linia prosta) Osoby konkretne, logicznie myślące i kierujące się w życiu raczej rozumiem niż sercem, mają najczęściej brwi bez widocznie zaokrąglonego, czy zaostrzonego łuku. Takie osoby nigdy nie dają się ponieść emocjom i analizują każdą decyzję na kilka sposobów co właśnie oznacza chłodne podejście do rzeczywistości, umiejętność planowania własnej przyszłości uczuciowej. To osoby, które widzą świat w bieli i czerni, a także obracają się w świecie emocji i uczuć pływając po powierzchni. Osoby o prostych brwiach niechętnie zanurzają się głębiej w świat uczuć i emocji gdyż ich okazywanie uważają za słabość na którą nie chcą sobie pozwalać….

– Proste ściągnięte w dół, biegnące na ukos (ku Kącikom oczu) dodatkowo -posiadają umiejętność manipulowania emocjonalnego w sprawach uczuć. To osoby które lubią decydować i zawsze chcą wyegzekwowania to czego potrzebują, także w swoich związkach i relacjach towarzysko – służbowych….

– Proste ściągnięte w dół, biegnące na ukos (ku nasadzie nosa) dodatkowo – charakteryzują pewne siebie osoby, które biorą od życia, co tylko się da, bo jak można to czemu by nie….

– Lekko zaokrąglone (mały łuk) lekko opadające w zewnętrznych kącikach świadczą o wrażliwości, delikatności i lekko melancholijnym usposobieniu, które jak to w życiu – marzenia przeplata z jego realiami. Taka osoba nie jest za bardzo emocjonalna, ale w ważnych życiowo sytuacjach pozwala sobie na ich okazywanie. Trwa to co prawda krotko i zaraz powraca do pionu. Emocje taką osobą nie targają ale i jej nie unoszą….

– Mocno zaokrąglone (duży łuk) oznaczają osoby skoncentrowane mocno na swoich emocjach i uczuciach, poszukujących doznań w tej sferze. To osoby które często wpadają z deszczu pod rynnę. Są wrażliwe i łatwe do zranienia. Zbyt szybko się angażują, co przeszkadza im czerpać z życia to co ono im przyniesie. Dodatkowo takie osoby uważają, że o uczucia zawsze trzeba walczyć, zapominają jedynie o tym, że inni też mają uczucia i mogą one być całkiem inne….

– Kanciaste na zewnątrz łuków („skrzydła mewy”) mówią o skłonności do refleksji, przywoływaniu wspomnień, życia przeszłością, wydarzeniami które przebrzmiały. Wiele przeżytych lub przeżywanych emocji po stokroć ponownie analizują a one ponownie nimi targają. To człowiek uczuciowo rozdarty pomiędzy chwilą obecną a przeszłością która nieustannie na niego wpływa. Trzeba dla siebie i swoich błędów znaleźć wyrozumiałość, wybaczyć sobie – swoje niedoskonałości. Trzeba w takim sposobie funkcjonowania się odnaleźć, ciągle się motywować do zostawiania za sobą tego co przebrzmiało i zaczynać nowe sprawy czy znajomości…

2. Ułożenie nad okiem….

– Symetrycznie usytuowane (ani za wysoko ani za nisko) są atrybutem nadającym twarzy symetryczny wygląd. Dobrze świadczą o charakterze ich właściciela, jest on zazwyczaj oddany opiekunem swojej rodziny, dobrym przyjacielem i uporządkowanym pracownikiem. Chętnie pomaga innym rozwiązywać problemy i jest dobrym doradcą w codziennych sytuacjach….

– Wysokie (wysoko nad okiem – uniesione) są znakiem niezdecydowania, mniejszej dokładności postrzegania emocjonalnego siebie i refleksji nad własną postawą i emocjami. Cechują raczej nieprzystępne osoby. Osoby o takich brwiach są wrażliwe i zamknięte w sobie. Niektórzy mogą je uznać za zarozumiałe, ale w rzeczywistości potrzeba tylko więcej czasu, by naprawdę ich rozgryźć….

– Niskie (nisko nad okiem – opuszczone) – mają zwykle osoby, które nie potrafią zbyt dobrze radzić sobie ze stresem, nie tylko marnie znoszą własne porażki, ale też niechętnie uczestniczą w rozwiązywaniu problemów innych osób – nawet im bliskich. Mimo to ich właścicielki zawsze dotrzymują danego słowa i nie są zawistni, potrafią cieszyć się szczęściem innych ludzi….

– Zrośnięte brwi (stykające się nad nosem) ujawniają człowieka niezbyt uczciwego który często kłamie i robi to ze strachu. Niekoniecznie musi być oszustem, złodziejem czy niewiernym partnerem ale ciągle się boi, że straci to co dla niego ma znaczenie dlatego kłamie i kręci. To domena osób niepewnych siebie, które bezustannie poszukują akceptacji u innych. Żyją ostrożnie, bo boją się ośmieszenia, czy wykluczenia. Lubią być podziwiani, chwaleni za to, co wnoszą w więzi partnerskie, przyjacielskie lub zawodowe. Posiadają serca otwarte na potrzeby innych, dodają innym otuchy i wsparcia. Z radością dzielą się tym, co posiadają. Karą jest dla nich konieczność działania w pojedynkę, nagrodą – możliwość współdziałania i praca zespołowa….

3. Długość, gęstość, grubość i kolor….

– Długie, gęste, mocne i ciemne brwi….
Naturalnie gęste brwi są ogólnie przyjmowane jako korzystny atrybut wizerunku, mówią nam o wielkim potencjale drzemiącym w ich posiadaczu. Osoby o takich brwiach wykazują ( a przynajmniej by czuć się dobrze powinny wykazywać) wewnętrzną równowagę i cierpliwość, oznaczają osoby aktywne, o przyjaznym usposobieniu. Dążą do wytyczonego celu, potrafią czekać na odpowiednią okazję, by w sprzyjających okolicznościach zrealizować swoje marzenia. Przekonane o swojej racji potrafią ze spokojem bronić własnych poglądów, zdarza się także, że niekiedy zbyt sztywno się ich trzymają. W dyskusji zabierają głos wtedy, gdy mają do powiedzenia coś naprawdę ważnego. Potrafią cenić niezawodne przyjaźnie i ludzi dojrzałych do prawdziwego partnerstwa. Niełatwo zdobyć ich zaufanie, choć na zewnątrz są zimne i opanowane, w środku skrywają jednak gorące uczucia i emocje. Cenią sobie mądrość oraz nabyte w przeszłości doświadczenia. Lubią skupienie i spokojne rozmyślania. W trudnych sytuacjach nie uciekają, lecz stawiają czoła problemom, analizując i je rozwiązując. Niekiedy osoby te za bardzo zatracają się w marzeniach o przyszłości lub w rozmyślaniach o przeszłości….

– Bujne, mocne i jasne brwi….
Osoby atrakcyjne i zalotne, czułe na punkcie własnego wizerunku. Niechętnie rezygnujące z raz obranej drogi, mające zaufanie do własnych umiejętności. Ludzie ci starannie analizują fakty, oceniają sytuację dopiero potem angażują się uczuciowo i emocjonalnie. Są to ludzie szybko zbierający rozległe doświadczenia z różnych płaszczyzn życia, potrafiący mężnie stawiać czoła największym przeciwnościom. Potrafią dodać śmiałości innym w działaniu. Z łatwością znajdują uważnych wielbicieli i popleczników, których zarażają swoją wdziękiem i poglądami. Aby osiągnąc swoje cele, gotowi są poruszyć niebo i ziemię. Zrywają kontakt z osobami, które ich skaleczą emocjonalnie lub usiłują wywierać na nich presję. Z trudnością przychodzi im konieczność podporządkowania się innym. Panie urodzone w tych dniach mają w sobie dużo seksapilu którego nie wachają się używać kiedy przychodzi im na to ochota….

– Bujne, mocne i rude lub nieokreślone brwi….
Takie brwi są charakterystyczne dla osób, które uwielbiają aktywne życie. Szybko się ekscytują, dlatego bywają zmienne w uczuciach, błyskawicznie się złoszczą, ale też prędko wracają do dobrego humoru. Zwykle osiągają w życiu to, czego chcą, bo są niezwykle zdeterminowane. Śmiało podejmują wszelkie wyzwania, ufając swoim doświadczeniom i umiejętnością, które ich wspierają. Są odporni na przeciwności losu oraz na sytuacje stresowe, którymi nie tylko się nie załamują, ale także czerpią z nich naukę. Zapewne z tego też powodu lgną do nich osoby słabsze, potrzebujące opieki. Ludzie ci intuicyjnie wyczuwają, kto im sprzyja, gdy zaś ktoś chce im zaszkodzić – zwalczają go wszelkimi sposobami. Są to osoby myślące w sposób odważny, ale i rozważny. Potrafią dać poczucie bezpieczeństwa tym, których cenią i którzy tego potrzebują, zaś ludzi, którzy nadużywają ich dobroci potrafią skutecznie do tego zniechęcić. Kobiety i mężczyźni o takich brwiach w sprawach seksu potrafią z powodzeniem zaspokoić swoich partnerów czy partnerki. W sprawach łóżkowych nuda z nimi jest niemożliwa….

– Normalna gęstość, długość – ciemne brwi….
Osoby o takich brwiach mają w sobie duże pokłady siły, a jednocześnie delikatności. Ludzie ci lubią roztaczać opiekę nad wszystkim, co słabe, bezbronne i niesamodzielne, potrafią także zadbać o ciepło i harmonię rodzinną. Delikatność oraz wrażliwość pozwala im wczuć się w potrzeby innych, daje im zdolność zrozumienia drugiej osoby, która pozwala towarzyszyć ludziom w ich najtrudniejszych chwilach oraz podnosić ich na duchu. Często są to także osoby posiadające zmysł estetyczny. Panie urodzone w tych dniach są bardzo kobiece i emanują urokiem osobistym, panowie zaś mają w sobie dużo pierwiastków męskich pożądanych przez płeć przeciwną….

– Normalna gęstość, długość – jasne brwi….
Osoba o takich brwiach to ktoś, kogo ambitna natura pcha do akcji zakrojonej na szeroką skalę. Krytykuje nieraz dotychczasowe obyczaje lub dawne tradycje, aby w ten sposób dać pokarm swemu analitycznemu umysłowi. Ma skłonność do prowadzenia życia pełnego przygód i cichych zwiazków. Nierzadko wykazuje wymagające instynkty seksualne a osoby płci odmiennej wywierają nań zawsze wielki wpływ. Zarówno w młodości, jak i w wieku późniejszym okazuje wielkie zainteresowanie flirtem i grą dwuznacznych słów. chociaż trochę sarkastyczny i krytyczny – potrafi być dobrym przyjacielem. Jest bardzo dyskretną, ostrożną i oszczędną panią lub panem domu okazując dużo dobrego smaku w urządzeniu mieszkania oraz zręczność w prowadzeniu gospodarstwa. Posiada doskonałe zdolności wykonawcze i okazuje wielką umiejętność koncentrowania się na swoich celach i zamiarach, wykazując przy tym dużo rozwagi.Jest bardzo ambitny i nieustannie troszczy się z bojaźnią o to, czy aby wszyscy widza jego zasługi i czy potrafią ocenić odpowiednio wyświadczane przez niego dobrodziejstwa. Nieraz też czuje się pokrzywdzonym lub wydaje mu się że jego zasługi zbyt mało są uznawane; co powoduje dużo niepotrzebnego u niego podrażnienia….

– Normalna gęstość, długość – rude bądź nieokreślone brwi….
To zazwyczaj bardzo bystry, przedsiębiorczy człowiek, który z założenia dąży do panowania nad innymi. Jest to człowiek kontrowersyjny, z jednej strony gorliwy z drugiej porywczy, mający zamiary sięgające bardzo daleko. Potrafi pokazać się z najlepszej strony, bronić swojego zdania, nie dostosowują się do okoliczności, nie załamują w obliczu przeciwności, szybko podejmuje decyzje. Ceni wszelkie uroki życia. Mężczyźni o takich brwiach są bardzo rodzinni, ze wszystkich sił dążą do zapewnienia swej rodzinie dobrobytu. Dużą radość sprawia im zajmowanie się swoim potomstwem. Rzadko się denerwują czy niepokoją, ponieważ wiedzą, że prędzej czy później i tak dopną swego. Charakterystyczna dla nich bezkompromisowość może przerodzić się w brak litości, a nawet mściwość. Powinni zająć się tym co pomagać im ustabilizować ich żelazne nerwy. Miłość to dla nich forma walki, nawet w przyjaźni nie potrafią całkiem zapomnieć o konkurencji. W walce o o czyjeś wzgledy pełen zręczności, skłonny jest nieraz do prowadzenia życia drapieżnika. Starają się kontrolować emocje otaczających ich ludzi równie mocno, jak własne, co czyni z nich niezłych manipulatorów….

– Rzadkie, cienkie i ciemne brwi….
Naturalnie rzadkie, krótkie i cienkie brwi, mają zwykle osoby, które nie potrafią zbyt dobrze radzić sobie z własnym stresem. Marnie znoszą własne porażki, ale też niechętnie uczestniczą w rozwiązywaniu problemów innych osób. Bardzo rzadkie brwi utożsamiane są z niską samooceną dotycząca wyglądu osobistego. Sen o rzadkich brwiach może pojawiać się u kobiet, które nie akceptują siebie i swojego ciała. Bardzo często ma to bezpośredni związek ze zbytnią oziębłością w wyrażaniu uczuć, blokadach cielesnych i seksualnych. Śniący dusi w sobie emocje, wszystkie zmartwienia chowa głęboko w sercu, być może próbuje coś ukryć i to najczęściej przed samym sobą….

Rzadkie, cienkie i jasne brwi….
Rzadkie, cienkie i jasne brwi wskazują na skłonność do nieszczerości co rodzi liczne kłopoty w uporządkowaniu relacji z bliskimi i dalszymi znajomymi.
Osoby, które mają takie brwi nie umieją czekać. Lubią kierować innymi, dawać im praktyczne rady, także w kontaktach intymnych. Ich przyjaciele uważają, że są oni w sprawach damsko-męskich nierozsądni i zbyt pospieszni. A wszystko to, dlatego, że obfitość i płodność myśli podsuwa im wciąż nowe pomysły na życie zarówno ich, jak i ludzi z ich otoczenia. Okresy dynamiczne i płodne regularnie przeplatają się z chwilami zmniejszonej aktywności. Zdecydowanie pozytywną cechą tych osób jest fakt, iż nie snują one nierealnych marzeń, a także nie rozpamiętują przeszłości. Potrafią docenić obecną chwilę i jej dobre strony. Posiadają dar pojawiania się zawsze tam, gdzie coś się dzieje. Cenną zaletą jest także umiejętność przejścia do porządku dziennego nad rozterkami serca….

Rzadkie, cienkie i rude lub nieokreślone brwi….
Osoby o takich brwiach są ekspansywne, głodne i chłonne świata i wrażeń. Tam, gdzie się pojawiają, zarażają energią, drzemią w nich także wielkie pokłady nadziei. Niestety, w rozpoczynanych przez nie przedsięwzięciach pierwsze kroki są zazwyczaj dość trudne. Są to ludzie często chwytający się zbyt wielu spraw na raz i wybierający najtrudniejsze rozwiązania, lubią oni tym samym torować drogę innym. Przyciągając do siebie osoby spragnione poczucia bezpieczeństwa, ufają w swoją własną moc, wysoko stawiając sobie poprzeczkę. Są to ludzie bezkompromisowi, walczący o to, w co wierzą. Zdarza się jednak także, iż w ciężkich chwilach tęsknią za kimś, kto wyciągnąłby ciernie z ich poranionej duszy. W osobach tych drzemią wewnętrzna pasja i pragnienia, które czekają na uwolnienie i zrealizowanie się. Gdy obudzi się w nich prawdziwe uczucie, wówczas uwalnia się niewyczerpany wręcz potencjał erotyczny….

Równo przycięte (przycinać we śnie) brwi….
Osoby, które przycinają sobie równo brwi najczęściej idą przez życie, taranując najtwardsze przeszkody. Wobec innych są one równie bezkompromisowe, jak wobec siebie. Nie potrafią rozpocząć niczego nowego, dopóki nie wyrwą z korzeniami tego, co stare. Doskonale wyczuwają, jakie zmiany powinny zajść zarówno w życiu ich, jak i innych. Posiadają talent oratorski z akcentem dramatycznym. Potrafią wspaniale rozładować najcięższą atmosferę, doskonale sprawdzają się więc jako psychoterapeuci. W gronie przyjaciół mają opinię osób, które doskonale doradzają, jaką wybrać pracę, jaki talent drzemie w danej osobie i jakie jest jej powołanie….

Krzaczaste brwi….
Krzaczaste brwi to ostrzeżenie przed nadpobudliwością emocjonalną i seksualną. Krzaczaste brwi mówią o wielkim potencjale drzemiącym w ich posiadaczu, ale i skłonność do agresji, kłamstw i oszustw. Są to ludzie lubiący zmiany i podróże, miewający jednak także okresy izolowania się od innych. Osobom tym trudno żyć bez przyjaciół, bowiem to akceptacja z ich strony dodaje im sił i wiary we własne możliwości. Gdy są zmęczeni, lubią relaks przy odpowiedniej muzyce, świeczce lub kadzidełku. Mają krańcowo różne upodobania – skłonność do komfortu, a zarazem spartańskiego życia, co jest im trudno połączyć. Ludzie ci mają wiele pasji, którą potrafią zarażać innych. Często odczuwają wewnętrzne rozdarcie, chcąc zaspokoić tkwiące w nich sprzeczne pragnienia. W samotności i izolacji spełniają się ich tęsknoty za sprawami ulotnymi i nieuchwytnymi. Lubią się przemieszczać, przekraczać granice, nie tylko czterech ścian czy kraju, ale także realnego świata, oderwania od rzeczywistości. Są to osoby chętnie poddające się zmianom, nielubiące monotonii ani rutyny….

Wyszczypane (wyszczypywać we śnie) brwi….
Wyszczypane brwi wskazują na osoby zrównoważone, uporządkowane i zdyscyplinowane. Gdy rozpoczynają pracę nad jakimś przedsięwzięciem, potrafią skupić uwagę na nim, póki nie doprowadzą go do końca. Lubią mieć to, co najlepsze, i w związku z tym zdobywanie dóbr materialnych jest dla nich bardzo ważne. Dążą do tego, aby mieć piękny dom, samochód i tradycyjnie pojmowaną rodzinę. Umieją doskonale gospodarować czasem – nie spiesząc się, potrafią zrobić więcej od innych, umiejąc przy tym znaleźć czas także na relaks i odpoczynek….

Pomalowane (malować we śnie) brwi….
Malowanie brwi wskazuje na liczne niezaspokojone fantazje u osoby wrażliwej i zamkniętej w sobie. Osoby, które przesadnie podkreślają swój wygląd mają uraz związany z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności. Sposób podkreślania wyrazu brwi może także ujawniać osobę o niskiej samoocenie. Zaburzenia poczucia własnej tożsamości objawia się skłonnością do częstej i diametralnej zmiany wyglądu. Taka korekta brwi ma za zadanie podkreślenie cech związanych z młodością. W tym kontekście malowanie brwi związane jest z dążeniem do poprawy swojego wyglądu. Dobrze ukształtowane brwi we wszystkich kulturach kojarzone są z atrakcyjnością fizyczną i jest to cecha niezmienna ze względu na epokę. W europejskim kręgu kulturowym wszelkie cechy wyglądu związane z harmonią ciała podnoszą atrakcyjność. Osoby które malują sobie brwi jak ognia boją się emocji związanych z zmianą ich osobistego status qwo. Każda zmiana to dla nich wyzwanie które narusza ich bezpieczeństwa, burzy wewnętrzną harmonię. Dzieje się tak ponieważ nie są pewni siebie i tego, jak należy postępować, żyją w świecie fantazji z rzadko wychodząc poza te złudzenia….

Nastroszone brwi….
Mówią o kłótliwości, skłonnościach do marudzenia lub zrzędzenia. Osoby o takich brwiach są konserwatystami i tradycjonalistami przywiązanymi i do swojej ziemi, i dziedzictwa kulturowego, rodzinnych obyczajów i swojego kraju. Nade wszystko cenią swój dom, w którym wszystko ma swoje miejsce i który jest dla nich miejscem odpoczynku i relaksu. Osoby te cenią także stałych przyjaciół choć faworyzują tych o podobnych poglądach. Przyzwyczajają się do miejsc, osób i nawet do wyjazdów na wczasy (wciąż do tego samego miejsca). Święta, rocznice rodzinne są przez nich zawsze celebrowane, z tego też powodu chętnie odwiedzają ich wszyscy członkowie rodziny, nawet ci mieszkający bardzo daleko. Rodzinne pamiątki, zdjęcia, muszelki, kamyki mają w ich domu stałe miejsca, są przez nich pieczołowicie przechowywane i często odkurzane, by przywołać wspomnienia….

Brak brwi….
Brak brwi to symbol braku wyrazistości. To również znak braku wyrazistej ekspresji uczuciowej lub emocjonalnej. Sen o braku brwi oznacza, że beznamiętnie podchodzimy do jakiejś sprawy lub w ogólnie do życia. Jeżeli sami sobie golimy brwi to zazwyczaj znak, by odpuścić w pewnych sporach czy konfliktach. Brak brwi u kogoś może wskazywać, iż brak mu ciepła, radości i optymizmu, że on sam widzi jedynie negatywne i ciemne strony życia. Wtedy Twój promienny i serdeczny uśmiech oraz przyjacielski sposób bycia może stać się balsamem dla tak zbolałej dusz….

Przebite (zakolczykowane) brwi….
Przebite, zakolczykowane brwi są próbą zwrócenia naszej uwagi na ważną, pomijaną wcześniej sprawę. Czasami piercing brwi to po prostu podświadoma informacja, że widzieliśmy lub przeżyliśmy coś, co zepchnęliśmy w odmęty podświadomości jako nieakceptowalne wydarzenie. Każdy kolczyk mówi o czymś innym, więc jeżeli jest ich więcej to znak, że w naszym życiu jest sporo spraw o których chcemy zapomnieć lub wymazać je na zawsze ze swojej pamięci. Niestety, nie tędy droga, świadomość da się oszukać tylko pozornie w podświadomości drzemie wulkan tych przeżyć i do czasu aż ich sobie nie wytłumaczysz i z nimi się nie pogodzisz będzie dawał o sobie znać erupcją różnych sygnałów….

Wypadające brwi….
Osoby, którym wypadają brwi niezbyt jasno i precyzyjnie wyrażają myśli, nie potrafią dzielić się doświadczeniem i zdobytą wiedzą. Dodatkowo lubią sprawiać wrażenie, że posiadają wyższe wykształcenie niż mają lub są lepiej doinformowani w ważnych dla innych sprawach. Ich problemem może być skłonność do przesady i pobłażanie swoim zachciankom. Starają się być zapobiegliwi, patrzą w przyszłość z niejaką obawą, ludzia ze swojego otoczenia boją się zaufać. Raczej konserwatywni, niezbyt tolerancyjni, ostrożni. Lubią, gdy w ich życiu panuje porządek i rutyna, zmiany witają niechętnie i z podejrzliwością. Powinni uczyć się zaufania i otwartości….

To co robimy z brwiami też ma znaczenie….
Obszar oczu i brwi decyduje o naszym wyrazie emocjonalnym, ponieważ ma zdolność do niezależnego ruchu i może wyrażać jednocześnie więcej niż jedną emocję (np. oczy się “gniewają”, a brwi wyrażają zdziwienie). Związane jest to także z unerwieniem mięśni twarzy woku oczodołu. Wyrażanie emocji za pośrednictwem brwi aktywizowane może być zarówno mimowolnie przez ośrodki podkorowe jak przez ośrodki korowe, związane ze świadomym, celowym działaniem. W takich wypadkach brwi mogą wyrażać więcej niż jedną emocję naraz co świadczy o wewnętrznym napięciu. Pod względem informowania o tych emocjonalnych napięciach brwi są bardzo ekspresyjne….

I tak podświadome wyrażanie emocji za pośrednictwem brwi:
– Całkowicie podniesione – wskazują na zaskoczenie z elementami niedowierzania….
– Podniesione do połowy – ujawniają nasze zdziwienie z nutą niedowierzania….
– Lekko podniesienie brwi – to częsta oznaka wątpliwości, wachania….
– Marszczenie brwi – ujawnia nasze zakłopotanie i głębsze zastanawianie się nad sytuacją bdź sprawą….
– Normalnie ułożone – stan bez napięcia emocjonalnego, odprężenie, beztroska, brak problemów….
– Lekko ściągające ku dołowi brwi – wskazują na rozważanie problemu na który nie mamy wypracowanego zdania,
(aktywują się one zarówno przy rozwiązywaniu łamigłówek, jak i podnoszeniu ciężkiego przedmiotu, a także podczas koncentracji)….
– Obniżone do połowy – wskazują na zakłopotanie, wątpliwości natury wewnętrznej, problem moralny….
– Całkowicie obniżone – ujawniają niezadowolenie z zaistniałej sytuacji i narastające w nas inne silne emocje z tym związane….

Świadome wyrażanie emocji za pośrednictwem brwi:
– Całkowicie unoszenie brwi – wskazują na nasze niezadowolenie….
– Lekkie unoszenie brwi – wyraża pewien nasz niepokój….
– Groźne marszczenie brwi – wskazuje na narastającą w nas złość i agresję….
– Normalnie ułożone – stan bez napięcia emocjonalnego, odprężenie, beztroska, brak problemów….
– Lekko ściągające ku dołowi brwi – wskazują, że jesteś zajeta i wolisz by nikt Cię w tym momencie nie rozpraszał….
– Obniżone do połowy – wskazują na zawstydzenie, zakłopotanie, niepewność….
– Całkowicie obniżone – ujawniają zagniewanie, frustracje, złość….
– Wyrywanie brwi mówi o rozbiciu emocjonalnym i rozpaczy wynikającym ze złych relacji z otoczeniem. to symbol braku prawidłowej komunikacji z otoczeniem….

Rzęsy i powieki

Rzęsy są ze sobą nierozerwalnie połączone. Razem (powieki i rzęsy) są wyrazem naszego nastawienia do życia. Rzęsy są statyczne i ujawniają nasze tendencje wrodzone oraz preferowane postawy. Powieki natomiast są ekspresyjne i pokazują nasze nawykowe postawy wynikające w dużej mierze z powtarzalności zachowań, możemy je przymykać lub otwierać ale dopiero w połączeniu z rzęsami pozwalają nam na okazywanie swoich wewnętrznych stanów emocjonalnych. Po prostu za sprawą powiek możemy świadomie okazywać niektóre z naszych uczuć i emocji. To dlatego tworzą niezależną od reszty twarzy całość. Tworzymy w ten sposób swój urok osobisty i wdzięk gdzie za ozdobną fasadą naszych powiek i rzęs kryje się brama do głębi naszej duszy – oko a tam jest wszystko co czujesz, radość albo nieszczęście, miłość lub nienawiść, zło lub dobroć….

Niestety, obecnie rzadko są w naturalnym stanie, przeważnie zostają w dużym stopniu zmienione (upiększone) co odmienia naturalny wyraz naszej twarzy, fałszuje twoją dlatego obserwacje siebie lepiej przeprowadzać bez makijażu….

Ciemne (czarne) gęste rzęsy – są ogólnie przyjmowane jako korzystny atrybut wizerunku, mówią nam o wielkim potencjale osobistego uroku i seksapilu drzemiącym w ich posiadaczu. Osoby o takich rzęsach są powabne i atrakcyjne dla płci przeciwnej. Potrafią być wierne i cenić sprawdzone przyjaźnie i ludzi dojrzałych do prawdziwego partnerstwa. Cenią gorące uczucia i emocje. Cenią sobie mądrość oraz nabyte w przeszłości doświadczenia. Lubią skupienie i spokojne rozmyślania. W trudnych życiowo sytuacjach nie uciekają, lecz stawiają czoła problemom i je rozwiązują….

Długie i piękne rzęsy – ujawniają osoby obdarzone seksapilem, lubiane i akceptowane w otoczeniu. To osoby dobrze czujące się w każdym otoczeniu o dużej osobistej aktywności i przyjaznym usposobieniu. Dążą do wielu kontaktów towarzyskich i potrafią wiele w tym celu poświecić. Potrafią również się poświęcać dla dobra ogółu. W środku skrywają jednak gorące uczucia i emocje. Cenią sobie mądrość oraz nabyte w przeszłości doświadczenia. Sny o takich rzęsach u płci przeciwnej mogą stanowić przestrogę przed utratą zaufania wobec bliskiej osoby….

Powabne rzęsy – Swoboda, kokieteria i pewność siebie, to cechy które wiążą się wprost z powabnymi rzęsami. Twoje mocne strony to kreatywność i urok osobisty. Za sprawą tych cech charakteru przyciągasz zainteresowanie płci przeciwnej. Mimo to, że nie możesz narzekać na brak zainteresowania zwróć raczej uwagę na prawdziwych fanów Twojej osobowości. W snach “trzepotanie” powabne rzęsami oznaczają presje na osobiste kontakty i poszukiwanie tych kontaktów w odniesieniu do uznanie otoczenia….

Rzadkie – ogólnie mówią o słabych relacjach osobistych z otoczeniem wynikających z nieśmiałości, nieufności i niskiej samooceny. Twój charakterystyczny sposób bycia, elegancja odziana nutą skrępowania w relacjach z płcią przeciwną od razu rzucają się w oczy. Dzięki temu, masz kilku własnych fanów, którzy niestety nigdy się do tego nie przyznają. Swoim swobodnym zachowaniem, zbyt często wchodzisz w rolę kumpla czy kumpeli dla swojego otoczenia. Postaraj się wyeksponować inne, głębsze atuty, które skrzętnie chowasz. Spraw, by oprócz porozumienia, które na przyjacielskim poziomie łatwo z Tobą złapać, zauważyli również Twoje wnętrze. Zacznij również przyglądać się innym i uważnie ich słuchać a wiele się dowiesz….

Rzadkie i wypadające – to osoby, które niezbyt jasno i precyzyjnie wyrażają siebie, nie potrafią nawiązywać kontaktów z nieznajomymi, są skryci, zdystansowani do innych bo niedocenianą siebie. Starają się być zapobiegliwi, patrzą w przyszłość z niejaką obawą, boją się zaufać bliskim więc nie licz na ich zaufanie jeśli nim nie jesteś. Raczej konserwatywni, niezbyt tolerancyjni, ostrożni. Lubią, gdy w ich życiu panuje porządek i rutyna, zmiany witają niechętnie i z podejrzliwością. Powinni uczyć się zaufania, otwartości a przynajmniej daleko idącej tolerancji….

Krótkie i gęste – to ludzie nieufni ale uczciwi, głęboko przeżywający różne zawody w relacjach między ludzkich. Za wszelką cenę starasz się być niezależną osobą, której nie w głowie błahostki. Twoje mocne strony, to opanowanie i rzeczowe podejście do każdego problemu. Problem w tym, że często nie jesteś świadoma swojego potencjału. Czas zadbać o własną pewność siebie i pokazać ją innym….

Krótkie i rzadkie (miotełki) – są to osoby zamknięte na przygodne znajomości, zapadnięci w sztywno określony świat już znanych uczuć i emocji.
To nieśmiali, romantyczni i delikatni ludzie obawiający się tego co może przynieść im życie. Uważasz, że ciemny kąt, to najlepsze miejsce dla ciebie. Nie lubisz zwracać uwagi na siebie, a na myśl o byciu w centrum uwagi, ogarnia cię przerażenie. Nie myśl jednak, że uda ci się schować przed wzrokiem całego świata. Na szczęście Twoje próby, często przynoszą odwrotny efekt, od zamierzonego. Zastanawiasz się, dlaczego zawsze trafiasz na tych niewłaściwych? Choć marzysz o tych rozważnych, spokojnych i opiekuńczych, przyciągasz jedynie tych nieodpowiedzialnych i dziecinnych. Wszystko za sprawą Twojej nieufności i wstrzemięźliwości. Wyjdź z cienia by życiową energię wykorzystać do zmagań o swój ideał własnego życia….

Przedłużanie rzęsy – oznaczać pochopne decyzje, która zostały podjęte dość lekkomyślnie. Czasami przedłużanie rzęsy może oznaczać chwile zazdrości wobec kogoś z naszego otoczenia. W tym kontekście ich długość jest wprost proporcjonalna do skali odczuwanej zazdrości. Mruganie takimi przedłużonymi rzęsami ujawnia próbę nawiązania bliższego kontaktu z osobą do której skierowane są Twoje umizgi….

Pomalowane rzęsy ( lub malować je ) oznacza duże niedowartościowanie wewnętrzne jakie odczuwasz. To znak, że podświadomie liczysz na poprawę relacji w bliższym i dalszym otoczeniu. Zmiany tej jednak pragniesz dokonać wykorzystując swój osobisty wdzięk. Pewnie załatwisz więcej niż mogłaś się spodziewać. Każdy wie, ile można osiągnąć, umiejętnie wykorzystując wdzięk i urok osobisty ale nie jest to postawa prowadząca do trwałych wartości. Może lepiej postawić na inne bardziej trwałe wartości….

Brak rzęs wskazuje na brak wyrazu osobistego i wyrazistości. To również znak braku umiejętności okazywania emocji innym na zewnątrz. Sen o rzęs oznacza, że beznamiętnie podchodzimy do życia i ludzi którzy nas otaczają. Brak rzęs u kogoś może wskazywać, iż brak mu ciepła, radości i optymizmu, a on sam jest skostniały emocjonalnie co przekłada się wprost na taki właśnie kontakt z własnym  otoczeniem….

Przypalone lub spalone rzęsy wskazują na przeżywane nieszczęście lub inne traumatyczne wydarzenie które ma determinujący wpływ na Twoje życie. W snach jest to konieczność pogodzenia się z samym sobą w sprawach które się już wydarzyły i trzeba się z tym pogodzić wyciągając z nich konstruktywne wnioski….

W snach warto również przeanalizować pod tym kontem osobę, u której są wyraźnie zarysowane powieki lub rzęsy, ponieważ interpretacja snu jest ściśle związana z wyrazistym akcentem tych atrybutów. Nasza podświadomość nie jest ani złośliwa ani uszczypliwa więc jeżeli coś w śnie wyolbrzymia lub pomniejsza to ma ku temu ważne i racjonalne powody. Może ta osoba zachowuje się nieodpowiednio wobec Ciebie, jest podstępna, sarkastycznie uszczypliwa, podburza innych przeciwko Tobie gdy tego nie słyszysz a jej postępowanie przynosi Ci szkody i może przyczynić się do poniesienia przez Ciebie porażki. Czasami widok własnych powiek czy rzęs w marzeniu sennym może oznaczać dokładnie to samo a Twoja postawa może wskazywać na pewne problemy związane z własną postawą, które mogą pojawić się pod wpływem rozpuszczanych przez Ciebie niesprawdzonych plotek lub nawet oszczerstw. Właśnie w tym przypadku taki sen stanowi przestrogę przed zachowaniem, które może przynieść Ci więcej szkody niż pożytku. Trzeba się wtedy zastanowić czy raniąc innych nie okaleczamy siebie….

Powieki

Zmęczony wygląd okolic oczu może ujawniać także napięte kontakty z innymi ludźmi w miejscu pracy lub na płaszczyźnie kontaktów sąsiedzkich, towarzyskich czy osobistych. Zmęczone spojrzenie, opadnięte lub obwisłe powieki i worki pod oczami są objawami wewnętrznego napięcia emocjonalnego które z różnych powodów drąży nas od “środka”. Taki wygląd często nadaje nam posępny, groźny i zmęczony wizerunek. Różne “defekty” powiek pod i nad oczami mogą być także kwestią naszych obciążeń emocjonalnych a nawet karmicznych. Sny wskazujące na “defekty” okolic oczu mogą występować już w okresie młodości i stanowić przestrogę mająca nakłonić nas do zmiany swojej postawy. Jeżeli takie sny się często powtarzają to znak, że problem jest bardzo poważny i dlatego odbija się na naszej twarzy nadając jej wyraz wiecznie zmęczonego, „chorego” lub „poimprezowego” wizerunku. To czy dzieje się to w naszych snach czy też jest już wyraźnie widoczne na naszej twarzy w życiu na jawie ma mniejsze znaczenie niż to iż należy się tym świadomie zająć. Na szczęście tego typu sny najczęściej występują okresowo i stanowią jedynie ostrzeżenie przed działaniami obecnymi ukierunkowanymi na doraźne sprawy. Jeżeli jednak problem ten pozostaje nierozwiązany a nawet się nasila nasza podświadomość nie może nad tym przejść do porządku dziennego i akcentuje go w każdym z naszych snów. Wtedy bez względu na narracje snu nasze odbicie zapamiętane po przebudzeniu możemy być wizerukowo obciążone dość wyraźście konkretnymi defektami okolic oczu i powiek. Dlatego warto wiedzieć, że :

– Opuchnięte powieki (zapuchnięte oczy) to symptom, który może wskazywać na przemęczenie fizyczne lub psychiczne jakimiś konkretnymi wydarzeniami lub sprawami. Warto umiejscowić istotę sprawy i ją uregulować by poczuć zauważalną ulgę….
– Nienaturalnie blade powieki (wyblakłe oczy) oznaczają jałowość życia, brak jasno określonych jego granic co sprawia, że sami dla siebie tracimy wyrazistość. Trzeba powoli stworzyć swój własny kręgosłup moralny i listę celi głównych jak i doraźdnych a także sposobów jak je osiągnąć w zgodzie z własnym “kręgosłupem”….
– Cienie pod oczami (przemęczenie oczy) to długotrwałe przemęczenie które wynika często z nieuregulowania wielu spraw. Warto wtedy zawsze zacząc od uregulowania tych prozaicznych, najprostrzych poświęcając im tylko trochę czasu zauważymy natychmiastową poprawę jakości swojego życia….
– Przekrwione powieki (zaczerwienione oczy) wskazują na nadpobudliwość w kontaktach z innymi wynikającą najczęściej z nagromadzonych dużych pokładów frustracji i gniewu w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym….
– Opadające powieki górne, a pod oczami worki (smutne oczy) charakteryzują wygląd człowieka przygaszonego przez życie, taka osoba gorzej radzi sobie ze swoim życiem osobistym gdyż symbolicznie z założenia zamyka się na świat i nie chce juz więcej przeżywać i doświadczać trudów codziennego życia….
– Opadające kąciki powiek (zaniepokojone oczy) charakteryzuje osoby które wszystko widzą w czarnych barwach, popadają często w stan depresji a wtedy zazwyczaj nie myślą racjonalnie….
– Kurze łapki przy powiekach (sztucznie radosne oczy) sztuczna maska, ujawnia napięcie weqwnętrzne które staramy się maskować przed innymi….
– Jęczmień oka (choroba wizerunkowa) chorobliwa postawa względem kogoś lub samego siebie. Jęczmień na prawej powiece oznacza, że chcesz zachować kontrolę nad wszystkim i wszystkimi. Jęczmień na lewej powiece oznacza, że nie jesteś dość w swoim życiu konsekwentna….
– Zaropiałe (dylematy moralne) oznaczają iż sytuacja jest tak nabrzmiała iż dłuższe zwlekanie z jej rozwiązamiem grozi poważnymi konsekwencjami….
– Defekt jednej powieki mówi o patologicznej wręcz dysharmonii na jakiejś płaszczyźnie Twojego życia. Taki sen wskazuje iż wszystko z pozoru jest ok, a nawet super dobrze jednak w jakaś sprawa którą mniej lub bardziej świadomie zaniedbujesz jest bardzo źle i to rujnuje Ci (podświadomie) całą satysfakcję z życia. Tworzy niedosyt który rzutuje coraz mocniej na całość….
– Opuszczone powieki (zamknięte oczy) kojarzą się z problemami zakopanymi w podświadomości a szeroko uniesione (wytrzeszczone oczy) z zdziwieniem. Istota snu w ten sposób nakłania nas do przyjrzenia się dręczącym nas sprawą i przejęcia kontroli nad własnym życiem by w przyszłości nie być już w tych sprawach zaskoczonym. Ciężkie powieki jak z ołowiu we śnie wskazują na Twoje zmartwienia do których nie masz już siły. Pomalowane powieki wskazują na kłopoty z akceptacją własnego wizerunku. Sen w którym na skutek jakiś naszych działań powraca bystre i świeże spojrzenia (szerzej ze zrozumieniem otwieramy oczy) dobrze rokuje na przyszłość….

– Znaki, pieprzyki, znamiona na powiekach to bardzo wyraźne sygnały o problemach sięgających często nawet obciążeń karmicznych. Obecność znamion, piegów i pieprzyków jest determinowana przez wiele rozmaitych genów, wśród których są też geny odpowiadające za kolor, oczom włosów, odcień skóry, sylwetkę i różne inne cechy wewnętrzne. Od dawna uważano, że wszelkie znaki na skórze całego ciała (w tym okolic oczu) wskazują na silne obciążenia danego człowieka. Znaczenie ma nie tylko miejsce, w którym znak się znajduje, lecz także jego kształt i barwa. Znaki okrągłe uważa się za symbole pozytywnych cech, natomiast kanciaste, nieforemne i spiczaste ujawniają negatywne obciążenia karmiczne. Im większe i ciemniejsze jest znamię, tym silniejsze jego na nas oddziaływanie. Na prawej powiece zdradza brak opanowania, niestałość emocjonalną i uczuciową. To również znak wyrachowania emocjonalnego. Na lewej powiece oznacza osobę nadmiernie emocjonalną uczuciowo, niestety zapowiada też łatwowierność uczuciową i skłonność do ulegania presji emocjonalnych i uczuciowych ze strony innych. Jeśli znajduje się on w wewnętrznej części powieki, mówi o trwających wiele istnień obciążeniach osoby, która go ma. W naszych snach na powiekach mogą się pojawić różne znaki, symbole cyfry, litery a nawet napisy. Podświadomość odwołuje się tak mniej lub bardziej wprost do naszej świadomości ponieważ w Twoich snach pojawia się to w co wierzysz….

Znaki w dolnej części powieki wskazuje że zbyt svceptycznie podchodzisz do swojego życia i ciągle pragniesz mieć więcej (albo uważasz że inni mają więcej niż ty). Znaki znajdujące się w górnej części powieki mówią Twoim podejściu do obowiązkowości, stabilności i sumienności (niekoniecznie dobrze – zależy od wyglądu znaku). Osoba o takim znamieniu jest lub nie jest godna zaufania bo ma lub nie ma własny szablon wartości….

Pieprzyk lub znamiona w okolicy kącika oka (w okolicy nosa) mówią nam o dojrzałości ich posiadacza. Wskazują, czy posiadająca je osoba jest wiarygodna emocjonalnie, optymistycznie nastawiona do świata, czy niedojrzała emocjonalnie a więc i życiowo. Drobne znaki w tej okolicy wskazują na osoby towarzyskie o przyjaznym i bezkonfliktowym nastawieniu do niego. Nieforemne znamiona oznaczają wielki apetyt na życie. Ich posiadacze nigdy się nie zatrzymują, ciągle prą do przodu a ich głód doznań może być źródłem licznych problemów….

Znamiona, kropki lub pieprzyki w zewnętrznym konciku lewego oka (z dala od nosa) ostrzegająich właścicieli przed chciwością a nawet pazernością a innych robienia interesów z tą osobą….
Kropki lub pieprzyki w zewnętrznym kąciku prawego oka informują o pracoholizmie i przedkładaniu pracy i z nią związanych spraw nad otaczających ich właściciela ludzi. Taki człowiek ma w pogardzie wszystkich i ledwo toleruje nawet swoich najbliższych….

Gdy znamiona, kropki lub pieprzyki znajduje się dokładnie między brwiami, to człowiekowi takiemu przypisuje się oderwanie od płytkiej rzeczywistości, mądrość ukierunkowaną na duchowość przy jednoczesnej nieporadności w przyziemnym życiu. Zdradza nam to osoby o usposobieniu marzycielskim, w wielu wypadkach skłonnym też do zagłębiania się w świat własnej mentalności. Osoba taka potrafi całkowicie zatopić się w sobie, tracąc w skrajnych wypadkach poczucie rzeczywistości. Mimo dużej inteligencji, przyzwoitej kariery zawodowej i ustabilizowanego życia osobistego odnaleźć szczęście takim osobą jest zazwyczaj bardzo trudno….

Wągry, Zaskórniki, Pryszczem, Zajady na twarzy….
Wągry, głównie na twarzy, to również na jawie częsta przyczyna kłopotów i złego niepewnego odbioru samego siebie. Wypryski i zmiany skórne są problemem wizerunkowym, który może popsuć nie tylko plany towarzyskie na dzisiejszy wieczór, ale i samoocenę na długie lata. Trądzik odzwierciedla zły stan psychiczny śniącej osoby, poczucie wykluczenia, bycia innym, osamotnionym i odrzuconym przez otoczenie. Zajady wskazują na złe słowa które ranią nasz wizerunek. Zajady wprost wskazują, że nadużywasz słów i podświadomie sam wiesz, iż nie przynosi Ci to chluby. Niezależnie od tego, czy zaskórniaki tylko nam przeszkadzają, czy są powodem naszych wewnętrznych zahamowań i powstających barier ich obecność we śnie odzwierciedla często negatywną opinię o nas samych oraz problemy w kontaktach międzyludzkich, związane głównie z niskim poczuciem własnej wartości, z brakiem pewności siebie i zahamowaniami. W takim przypadku musimy przede wszystkim zaakceptować siebie, nawet jeśli nie wszystko w nas wydaje się dobre. Dopiero wtedy będziemy mogli dokonać w sobie przemiany. W życiu na jawie to sprawa wizerunkowa, natomiast w snach to bardzo ważny sygnał dotyczący spraw bieżących. Wągry w snach mówią, że masz złą opinię o sobie lub że sobie coś zarzucasz, wypominasz, nie możesz wybaczyć. Sen o nich często wskazuje wprost, że czujesz się niedowartościowany, głównie za sprawą pewnych konkretnych wydarzeń z niedalekiej przeszłości które “poszły” nie po Twojej myśli. Istota sprawy wskazuje, że problem choć dręczący jest właściwie możliwy do przebrnięcia, bo u podstawy wiąże się z brakiem pewności siebie. By to zmienić powinnaś zaakceptować samą siebie taką jaka jesteś. ( z wszelkimi niedoskonałościami ciała)….

Szczegółowe znaczenie snu:
– Widok trędowatych ludzi jest złym znakiem, wskazuje bowiem na napięcie kumulujące się w Twoim w prawdziwym życiu zawodowym, towarzyskim lub osobistym….
– Jeżeli we śnie widzimy pryszcze u kolegi lub koleżanki, znaczy to, że będziemy mieli problemy z tą osobą….
– Kobiecie, której śnią się pryszcze na twarzy, wizja taka wróży plotki lub szyderstwa ze strony znajomych….
– Czyraki są szczególnie niebezpieczne i paskudne, dlatego sen o krwawiącym i wypełnionym ropą czyraku zwiastuje wyłącznie problemy….
– Pryszcz na własnym ciele jest zwiastunem osobistch problemów, na ciele innej osoby oznacza problemy które przysporzy nam ta osoba….
– Krosta na czole zwiastuje problemy zdrowotne….
– Wiele pryszczy oznacza, że będziemy mieli dużo drobnych zmartwień na głowie….
– Dla kobiety sen, w którym ma na twarzy krosty jest ostrzeżeniem przed lubieżnym zachowaniem….

Oczy….
Oczy w sposób niezaprzeczalny są bramą do naszego wewnetrznego świata, bramą do głębin podświadomości i dalej do “prawd” ważnych dla naszej duszy. Z ich wyrazu, kształtu, koloru, rozstawienia a także ich okolic (brwi, rzęsy, powieki, skroni) można wyczytać dużo o naszych uczuciach, emocjach, temperamencie i różnych innych obciążeniach czy problemach. Jeśli masz silne więzi z drugim człowiekiem to wystarczy chwila, żeby odczytać jego uczucia wprost z wyrazu jego oczu. Nie tylko wiesz czy ta druga osoba jest zła, smutna, wesoła, ale możesz poczuć siłę jej emocji i uczuć. Oczy pozwalają nam dokonywać oceny świata fizycznego, zewnętrznego ale jednocześnie pozostają w nierozerwalnym związku z ukrytymi w naszym wnętrzu duchem i duszą. To dlatego są bramą do głębszego duchowego wglądu w nasz wewnętrzny świat. W tym kontekście oczy jako zwierciadło duszy to jej zewnętrzne narzędzie psychicznego i duchowego wyrazu. Prawe oko jest symbolicznie związane z naszą aktywnością fizyczną i siłą do pozytywnych zmian, a także teraźniejszością z elementami logicznie następującej przyszłości. Lewe oko wiąże się z pasywnością fizyczną i biernością emocjonalną, a także teraźniejszością wynikającą z przeszłości. Bardzo ważna jest symetria oczu, wszelkie asymetrie ułożenia należy traktować jako bardzo ważny symptom problemów emocjonalnych wlekących się za nami przez bardzo długi czas. Buddyzm zna pojęcie trzeciego oka jako symbolu wglądu w naturę rzeczy. W starożytności oko było wprost utożsamiane z słońcem i innymi bóstwami solarnymi. Sokole oko boga nieba Horusa było znanym amuletem szeroko rozpowszechnionym w Egipcie, osadzone ono było na berle przypominającym pastorał. Oko to symbolizuje wszechwiedzę, berło zaś wynikającą z tej wiedzy władzę, cały amulet miał użyczać mądrości w działaniu na wszystkich płaszczyznach istnienia. W Biblii oko jawi się jako symbol wszechwiedzy, czujności i chroniącej wszechobecności Boga. W sztuce oko otoczone promieniami słonecznymi oznacza Boga, natomiast oko w trójkącie wskazuje na mądrość sił sprawczych w dziele tworzenia. Oczy na skrzydłach serafinów i cherubinów oznaczają ich przenikającą zdolność poznawczą. Nic zatem dziwnego, że i w snach oko to ważny symbol który oznaczający Twoją spostrzegawczość, potrzebę rozliczenia się ze swoich dokonań i konfrontacji z własnym „ja”. Oko jest w sennej rzeczywistości symbolem dążenia duszy do sedna sprawy i czystej świadomości która podąża przez odmęty podświadomości do prawdy o sobie samej. W snach oczy najczęściej wskazują jak postrzegamy sprawy, na co powinniśmy ukierunkować swoją uwagę lub czego nie widzimy bo z jakiś powodów nie chcemy tego zobaczyć. Oczy przedstawiają rozmaite przejawy życia, w zależności od kontekstu, w jakim się ukazują…..

I tak:
Kształt, układ i stan oczu….

Wielkość oczu….
– Duże i owalne oczy wskazują na silne przywiązanie do życia i spraw materialnych, energię w realizowaniu powziętych decyzji, umiarkowany upór w dążeniu do celu oraz zazwyczaj zdolności oratorskie….
Duże i pełne blasku oczy u osoby o “twardych, wyrazistych, kanciastych” rysach są oznaką agresywnego dążenia do osiągnięcia wytycznych celi. Jeżeli masz wrażenie, że takie oczy “prześwietlają” Cię na wylot to spotkałaś wpływową osobę o wysokiej pozycji społecznej. Jeśli jednak duże oczy idą w parze z delikatnymi rysami twarzy, oznacza to, że dana osoba jest bardzo otwarta, szczera i lubi pomagać innym….
– Małe i raczej okrągłe oczy charakteryzują osobę życzliwą, spokojną, przywiązującą jednak dużą wagę do szczegółów, która lubi wszystko dogłębnie analizować. Dobrzy z nich przyjaciele i kompani z tendencją do nieprzemyślanych zachowań. Ich umysł jest zawsze otwarty na różne doznania ze świata zewnętrznego….
– Małe i raczej podłużne oczy świadczą o tym, że dana osoba łatwo ulega wpływom i naciskom otoczenia z tego powodu nie zawsze można na niej zawsze polegać, jest przez to nieco powierzchowna, niestała w poglądach i ma poczucie osamotnienia wynikające z braku swoich własnych jasno określonych poglądów, przekonań i priorytetów….
– Różniące się wielkością (lub położeniem – jedno wyżej niż drugie) oczyniemal zawsze znamionują duży potencjał intelektualny, wszechstronne uzdolnienia, niekonwencjonalność myślenia jednak osoby takie są słabo dostosowane do obciążeń związanych z szybkim tempem życia które je nadmiernie eksploatuje i wypala….
– Oczy trójkątne
Osoby z trójkątnymi oczami na pierwszy rzut oka wydają się miłe i otwarte, ale w rzeczywistości są bardzo zazdrosne, jeśli chodzi o innych ludzi oraz ich pozycję, wpływy i majątek. Potajemnie szukają okazji podniesienia swoich “wpływów” poprzez sieć znajomości i nie wachają się by wykorzystać innych osób do swoich celów. Tyczy się to nawet przyjaciół i rodziny. Jeśli nie udaje im się zrealizować planu, potrafią nawet zaszkodzić zaangażowanym w niego osobom w ramach pewnego rodzaju satysfakcjonującej ich zemsty….
– Oczy feniksa
Jeśli kąciki oczu są skierowane do góry, dana osoba jest dumna i wyniosła. Może również być bardzo uparta. Mężczyźni o takich oczach mają dużo energii i są bardzo przebiegli, z tego powodu odnoszą sukcesy w życiu zawodowym. Ponieważ oczy takie uważane są za korzystne, mężczyźni ci realizają z wielkim powodzeniem różne transakcje, otwierają spółki bo nie boją się rezyka. W przypadku kobiet o takich oczach sytuacja ma się nieco inaczej. Ich małżeństwo nie będzie idealne ale mimo to potrawią zapewnić rodzinie wszystko to czego ona potrzebuje gdyż zawsze pozostają w bardzo dobrych relacjach ze swoimi dziećmi….
– Kocie oczy
Kocie oko jest idealnym kształtem dla kobiety. Jeśli Twój zewnętrzny kącik oka, położony jest nieco wyżej niż ten wewnętrzny, podkreśla to Twoje naturalne rysy. Kobiety o takich oczach, mają często nieco egzotyczną urodę ale jest to magnes który przyciąga do nich wielu mężczyzn. Ogólnie są to osoby które w instynktowny właściwy sobie, dyskretny sposób wygaszają konflikty i rozgrzewają smutne dusze. Są mili w obejściu, łatwo się z nimi żyje i pracuje. Nade wszystko pragną spokoju, harmonii, ciszy. W kontaktach z ludźmi niebywale cierpliwi i tolerancyjni. Starają się być zapobiegliwi, patrzą w przyszłość z niejaką obawą. Raczej konserwatywni, niezbyt ufni, ostrożni. Lubią, gdy w ich życiu panuje porządek i rutyna, zmiany witają niechętnie i z podejrzliwością. Powinni uczyć się optymizmu….

Układ (rozstaw) oczu….
– Oczy szeroko rozstawione świadczą o tym, że ich właściciel jest spokojny, zrównoważony, pracowity i można na nim w wielu sprawach polegać. Ambitny, wytrwale dąży w życiu nieustannie naprzód.chłodna, trzeźwa rozwaga, zimne wyrachowanie, zmysł praktyczny, liczy się tylko to co można wziąć do ręki. Cele swoje osiąga przeważnie przez wytrwałą pracę, dzięki swej pilności i pracowitości….

– Duże, okrągłe, proporcjonalnie rozstawione, mogą być nimi obdarzone osoby dobrze osadzone społecznie, dobrze czujące się w grupie lubiące się wyróżniać bez zwracające na siebie szczególnej uwagi. Duże oczy ma osoba która nie lubi utrudniać sobie zadań i wybiera najprostszą drogę do rozwiązania problemu, unika ostrych sporów i wyrazistych postaw. Okrągłe oczy mogą oznaczać osobę, która jest swobodna w obyciu ale może być lekkomyślna. Mówi się też, że takie oczy mają osoby lubiące podróże i częste zmiany gdyż są towarzyskie, otwarte, pogodne. To ludzie optymistycznie nastawieni do życia i innych, otwarci na świat i doznania z niego płynące. Mogą być niekiedy nieco naiwni i zbyt łatwo ulegać cudzym prośbom….

– Oczy rozstawione blisko siebie mówią o idealizmie wynikającym z sztywno określonej postawy życiowej. Taką osobę cechuje znaczne przywiązanie do teorii i często całkowite lekceważenie praktyki. Taka osoba obdarzona jest dużą dozą przebiegłości i wyrachowania w zachowaniu względem innych. Oczy rozstawione blisko siebie ujawniają osoby przebojowe, ambitne, dążące z uporem do swoich celi. Takie które mocno angażują się działanie, są zauważane i lubią na siebie zwracać uwagę, lubią “błyszczeć i brylować”. Ich obciążeniem jest wysokie mniemanie o sobie i swoim poziomie intelektualnym. Jest to zazwyczaj człowiek ekscentryczny, nie zawsze podążający drogą logiki i zdrowego rozsądku, mający łatwość popadania w egzaltację, aż po fanatyzm. Zniszczony przez życie jest złośliwy, podły dla innych i przekorny. Na drodze do celu często stosuje zakamuflowaną przekorę, uszczypliwy sarkazm i cynizm….

Osadzenie oczu….
– Oczy głęboko osadzone sugerują osobę wyrafinowaną, podstępną i bardzo nieufną. To człowiek ostrożny i opanowany, lubi zagłębiać się w poważne zagadnienia; tam gdzie inni nie dostrzegają nic sensownego, on dostrzega dla siebie istotne wskazówki. Ich posiadacze lubi zatrzymywać swoje myśli dla siebie, ale sprawia im radość uszczęśliwianie innych. To introwertycy, dlatego niektórzy ich nie doceniają i nie zauważają, gdy sami potrzebują pomocy. Często sprawiają wrażenie spokojnych i szczęśliwych, podczas gdy tak naprawdę to typ martwiący się o wszystko. Świetni pracownicy zespołowi.
Często cele swoje osiąga po przez intrygę….

– Wyłupiaste oczy oznaczają, że ma zdecydowany charakter a dana osoba jest pewna siebie i od razu przystępuje do nawiązywania kontaktów. Wie kogo lubi, a kogo nie i nie kryje się z tym. Mówi to co myśli, co odbija się na jej życiu zawodowym, towarzyskim i osobisty. Przez to często uważana jest za osobę nietowarzyską lun niedostępną….

– Płytko osadzone oczy oznaczają, że nic nie przychodzi Ci łatwo, na wszystko musisz w pocie czoła zapracować. Lubisz podróżować, interesujsz się kulturami dalekich krajów. Często marzą Ci się podróże w czasie i przestrzeni. Pod maską ponuractwa ukrywajsz mądrość i wrażliwość. Osoby o płytko osadzonych oczach bywają duszą towarzystwa, w ten sposób skrywając przed światem swój głęboki smutek. Napotykając trudności w kontaktach z ludźmi, chętnie otaczają się zwierzętami. Takie osoby mają zdolności do języków, poezji, bywają poliglotami, często pracują jako przewodnicy. Najlepiej sprawdzą się w ciężkiej pracy, nie lubią siedzieć bezczynnie. Życie osobiste nie zawsze im się układa, z powodu ich trudnego charakteru. Często wstępują w związek małżeński kilkakrotnie, nie potrafią bowiem długo sami….

Stan oczu….
– Wytrzeszczone oczy oznaczają niedowierzanie które ma Cię sprowadzić na ziemię w jakiejś sprawie….
– Zezowate oczy w snach jest domeną podświadomośćktóra ostrzega Cię przed kimś, kogo ostatnio poznałaś i nie jesteś pewna, czy możesz na tej osobie polegać….
– Piękne oczy to powszechnie uznawany symbol pokusy wynikającej z zauroczenia….
– Przymknięte oczy (przymróżone) wskazują na zaburzenia prawidłowej oceny rzeczywistości, gdy widzimy tylko jedno oko przymrmknięte to przestrzega przed stronniczością lub upartym sposobem myślenia….
– Rozbiegane” oczy sugerują nerwowość, chęć ukrycia czegoś, złe zamiary….
– Matowe oczy wskazują iż poddajesz się w jakiejś sprtawie, skazujesz się na czyjąś łaskę….
– Mrużenie oczu ma świadczyć o skupieniu się na konretach których z różnych względów nie możemy dostrzec….
– Zaczerwienione oczy to sygnał głębokich ran uczuciowych lub emocjonalnych które nie chcą się jeszcze zagoić….
– Opuchnięte oczy oznaczają, że dana osoba jest pełna pomysłów i zapału. Ponieważ całą energię poświęca ona na wcielanie swoich idei w życie, często przypłaca to zdrowiem, zazwyczaj problemami z stresem i snem….
– Zapłakane oczy sen o takich oczach oznacza, że dana osoba jest bardziej emocjonalna i współczująca od innych co sprawia iż zawsze ma jakieś zmartwienia….
– Podkrążone oczy (Cienie pod oczami) to efekt zmęczenia własnymi obowiązkami i codziennością. Czas wrzucić na luz, znaleźć sposób na chwilę wytchnienia….
– Wystraszone oczy zazwyczaj oznaczają osobę nie mówiącą prawdy co może również zwiastować kłutnie z bliskimi, rozstanie a nawet rozwód. Osoby o takich oczach powinny wiązać się późno by swoim dojrzalszym zachowaniem zminimalizować własne obciążenia, jakiego wniesie w związek….
– Przekrwione oczy (krwawiące oczy) Jeśli na białku oka pojawiają się czerwone żyłki oznacza to, że dana osoba ma wyjątkowo niedobry charakter. Osoba taka nie powinna wchodzić w konflikt z prawem, ani przełożonymi….

Oczy w snach….
– Wielkie oczy (nienaturalnie duże) ujawniają kogoś podekscytowanego. Kiedy jesteśmy kimś albo czymś zainteresowani nasze źrenice powiększaja się i to nawet cztery razy, co optycznie nadaje wrażenia wielkich oczu (im bardziej są rozszerzone, tym większe podekscytowanie)….
– Błyszczące oczy – mówią o osobie która nimi jest obdarzona, że ma misje, idee którym mocno podlega, ostrzegają przed ekstremalnie pojmowanymi ideami….
– Oczy bez źrenic (szatańskie, demoniczne oczy) ujawnia szkodliwe uleganie fascynacji sprawą które nas niszczą od środka, żle wpływają na kondycje psychiczną a nawet duchową….
– Bielmo na oczach wskazuje na nałogowe pomijanie prawdy wynikające z błędnych założeń u samej podstawy, to zazwyczaj coś co przesłania nam prawdziwy obraz spraw….
– Hipnotyzujące oczy – pewne sprawy budzą nasz niepokój, czujesz się pod ich presją, ktoś Cię do czegoś zmusza, czyjesz ten przymus i jest to sprzeczne z Twoimi poglądami w sprawie….
– Żywe (ruchliwe) – mówią o energi, sile i wielkich chęci do działania, ostrzegają przed nadpobudliwością i błędami z nią związanymi….
– Czyste oczy (czyste spojrzenie) w nich odbija się blask radości życia, moc przyciągania, rozświetla spojrzenie sprawiając, że stajesz się bardziej pewnym siebie człowiekiem który wie czego chce….
– Wesołe oczy – mają w sobie takie małe przyciągajęce iskierki, które potrafią zahipnotyzowac i przyciągnąc uwagę….
– Smutne oczy (Poważne, zamyślone oczy ) – wskazują iż coś nas przerasta, sprawia, że się wycofujemy w głąb siebie….
– Stare oczy – mówią iż warto taką osobę wysłuchać i poważnie potraktować to co mówi….
– Oczy krótkowidza nie widzisz (albo słabo widzisz) nadciągających problemów. Twoja rzeczywistość rozmywa się w codzienności i coś ważnego Ci umyka….
– Niewidzące oczy (Oczy ślepca – upośledzone) wskazuje na wyrywkowe i niepełne widzenie świata lub pomijanie w swoich rozważaniach konkretnych spraw….
– Półprzymknięte oczy – niechęć do zobaczenia spraw w pełnej skali….
– Zamknięte oczy – jest to oznaka, że obawiasz się odrzucenia….
– Zaspane oczy – osoby mające takie oczy przykładają bardzo dużą wagę do szczegółów, lubią wszystko kalkulować, szczególnie jeśli chodzi o pieniądze. Zawsze mają oszczędności. Jednak kiepsko dogadują się z bliższym i dalszym otoczeniem….
– Nie móc otworzyć oczu oznacza, że nie potrafisz stanąć prawdzie twarzą w twarz….
– Oczy bez twarzy oznaczają zazwyczaj jakąś zagrażającą Twoim sprawą sytuację….
– Zranione oczy ujawniają, iż boisz się jakiegoś ważnego wydarzenia, które w znacznym stopniu może wpłynąć na Twoje życie….
– Przenikliwe oczy (Usilnie wpatrujące się w Ciebie – przeszywające spojrzenie) – masz poczucie, że ktoś czegoś od, Ciebie chce lub usiłuje wywrzeć na ciebie presje….
– Mrugające oczy – wskazuje na silne emocje, niedowierzanie, podświadomość podpowiada Ci, że należy się zagłębić w pewne sprawy by w przyszłości nie zostać ponownie zaskoczonym….
– Zmieszane oczy – złapany na gorącym uczynku kłamca nie patrzy w oczy. Osoba, która pragnie coś ukryć unika spojrzenia. Prócz nieuczciwych, takie uniki zdarzają się też w przypadku ludzi zamkniętych, którzy boją się okazywania uczuć. Podobnie jak w przypadku, gdy kogoś nie lubimy, także unikamy patrzenia mu prosto w oczy, bo oczy są przekaźnikiem naszych emocji….
– Dziecięce oczy – to znak że osoba nimi obdarzona jest czysta moralnie, ufna i pełna pozytywnych wartości. Takie osoby są radosne, prawdomówne i swobodne w kontaktach z innymi….
– Maślane oczy (zakochane oczy) – Zakochani robią maślane oczy. Silne emocje powodują, że powierzchnia oczu pokrywa się wydzieliną z gruczołów łzowych. Gdy jesteśmy kimś oczarowani, nasze oczy wilgotnieją, przez co wydają się bardziej błyszczące i promienne….

Źrenice….
Źrenice to brama do mroków naszej duszy która skrywa wszystkie nasze tajemnice. To również centrum instynktownej jażni które reaguje na wpływ światła i ciemności z zewnątrz. Odruchy źreniczne należą do naszych reakcji instynktownych i są obecnie najczęściej badane przez świat nauki przy różnego rodzaju urazach z utratą przytomności. Nie ma na ten temat żadnych dokładnych wyników badań ale można powiedzieć z dużą dozą pewności iż każda z naszych ludzkich emocji w inny charakterystyczny dla siebie sposób akumuluje rozstaw naszych źrenic. Ich szerokość związana jest z nastrojem emocjonalnym, gdyż to on oprócz światła pobudza wszystkie nerwy współczulne w całym naszym organizmie co namacalnie się odbija w unerwieniu mięśni rozwierającym i kurczącym źrenice. Źrenice odzwierciedlają wiele naszych myśli i uczuć. Ich rozszerzanie lub zwężanie się świadczy o komunikacji w procesach umysłowych i emocjonalnych pomiędzy tym co widzimy na zewnątrz i tym co czujemy w wewnątrz a to przekazuje nam wiele ciekawych informacji o nas samych i naszych rozmówcach. Twoje źrenice to prawdziwe zwierciadło, w których odbija się to, o czym aktualnie myślisz i na ile intensywnie pracuje Twój cały układ przywspółczulny, nerwowy i mózg. Dodatkowo za tym wszystkim lejce trzyma nasza podświadomość której stan koncentracji na danej chwili jest wszechobecny (podświadomość jest 10 000 razy bardziej skupiona na danej chwili). Zdrowo funkcjonujący człowiek działa w zgodzie ze swoimi najgłębszymi uczuciami i przekonaniami bez względu na konsekwencje. Buduje swój świat, otaczając się osobami o podobnych światopoglądzie. Nie boi się odrzucenia i bycia „nielubianym”. Wie, że nie da się wszystkim dogodzić. Niekiedy też bierze udział w konfrontacji, bo nie jest w stanie żyć w dwulicowości. Wewnętrzna integralność emocjonalna ma dla niego kluczowe znaczenie w kontakcie z światem zewnętrznym. Zapewne myślisz, że wiele z tych spraw które “widzi” Twoja podświadomość umyka Twojej świadomości i nie ma znaczenia. Tak nie jest. Jak widzisz Twoje oczy rejestrują dzięki podświadomości wiele szczegółów z Twojego otoczenia, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy. Tak właśnie z pominięciem świadomości następuje komunikacja od źrenic przez podświadomość do centrum naszej jaźni by zwrotnie przygotować Twoje ciało do odpowiedniej reakcji. Wszystko to co jest sprzeczne z naszymi głębokim poczuciem wewnętrznym w nas się kumuluje, nawet jeżeli tego nie chcemy i tak jest w nas.
Kiedy coś wymaga Twojego skupienia i wzmożonej koncentracji jesteś w stanie emocjonalnego pobudzenia, podniecenia, euforii, zakochania, odczuwania sympatii, to Twoje źrenice rozszerzają się gdyż podświadomość podąża wytyczonym przez Ciebie tropem. Jeśli patrzymy na przedmiot, który bardzo chcemy mieć lub gdy patrzymy na coś co nam się podoba nasze źrenice stają się duże i okrągłe. Zaobserwujemy również znaczne powiększenie źrenic w trakcie podniecenia seksualnego, ćwiczeń fizycznych uprawianych z pasją i innych wykonywanych z chęcią aktywności fizycznych naszego organizmu. W takich stanach jak duszność, nudności, zawał lub wylew mamy większe źrenice. Również u osób, narażanych nawet na lekki ból fizyczny, źrenice rozszerzają się i to nawet o 0,2 mm. Odkrycie to jest bardzo ważne w badaniach odporności na ból u poszczególnych osób.
Ich zwężanie następuje natomiast przy powstawaniu negatywnych emocji, gdy coś nas niepokoi, przeraża, obrzydza, czujemy agresję, strach, zaskoczenie lub dyskomfort uczuciowy czy emocjonalny. Negatywne emocje związane z przemocą, oglądaniem drastycznych scen, torturami, ciężkimi ranami u innych, płynącą krwią wywołuje u nas niesmak, lęk lub odrazę. Alkohol oraz niektóre narkotyk, takie jak morfina, sprawiają, że źrenice się zwężają jednak przy nadużywaniu ich, efekt jest odwrotny. Z kolei amfetamina, kokaina czy LSD nienaturalnie rozszerzają źrenice a one nie zwężają się nawet wtedy gdy pada na nie światło(mogą się zwężać ale bardzo nieznacznie) a reakcja zachodzi nawet wtedy, gdy zażyta ilość jest nieznaczna. Właśnie dlatego stan ogólnie pojmowanej “trzeźwości umysłu” łatwo ocenić patrząc danej osobie w oczy. Podczas badań zaobserwowano u uczestników, że ich źrenice różnie w zależności od poglądów reagowały na pokazywane im fotografie konserwatywnych i liberalnych polityków. Okazuje się więc, że nasze źrenice mogą zdradzać nawet nasze nieuświadomione do końca sympatie i antypatie co do otaczających nas ludzi….

Źrenice w snach….
– Wielkie źrenice (nienaturalnie duże) ujawniają kogoś podekscytowanego. Kiedy jesteśmy kimś albo czymś zainteresowani nasze źrenice powiększają się i to nawet cztery razy, co optycznie nadaje wrażenia wielkich oczu (im bardziej są rozszerzone, tym większe podekscytowanie)….
– Naturalnej wielkości żrenice mówią o dużej szczerości i otwartości w stosunku do siebie i świuata zewnętrznego….
– Małe źrenice ujawniają szkodliwe uleganie fascynacji sprawą które nas niszczą od środka, żle wpływają na kondycje psychiczną a nawet duchową….
– Nienaturalne źrenice mówią o patologi postrzegania pewnych spraw i konieczności jak najszybszej zmiany swoich obciążeń by nie niszczyły nas od środka….

Znaczenie barwy tęczówek wżyciu i śnie….
Nikt z na nie ma dokładnie takich samych tęczówek jak inna osoba. Tęczówka oka kształtuje się w ciągu pierwszych lat naszego życia i nie zmienia się aż do śmierci. Ulega zniszczeniu natomiast w bardzo krótkim czasie po śmierci. Skala zmiennych jest tak olbrzymia iż podobieństwo u dwóch różnych osób wyklucza rachunek prawdopodobieństwa. Kolor oczu jest determinowany przez wiele rozmaitych genów, jednak nasza osobista charakterystyka tęczówki jest niezmienna przez całe nasze życie (poza mechanicznym uszkodzeniem nie zanotowano odstępstw od tej reguły). Punktów charakterystycznych jest wielokrotnie więcej niż przypadku odcisku palca. Intrygujące jest także to, że nawet u jednej i tej samej osoby tęczówka lewego różni się od tęczówki prawego oka. Tęczówki są różne nawet u bliźniąt jednojajowych! Linie, cętki i plamki na tęczówce oka to prawdziwa mapa naszego istnienia która może zdradzać różne cechy danej osoby. Ba! w przypadku samoobserwacji tęczówki mogą ujawnić relacje pomiędzy naszym racjonalizmem a emocjonalnością, pomiędzy naszymi zaletami a wadami, między naszą przyziemnością a duchowością. Jeśli linie przejścia z źrenic do tęczówki są łagodnie zaokrąglone oznacza to, że dana osoba jest szczera, wrażliwa i otwarta na innych ludzi a jej wnętrze jest tuż pod powierzchnią i dobrze się manifestuje zewnętrznie. Z kolei ostre przejście, bruzdy i pofalowane linie świadczą o impulsywności i porywczości a to ujawnia duże napięcia pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym. Kluczem do pojęcia samego siebie są więc głębokie relacje pomiędzy tkankami w naszym oku, pracą kory mózgowej, podświadomością i świadomością na styku dwóch płaszczyzn, wewnętrznej i zewnętrznej który określa granica przebiegająca przez źrenice która odpowiada za kształtowanie naszego nastroju i samokontroli. Nic dziwnego więc, że wszystko co tyczy się wyglądu naszego oka a więc i ich barwa ma znaczenie….

Niebieskie oczy (Błękitne oczy)….
To najbardziej wytrwali z nas. Nie są może nadmiernie cierpliwi ale dla osiągnięcia celu gotowi są ponieść wiele trudów….
Oczy niebieskie najczęściej występują z włosami i brwiami o różnych odcieniach blond….
Taki kolor oczu świadczy o sentymentalności, wrażliwości i powściągliwości. Zazwyczaj niebieskoocy są osobami bardzo sympatycznymi, miłymi i uprzejmymi, które chętnie spędzają czas w większym gronie. Osoby, które maja niebieskie oczy cechuje wyjątkowa wytrwałość w dążeniach do osiągnięcia celu ale są również obciążenie niezdecydowanie, niekonsekwencja, niepewność co do swoich wyborów przez co mają problemy z szybkim podejmowanie decyzji. Bywają leniwi i nerwowi jak coś nie idzie po ich myśli, łatwiej dają się również ponieść emocjom. To właśnie niepewność co do dokonanych wyborów jest też przyczyną ich niestałości uczuciowej w związkach, zwłaszcza, że przy tym są jeszcze sentymentalni, z rozrzewnieniem wspominają dawne czasy. Do wielu spraw podchodzą dość emocjonalnie, nie potrafią trzymać nerwów na wodzy. Zazwyczaj są uczuciowi, kochliwi i dość otwarci na wdzięki strony przeciwne, jednak traktowani z uczuciem i rozpieszczani zawsze powracają w domowe pielesze. Jeżeli potrafisz otrzeć im łzy gdy cierpią a przy tym umiejętnie prawić komplementy i zalotnie flirtować by nie poczuli się znudzeni Twoją osobą to napewno jesteś w kręgu ich zainteresowań. Dodatkowo trzeba nadmienić iż im bardziej intensywny jest kolor tęczówek tym bardziej się te cech nasilają dlatego intensywnie niebieskie oczy w snach i w życiu na jawie wskazują na problemy z tego zakresu (dotyczy to każdej barwy oczu). Co do zdrowia to niebieskoocy częściej od posiadaczy innej barwy tęczówki, mają stany osłabienia, stany zapalne i ulegają zmiennym nastrojom, są często narażone na bezsenność, problemy gastryczne oraz choroby nerek i układu moczowego….

Zielone oczy (Kocie oczy)….
To urodzeni realiści, którzy podążają do celu nie bojąc się ponosić osobistych kosztów. “Coś za coś”, oni to rozumieją najlepiej…
Oczy zielone najczęściej występują wspólnie z włosami ciemno rudymi lub czarnymi….
Osoby o zielonych oczach uważane są (tak jak koty) za sprytne i przebiegłe, bo obdarzone instynktem emocjonalnym który pozwala im wszystko poczuć i przewidzieć szybciej od innych, przez co są postrzegane jako wyjątkowo emocjonalnie bystre. Kocie oczy wskazują na pragmatyzm w podejmowaniu decyzji, dominację rozsądku i rozwagi nad instynktem w dobrym i złym znaczeniu tego słowa. Nie straszna dla nich terminowość i presja czasu. Potrafią realnie oceniać swoje możliwości, są zwykle bardzo zdyscyplinowani, konstruktywni i obowiązkowi a przy tym odznaczają się dużą kreatywnością w podejmowaniu decyzji. Pomimo tego, że są zwykle poukładani, to stać ich na odrobinę i racjonalnego szaleństwa i ekstrawagancji w sprawach przyziemnych ale i sercowych. Cechują się wielką wiernością i oddaniem ale zdradzone mszczą się odpłacając tym samym i to często z nawiązką. Potrafią się też “zapomnieć” i narobić sobie w życiu i głowie bałaganu, dlatego pić powinny z daleko posuniętym umiarem zwłaszcza, że pod wpływem alkoholu robią “rzeczy” których potem żałują. Dla przyjaciół oddani i lojalni na całe życie pod warunkiem, że nie zostaną zdradzeni – tego nigdy nie wybaczają.
Osoby z zieloną tęczówką są ciekawe świata, lubią zaplanowane podróże, choć nie lubią zwiedzania – dech w piersi zapierają im naturalne widoki. Nie stronią od wyjazdów służbowych, zwłaszcza takich które podnoszą ich prestiż i pozwalają się czegoś nowego nauczyć czy dowiedzieć. W miejscu pracy trzymany przez nich dystans do przeszłości i spraw osobistych sprawia, iż są postrzegane jako osoby dość tajemnicze. Osoby o tym kolorze oczu są hipochondrykami wrażliwymi na zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego, mają bóle głowy, migreny i powinny uważać na potencjalnie grożące im choroby nerek i całego układu moczowo-płciowego….

Szare oczy (Stalowe oczy)….
Są ruchliwi, impulsywni, pełni polotu, ale niezbyt skonkretyzowani w poglądach które ich nie dotyczą, za to jeżeli na czym się znają to nie ma co z nimi o tym dyskutować – odmiennego zdania nie tolerują. Uczucia mają żywe i intensywne ale skrywają je głęboko w swoim środku a wylewność uważają za słabość….
Oczy szare najczęściej występują razem z włosami brązowymi, czarnymi lub ciemny blond….
Stalowe oczy są domeną osób kreatywnych, mających silną osobowość, ambitnych i umiejących sobie poradzić w każdej sytuacji. Ze swojej zaradności są bardzo dumne i nie wolno ich w tym względzie krytykować by nie stali się Twoimi wrogami. Z założenia są to osoby zamknięte w sobie i mogą przez całe życie odznaczać się szczególnie silną psychiką, uporem a nawet wysoce rozwiniętym egocentryzmem (jak ja coś mówię to tak jest). Mają bardzo rozwiniętą wyobraźnię i twórcze myślenie. Świetnie radzą sobie z zadaniami wymagającymi analiz, opracowywania szczegółowych strategii działania oraz wykorzystujących umiejętności dobrego planowania, przewidywania, zarządzania bo są zawsze skupieni na wykonaniu zadania.
W pracy niezwykle obowiązkowi i drobiazgowi, wymagający wobec siebie i współpracowników, do wszystkiego podchodzą z wielkim zaangażowaniem, nie spoczywają na laurach, ciągle pragną dawać z siebie więcej i więcej – tego też oczekują od innych. Lubią rutynę i przewidywalność w pracy. Prywatnie lubią odosobnienie, ciszę, samotność, są zdecydowanymi samotnikami których trzeba zrozumieć i pokochać takimi jakimi są. Nie zmieniaj ich – nie masz na tom szans.
Kiedy są jeszcze wolni mają problemy z odwagą w życiu prywatnym, nie potrafią się zdecydować na stały związek, bowiem cechuje ich za duża ostrożność w relacjach uczuciowych. Kiedy jednak zdecydują się na wspólną drogę życia są wierni, jako rodzice bardzo kochający jedynie z okazaniem tych uczuć mogą być problemy. Usłyszeć od nich “Kocham cię” to rzadkość łamiąca regułę. Jeżeli chodzi o zdrowie to często mają kłopoty z przemianą materii, układem pokarmowym, nerwowym i krwionośnym….

Złote oczy (Bardzo jasny brąz przepleciny złotymi prążkami i plamkami – Whiskey eyes)….
Domeną człowieka o tych oczach jest nieustanne dążenie do zgłębienia prawdy, ciekawość życia i wierność swoim ideałom….
Większość z nas ma złote promyki, iskierki lub/i plamki ale istnieje tak jasny odcień brązu który wprost określamy jako złoty brąz – Whiskey eyes….
Co ciekawe ta barwa oczu nie ma upodobania do konkretnej barwy włosów….
Ludzie o złoto-brązowym odcieniu oczu kroczą swoją drogą do celu bez wielu zakrętów. Po prostu wiedzą czego chcą i gdzie zmierzają. Wiedzą też kim są i jak chcą osiągać swoje cele. Jeśli na czymś bardzo im zależy, potrafią bronić swej racji do upadłego. Trzeba przyznać, że budzą szacunek, jeśli coś sobie postanowią – trzymają się tego aż do skutku. Trzeźwo podchodzą do życia uczuciowo emocjonalnego, jednak nie brakuje im w nim elementów duchowości. Partnerami są na całe życie, nie oszukają, nie zdradzają i wiele potrafią wybaczyć. Choroby ciała nie za bardzo się ich trzymają więc jeśli nie folgują zbytnio jakimś swoim zachowaniom żywieniowym to nie mają problemów zdrowotnych. Szkoda tylko, że to bardzo rzadki odcień barwy oczu….

Bursztynowe (Jasny brąz z miedzianym zabarwieniem)….
Osoby o takich oczach są duszą towarzystwa lub zespołu, niestety nieraz tylko do czasu….
Bursztynowe oczy są jednolitego koloru i mają silne brązowo/rdzawo/miedziane zabarwienie….
Oczy bursztynowe najczęściej występują w połączeniu z włosami brązowymi….
Osoby o bursztynowych oczach to urodzeni przywódcy którzy swą przebojowością potrafią zjednać sobie znaczą grupę ludzi, ale również zniechęcić. Są spontaniczni, radośni i życiowo zdeterminowani do działania. Ich dominującą wadą jest niestałość emocjonalna. Z jednej strony opanowani, by w innej podobnej sytuacji zachować się zgoła na odwrót. Ich przekorna natura sprawia, że nie wszyscy porwani na początku urokiem osobistym i charyzmą człowieka o bursztynowych oczach są w stanie to wytrzymać. Co ciekawe w głębi drzemie w nich nieśmiałość, serca mają gorące, pełne ciepłych uczuć i empatii. Osoby o bursztynowych oczach cierpią na schorzenia wątroby, nadprodukcja żółci i kamice nerkową….

Piwne oczy (Umiarkowany brąz)….
To osoby o umiarkowanej konstrukcji uczuciowo – emocjonalnej. Silni by odmówić, gdy ktoś ich naciska i zmusza – słabi by kogoś zbyć gdy ich o coś prosi….
Oczy piwne są najczęściej spotykane z włosami brązowym….
To ludźmi mający zawsze swoje zasady które często odbiegają lekko od ogólnie obowiązujących. Osoby o piwnych oczach dobrze radzą sobie z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Lubią być niezależne, być szefem samemu sobie. Należą do osób spontanicznych, otwartych i przyjaznych dla otoczenia, którym wszyscy ufają, dlatego też dobrze sprawdzają się w rolach przewodników, nauczycieli czy przywódców.
Są to jednostki silne, wierne sobie, lojalne i uczciwe. W związkach szukają stabilności i wyrozumiałości. Partnerów nie zdradzają chyba że nie mają w nich wparcia. Ludzie z piwnymi oczami są towarzyscy, lubią adrenalinę, dobrą zabawę i wszelkie rozrywki. Dla przyjaciół są wierni i można im zaufać i powierzyć tajemnice. Czasami szybko się denerwują i wybuchają, przez co mogą powiedzieć kilka słów za dużo i zranić bliższych czy dalszych znajomych.bliskich. Zdrowie im zazwyczaj dopisuje ale prowadząc szybki tryb życia powinni uważać na schorzenia układu krwionośnego i serca, miażdżycę i cukrzycę….

Brązowe oczy (Ciemny brąz)….
To uosobienie wielu talentów, które właściwie używane dają ich posiadaczowi liczne sukcesy….
Oczy brązowe najczęściej występują z włosami brązowymi bądź czarnym….
Brązowoocy to wielkie indywidualności o silnym charakterze. Nie lubią podporządkowywać swojego życia innym, trzymają się swoich zasad i wytyczonej przez siebie drogi. Są również uczuciowi i rozbrajająco sympatyczni. Jeśli chcą, potrafią być szarmancko ujmujący i zalotnie figlarni. Jednak w sprawach uczuciowych i intymnych bywają bardzo nieśmiali. Ośmieleni lub umiejętnie adorowani otwierają swoje gorace serce. Są stali w uczuciach ale ich życie opiera się na niezobowiązujących flirtach słownych które dodają im chęci do życia. Radośni, mają w sobie dużo przekory i posiadają bogate słownictwo i finezję w stylu bycia. Prywatnie potrafią się wyciszyć, oderwać od swojej rzeczywistości w świat marzeń i odreagować w ten sposób zmęczenie. Osoby z brązowymi oczami powinny uważać na dietę, gdyż są narażone przede wszystkim na choroby ze strony układu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy….

Czarne oczy….
Są to z założenia ludzie skryci, tajemniczy, trzymający swoje emocje i uczucia mocno na wodzy, mający w sobie dzięki temu bardzo silny magnetyzm….
Oczy czarne najczęściej występują z włosami czarnymi, ciemną karnacją i gęstymi czarnymi brwiami….
To osoba skryta i tajemnicza człowiek pogodny o dużym stopniu uduchowienia. To wieczny poszukiwacz nowej wiedzy, gotów dla niej poświęcić wiele. Ba! Chyba wszystko. To osoby bardzo ciężko pracujące nad sobą i swoimi możliwościami. Żyjący normalnym życiem wskazuje silną wolę i energię w realizowaniu powziętych decyzji. W kontaktach z innymi szczerze uprzejmy ale zdecydowany i w swoich poglądach nieustępliwy. Charakteryzuje go żądza czynu, duża ambicja która nieposkromiona w czas graniczy z pychą, napastliwością i brakiem opanowania. Tak więc oczy czarne kojarzą się z nocą, tajemnicą oraz przeczuciami. Mówi się, że posiadacze czarnych oczu to osoby godne zaufania i odpowiedzialne. W przyjaźni są to osoby skryte i nigdy nie zdradzają nikomu powierzonych sekretów. Czasem nie ufają ludziom i niechętnie zawiązują przyjaźnie czy zakochują się. Ale kiedy już wejdą w relację to niczego w nich nie zabraknie. Osobiście prowadzi dość intensywne życie uczuciowe, czasem cierpi na brak opanowania, rozwiązłość ale prawie zawsze obdarza bliską sobie osobę dużą namiętnością. Zawsze wkładają pełne zaangażowanie w to, co robią. Mówi się, że są uduchowione do bólu, pełni pasji oraz optymistyczne nastawieni do życia. Zawsze wiedzą, jak pokazać innym ile znaczą i gdzie ich miejsce. Często cierpi na reumatyzm, artretyzm, choroby układu oddechowego, alergie, tarczyca, choroby zatok….

Oczy białe ( bez pigment – oczy ślepca)….
Pojawiają się żadko i są raczej symbolem naszych ułomnych zmysłów w snach….
Nie ma określonego typu wyglądu zewnętrznego jednak najczęściej związane są z osobami starszymi które całą swoją postacią mają nam coś do powiedzenia albo przekazania….
Oczy ślepca (Upośledzone, niewidzące oczy) wskazuje na wyrywkowe i niepełne widzenie świata lub pomijanie w swoich rozważaniach konkretnych spraw, to najczęściej nałogowe pomijanie prawdy wynikające z błędnych założeń u samej podstawy, to zazwyczaj coś co przesłania nam prawdziwy obraz spraw….
Sen o takich oczach szokuje i przeraża i tak ma być ponieważ pewne sprawy budzą nasz niepokój, czujesz się pod ich presją, ktoś Cię do czegoś zmusza, czyjesz ten przymus i jest to sprzeczne z Twoimi poglądami w sprawie. Istota snu mówią iż warto taką osobę wysłuchać i poważnie potraktować to co mówi bo czegoś nie widzisz (albo słabo widzisz). Twoja rzeczywistość rozmywa się w codzienności i coś ważnego Ci umyka. Wizje i sny z nimi związane reprezentują szeroko pojęte problemy z komunikacją pomiędzy światem zmysłów a naszą świadomością….

Oczy o różnych barwach ( lub o dwubarwnym zabarwieniu tylko jednego z nich)….
To osoby wszechstronnie uzdolnione o wielu ukrytych talentach które w swoim życiu dopiero odkrywają….
Oczy o różnych barwach mogą się pojawić przy każdej karnacji i każdej barwie włosów. W naturze występują oczy o różnym kolorze lub dwubarwnym zabarwieniu tylko jednego z nich….
Osoby o takich oczach wymykają się wszelkim próbą zaszufladkowania. Z tego względu, osoby z heterochronią uznawane są za niezwykłe i bardzo intrygujące. To oczy osób nietuzinkowych, ambitnych, żądnych sukcesów i sławy. Lubią podróżować, interesują się kulturami dalekich krajów. Wielka wyobraźnia, dalekosiężne i wzniosłe cele. Potrafią pokazać się z najlepszej strony, bronić swojego zdania, nie dostosowują się do okoliczności, nie załamują w obliczu przeciwności, szybko podejmują decyzje. Cenią wszelkie uroki życia. Wyróżnia ich wytrwałe dążenie do celu i zdolność do koncentracji wszystkich sił. Jeśli czegoś pragną, gotowi są zbudować to od początku, własnymi rękami. W życiu osobistym są bardzo rodzinni, ze wszystkich sił dążą do zapewnienia swej rodzinie dobrobytu. Zachęcają swe dzieci do robienia kariery, bez względu na płeć, uczą także sprawiedliwości i troszczenia się o słabych. Jeśli chodzi o charakter, łączą w sobie cechy utożsamiane z danym kolorem oczu, w zależności od proporcji jego występowania na tęczówce. Zwykło się jednak mówić, iż jeden kolor oczu nie byłby w stanie oddać cech ich niezwykle skomplikowanej osobowości….

Oczy zmieniajace kolor (Kameleon)….
Symbolicznie wskazuje na osobę która ma dużą plastyczność zachowań, z jednej strony umie dostosować się do zmiennych oczekiwań otoczenia, z drugiej jednak strony nie można jej do końca zaufać, gdyż nigdy nie wiadomo czemu albo komu się podporządkuje….
Oczy o różnych barwach mogą się pojawić przy każdej karnacji i każdej barwie włosów. W rzeczywistości oko o zmiennej barwie ma stały kolor i odcień a jedynie zmienia się nasz odbiór jego barwy pod wpływem padającego na nie światła….
Słowo kameleon w kontekście oczu jest często używane do opisania koloru oka, które zmienia sie w zakresie od jasnobrązowego przez zielony, szaro-niebieski nawet do niebieskiego, w zależności od tego jak pada na oko światło lub jaki kolor ubrania nosi dana osoba czy jaki kolor jest dominujący w jej bezpośrednim otoczeniu. Oczy kameleona używa się również do opisania zmiennego koloru oczu, ciężkiego do ustalenia, nawet w obrębie kolorów jasnych (niebieski, zielony i szary), na przykład szaro-niebieskie oko, w którym trudno jest określić dominujący kolor.
Na wczesnym etapie swojego rozwoju to człowiek niestabilny emocjonalnie i uczuciowo, który ulega oczekiwaniom otoczenia i to często wbrew swoim poglądom. Nie jest to niestety osoba której możemy we wszystkim zaufać. Człowiek o oczach zmieniajacych kolor lubi współpracować i jednocześnie współzawodniczyć, w zespole najczęściej naśladuje osoby o wysokim poziomie samokontroli, czyli umiejętności obserwacji otoczenia i dostosowywania się do niego w zależności od własnych potrzeb. Ponieważ trudno uchwycić, jaki właściwie jest, bo zmienia się na bieżąco, bardzo plastycznie, jego wizerunek i odbiór może być ciągle inny. Przechodzi jak kalejdoskop zmiennych, w których bardzo łatwo się pogubić. Jest dramatycznie ukierunkowany na to, by dostosować się do otaczających osób i zdobyć ich aprobatę. Nie zważając na nic innego. Taka osoba nie mówi wprost, co naprawdę czuje. Jest świetnym obserwatorem i dostosowuje nie tylko własne „przekonania”, ale również sposób mówienia i gesty do poglądów towarzystwa. Może być milczkiem, gadułą, osobą sypiącą ciekawymi anegdotkami z rękawa lub skupionym i wycofanym partnerem rozmów. Wszystko po to, by wytworzyć wrażenie, że jest przyjaźnie nastawiona. Takie osoby świetnie kontrolują wrażenie, jakie wywołują. Z tego powodu najlepiej odnajdują się w aktorstwie, dyplomacji czy polityce. To ta osoba, którą wszyscy akceptują i lubią, ale niewiele są w stanie o niej powiedzieć poza ogólnikami typu „miła”, „uśmiechnięta”. Potrafi zrobić dobre wrażenie, ale trudno jej zbudować trwałe relacje. Dla osób które mu się podobają jest czarujący, co działa nawet wtedy, gdy ktoś wie, że ma doczynienia z grą. Przy bliższym poznaniu człowiek o oczach kameleona bowiem traci, dlatego tylko z garstką osób łączą go bliższe relacje (zazwyczaj w rodzinie). Pozostałe kontakty są bardzo powierzchowne. W czym problem ? Kameleon nie potrafi „być sobą”. Nieustannie gra, analizuje i to jest wyjątkowo męczące i niebezpieczne, bo pozbawia go możliwości stworzenia trwałych i głębokich więzi. Przez to, że nie jest szczery, nie daje się poznać. Poza tym jest to osoba o niskiej samoocenie. Kameleon ucieka od tej odpowiedzialności i żyje tak naprawdę poza społeczeństwem….

Oczy a zdrowie….
Naukowcy coraz częściej dopatrują się związku między kolorem oczu, ich stanem a skłonnościami do niektórych chorób. Wszystko co odczuwamy w kontekście oka jest znakiem od szeroko pojmowanego organizmu o problemach zdrowotnych. Znakiem wskazującym na to, który dokładnie organ został zaatakowany przez chorobę są pojawiające się na tęczówkach….

I tak:

Stan oczu i ich okolic….
Jeżeli oczy są zapadnięte i lekko pieką, może to wskazywać na wycieńczenie organizmu….
Oczy mętne, jakby pokryte delikatną błonką, sygnalizują początek rozwijającej się infekcji….
Czerwone żyłki w oczach są oznaką problemów z krążeniem….
Jeśli białko oka ma żółte zabarwienie, istnieje podejrzenie zaburzeń pracy wątroby….
Gdy zauważymy, że częściej niż dotychczas mrugamy powiekami, prawdopodobnie żyjemy w silnym stresie i napięciu które źle wpływa na nasz układ kreionośny, nerwowy, obronny i wiekszość organów wewnętrznych….
Worki i cienie pod oczami mogą wskazywać na brak żelaza, problemy z nerkami, wątrobą czy obecność pasożytów w organizmie…..
Jednorazowe pojawienie się worków pod oczami najczęściej jednak związane jest z przemęczeniem i niewyspaniem….
Suchość oka to oznaka przeciążenia, przemeczenia podparta nieprawidłowym odżywianiem się, nadmiernym spożywaniem alkoholu lub paleniem. Objawy te wiążą się z chorobami takimi jak: zespół Sjögrena, cukrzyca, choroby tarczycy, alergie, zaburzenia gospodarki lipidowej i niedobory witamin (głównie witaminy A), zmianami hormonalnymi podczas menopauzy lub ciąży….
Piekące oczy to synonim niekorzystnych zmian zachodzących w organizmie zwiazanych z różnego rodzaju alergiami, roztoczami, kurzem, sierścią zwierząt, pyłkami roślin, klimatyzacją, zanieczyszczeniem środowiska….
światłowstrę – Fotofobia czyli bezwarunkowe mrużenie oczu, unikanie promieni słonecznych i nadwrażliwość oczu na światło to objawy, które mogą towarzyszyć poważnym chorobom oczu. Światłowstręt jest typową dolegliwością charakterystyczną dla odry. Dotyka też osób o osłabionym organizmie, cierpiących na migrenę i zażywających atropinę. Niegroźna nadwrażliwość na światło może towarzyszyć przeziębieniu i grypie.
Ciemnopomarańczowe lub jasnobrązowe plamkimogą świadczyć o kłopotach z trzustką, ciemnobrązowe o zaburzeniach w pracy wątroby, zaś czarne – o skłonności do nowotworów (nie musi to jednak oznaczać, że choroba już zaatakowała organizm tylko o skłonnościach)….
Pierścienie wokół źrenicy często występują u osób, które żyją w silnym stresie i mają problemy z przemianą materii….
Szary łuk przy zewnętrznej krawędzi tęczówki może sygnalizować choroby układu krążenia (np. miażdżycę)….
Jaśniejsza pajęczynka na tęczówce pojawia się przy dolegliwościach reumatycznych i zaburzeniach układu limfatycznego (w tym stanach zapalnych i spadku odporności)….
Warto wiedzieć iż niektóre z powyżej opisanych objawów dają równierz przyjmowane leki takie jak:
leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego (leki moczopędne, alfa-blokery) oraz choroby wieńcowej (beta-blokery), leki przeciwarytmiczne, leki przeciwbólowe, leki antyhistaminowe, leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej, doustne środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, leki przeciwdepresyjne i psychotropowe, inhibitory anhydrazy węglanowej stosowane w leczeniu jaskry;

Kolor oczu a obciążenia zdrowotne….
Kolor oczu jest determinowany przez wiele rozmaitych genów, wśród których są też geny odpowiadające za odcień skóry, kolor włosów, posturę oraz podatność na różne choroby. Naukowcy coraz częściej dopatrują się korelacji pomiędzy barwą naszych oczu a tym, na wystąpienie których chorób jesteśmy szczególnie narażeni. Tęczówki odzwierciedlają kondycję całego organizmu. Zachodzące w nich widoczne zmiany są świadectwem m.in. zaburzeń hormonalnych, problemów z trawieniem, chorób przewlekłych, cukrzycy, miażdrzycy a nawet lekkich urazów takich jak zwichnięcia stawu. Według założenia zdrowe osoby mają oczy w jednolitym kolorze. Co ciekawe, nawet w takim przypadku można określić skłonność do niektórych dolegliwości.

I tak np.:

– ludzie z oczami niebieskimi są bardziej podatni na wystąpienie astmy, reumatyzmu, wrzodów żołądka, problemów z nerkami, słabego krążenia w dłoniach i stopach oraz zaburzeń w układzie limfatycznym (to on aktywnie dba o oczyszczanie organizmu i jego odporność), depresję, schizofrenię, chorobę dwubiegunową, uzależnienie od narkotyków lub alkoholu….
– brązowoocy – powinni bardziej zadbać o układ pokarmowy, bo mogą im dokuczać problemy z trawieniem. Mają też wrażliwszy układ nerwowy, zapadają na gruźlicę i różne infekcje, częściej cierpią też na zaburzenia immunologiczne i mają większą skłonność do depresji oraz wahań nastroju….
– osoby o tęczówkach szarych mają wrażliwy układ nerwowy i pokarmowy, trudniej pozbywają się toksyn z organizmu i są bardziej narażone na zakwaszenie. To ostatnie może zaś zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy, zwyrodnień stawów, a nawet chorób nowotworowych….
– osoby o oczach zielonych mają skłonność do chorób autoimmunologiczne takich jak toczeń, cukrzyca typu 1 czy miażdzyca….

Białka oczu….
Z założenia znaczenie ma ich odcień….
Czysto białe – ujawniają normalny, niczym nie obciążony profil życia uczuciowego i emocjonalnego….
Żółte lub o żółtym odcieniu – reprezentują zazdrość trawiącą nas od środka na płaszczyźnie życia uczuciowego bądź ogólnie pojmowanego jako emocjonalne zmierzającą do znalezienia ujścia w płytkiej zemście….
Czerwone lub o czerwonym odczieniu – to oznaka, że Twoje instynkty i pragnienia są silniejsze niż siły do ich pochamowania….
Niebieskie lub o niebieskawym zabarwieniu – wskazują na przerośnięte mniemanie o sobie samym lub swoich możliwościach….
Przekrwione (poprzetlatane żyłkami) – świadczą o uporczywych, przewlekłych problemach najczęściej zwiazanych z nadpobudliwością emocjonalną, zbyt agresywnym trybem życia i wygórowanymi pragnieniami….

Ważny też jest kierunek i sposób patrzenia….
Nie ma niczego ciekawszego w życiu, niż analizowanie siebie samego lub drugiego człowieka, badanie jego osobowości, charakteru, usposobienia, sposobu patrzenia i jego skrytych z pozoru spojrzeń z których można wyciągnąć daleko idące wnioski. Jeśli chodzi o relacje międzyludzkie, nic nie liczy się tak, jak słuchanie własnych odczuć i poleganie na własnej intuicji. Jeśli patrzysz komuś w oczy i są one wypełnione ciepłem, są duże szanse, że masz do czynienia z kimś ciepłym, tolerancyjnym, bezkonfliktowym i miłym. Jeśli widzisz pustkę w oczach być może za nimi kryje się zbyt wiele problemów i cierpienia….

– ten, kto patrzy Ci prosto w oczy przez większość czasu, podczas rozmowy, to bardziej interesuje się Tobą niż tym, co masz do powiedzenia….
– ten, kto podczas rozmowy ciągle rozgląda się dookoła, to daje Ci sygnał, że sprawdza, czy jest ktoś inny, z kim wolałby porozmawiać….
– ten, kto patrzy w dół, niemal zawsze myśli o czymś, co było….
– kto patrzy w górę, prawdopodobnie myśli o czymś przyszłym….
– jeśli ktoś patrzy wprost przed siebie, jego myśli krążą wokół aktualnych problemów….
– kto się często ogląda, patrzy w lustrzane szyby, aby obserwować ludzi stojących za nim, ten ma nieczyste sumienie….
– kto odwraca spojrzenie gdy na niego patrzysz robi coś niemiłego za Twoimi plecami….
– kto patrzy prosto w oczy rozmówców robią wrażenie szczerych i otwartych, ale pod warunkiem, że nie wpatrują się w oczy rozmówcy zbyt uporczywie….
– kto wpatrywanie się intensywnie w kogoś czegoś od niego chce….
– Spuszczanie oczu przy kontakcie wzrokowym z kimś innym kojarzone jest z nieśmiałością….
– jeśli ktoś dużo mruga, to znak, iż jest niepewny siebie….
– jeśli niechce Ci spojrzeć prosto w oczy, może być nieśmiały lub coś ukrywać….
– jeśli zawsze patrzy w lustro, kiedy koło niego przechodzi, to zapewne bardziej interesuje się sobą niż kimkolwiek innym….

Włosy

Włosy to nie tylko nasz wizerunek który podkreśla nasz image ale o wiele więcej. Włosy w formie naturalnej ujawniają nasze wrodzone predyspozycje. Włosy farbowane, przycięte, zwinięte czy w inny sposób “upiększone” ujawniają nasze potrzeby i pragnienia. Ich długość, gęstość, forma fryzury, obfitość albo całkowity brak na głowie stanowią ważny komunikat. Sny o nich ilustrują najważniejsze momenty w życiu emocjonalnym człowieka. Duchy przodków zamieszkują we włosach co oznacz, że nasze nawyki którymi jesteśmy obciążeni ( a które się za nami ciągną nieraz przez wiele wcieleń) są widoczne we włosach. Włosy to naturalny element naszego biologicznego wyposażenia, ten sam co końska grzywa czy kocie futro, odpowiednik gadziej łuski, ptasiego pióra czy patrząc jeszcze dalej macek u ośmiornicy. Włosy na głowie, na brodzie, w miejscach intymnych wiele nam o nas mówią. To nie tylko element urody i świadectwo seksualności, ale też kłopotliwe dziedzictwo naszej zwierzęcej przeszłości, naszych obciążeń wciąż obecne w naszych postawach i zachowaniach. Niestety coraz częściej traktowane wyłącznie w wymiarze estetycznym, w kategoriach mody i urody, coraz mniej doceniane jako nośnik subtelnych informacji ujawniający istotę człowieczeństwa rozpiętego pomiędzy emocjonalnością a racjonalizmem, ukazujący mniej lub bardziej twórcze asymilowanie naszego zwierzęcego dziedzictwa, w duchowy symbol i społeczny komunikat. Jednak włosy to nie tylko nasz wizerunek….

Mało kto wie, że włosy zwiększają witalność człowieka aktywując wewnętrzną intuicję gdyż zbierają dostępną w oku nas energię, która w połączeniu z życiową siłą człowieka dostosowuje i reguluje liczne procesy wewnątrzkomórkowe. Statyczna energia błon komórkowych i statyczna energia ładunków jonowych zbieranych przez włosy jest tego samego typu. Włosy na głowie to nie tylko ozdoba ale także duże zasoby fosforu, wapnia i witaminy D, dodatkowo przepływa przez nie płyn limfatyczny co właśnie sprawia, iż są energetycznym magazynem wcześniej wymienionych pierwiastków. Przepływający przez włosy płyn limfatyczny wyłapuje brakujące Ci jony a to samoistnie reguluje Twoją energię wewnętrzną, tworząc w ten sposób bardziej wydajną strukturę energetyczną. Sama istota “przepływu” zwiększa energię fizyczną, poprawia wytrzymałość usprawniając w ten sposób gospodarkę hormonalną i pracę wszystkich organów wewnętrznych w tym i mózgu. Włosy dlatego też chronią nasze bardzo wrażliwe okolice, gdzie przywspółczulny i współczulny układ nerwowy przenika się, co ma wpływ na nasze podświadome reakcje automatyczne i poziom energii w ciele. Znając już te zależności powinniśmy wystawiać w ciągu dnia swoje włosy na słońce, a przed snem i po przebudzeniu szczotkować je, zasilając w ten sposób te ze swoich komórek które tego potrzebują najbardziej wewnętrzną energię i stymulując w ten sposób swój organizm do działania na każdym poziomie istnienia. Kiedy w ciągu dnia włosy będą karmione energią słońca, a wieczorem i rano energią statyczną powstającą w trakcie pocierania da nam to równowagę pomiędzy jonami dodatnimi i jonami ujemnymi, a to wytwarza naszą osobistą sygnaturę energetyczną w formie osobistego ochronnego pola elektromagnetycznego. Ten proces jest bardzo ważny dla naszej energii wewnętrznej. Fizycznie czesanie włosów aktywuje nasze zmysły: poprawia słuch, wzrok, smak itd.(reguluje nawet cykl menstruacyjny), energetycznie wzmacnia cały organizm na poziomie komórkowym i aktywuje podświadomość do działania (włącza potencjał intuicyjnych możliwości) duchowo natomiast otwiera wszystkie połączenia (zamki-mistycyzm lub jak kto woli czakry-ezoteryka) sprawiając, że dusza jest aktywnie blisko ciała i umysłu. Taka aktywacja i regulacja całej własnej istoty jest kluczowa dla rozwoju wszystkich funkcji emocjonalnych, mentalnych, intelektualnych a także duchowych. Odczyt informacji zbieranych w ten sposób przez włosy dokonuje nasza podświadomość a Ty odbierasz to świadomie jedynie jako pewne wrażenie z pogranicza intuicyjnego przeczucia, co oczywiście wpływa na aktywność naszego mózgu i świadomości. Włosy stroszą się gdy się panicznie czegoś boimy, włosy w końcu stają nam dęba gdy następuje kontakt ze światem nadzmysłowym. Bo, włosy są antenami, które gromadzą w sobie różne informacje z otoczenia i dostarczają je do innych części ciała by wzmocnić lub wyciszać ich pracę. Te anteny to kanały subtelnej energii, które kiedy trzeba wnoszą w nasze ciało ożywienie i duże pokłady życiodajnej energii a przy tym regulują nasz organizm. Tak też właśnie energia płynąca z włosów w znaczącym stopniu reguluje system gruczołów i wydzielania hormonalnego co stymuluje pole elektromagnetyczne człowieka (usprawniając pracę wcześniej wspomnianych mistycznych zamków z którymi związana jest z ciałem dusza). Wiele osób z powodu złego podejścia do własnych włosów zaburza prace swojego organizmu, swojej powłoki energetycznej a nawet i duszy. Właśnie w ten sposób odcina się od swoich intuicyjnych (podświadomych) zdolności samoregulacji co oznacza, że przez to po prostu choruje….

Warto jeszcze napisać, iż włosy na głowach ludzi pierwotnych, tak jak każda sfera ich życia, obok widzialnych funkcji praktycznej miały i w części mają o wiele istotniejszą funkcję ukrytą, symboliczną i informacyjną dla naszej podświadomości. Linia rozwoju Twojej podświadomości w tym zakresie sięga więc zarania rodzaju ludzkiego. To bardzo duża i mocno osadzona w formie naszego istnienia siła. Sił i energi płynących w nas u podstaw egzystencji naszego rodzaju nie można pomijać, marginalizować lub lekceważyć. To dlatego w naszych snach każda fryzura reprezentuje inny nastrój, inną postawę lub siłę i skalę innych problemów. Nasza podświadomość w swoim przekazie sennym nie umieści ani jednego włosa na naszym ciele bez powodu. Nie pojawią się tam ani przez pomyłkę ani przez przypadek….

Włosy a zdrowie….
Nasze zdrowie jest wprost związane z wszelką energią przepływającą przez nas i kumulującą się w o-ku nas. Dla nikogo nie jest więc wcale dziwne, że kiedy ilość włosów maleje (nadmiernie lub zbyt często je obcinamy, wypadają nam lub są zniszczone) to nasze pole elektromagnetyczne znacznie słabnie a więc i nasze zdrowie szwankuje. Włosy nie tylko zbierają energię ale i ją przechowują, brak włosa to brak czujnika, nadajnika a i akumulatora w którym drzemią nasze rezerwy. Ale to nie wszystko. Kiedy posiadamy emocjonalną równowagę włosy rosną pięknie i są uosobieniem naszej wewnętrznej siły do zmagań z życiem i losem. Pod wpływem stresu ludzie gubią włosy lub tracą one swoją strukturę, połysk, naturalny kolor, łamią się, pękają lub rozdwajają. Kiedy obcinamy włosy częściej musimy zapewniać organizmowi ogromne ilości energii życiowej i składników odżywczych….

Patrząc z tej perspektywy symbol włosów we śnie mówi nam, że:

Całkowite wyłysienie jest wprost synonimem wypalenia emocjonalnego lub zawodowego….
(Chodzi tu o czynność zachodzącą w toku snu czyli łysienie podczas snu a nie o bycie łysym)
Tylko częściowa utrata włosów w trakcie snu to znak specyficznych zaburzeń emocjonalnych, mentalnych lub psychicznych pod wpływem których się aktualnie znajdujemy….
Wypadanie włosów w trakcie snu wskazuje na ukryte dolegliwości i nakłania do zrobienia badań diagnostycznych jak najszybciej….
Łamiące się włosy świadczą o niedoborze różnych minerałów w ciele. Tak symbolika włosów w snach przekazuje nam informacje na temat nadciągających kłopotów ze zdrowiem którym możemy jeszcze zaradzić….
Siwienie w trakcie snu sugerują, że zwiększa się w ciele przepływ energii, a w tym minerałów i witamin w celu zatrzymania pewnych spraw i procesów które nadmiernie drenują Twój organizmu….
Srebrne nitki we włosach nakłaniają do bliższego przyjrzenia się pewnym konkretnym sprawą w Twoim życiu i wykazania daleko posuniętej mądrości w ich uregulowaniu….
Piękne i silne włosy sugerują, że ich właściciel spełnia się w tym życiu ale i powinien mieć więcej refleksji nad sobą i swoim życiem bo to co jest teraz, może rychło ulec zmianie….

Fryzury a nastawienie do życia, mentalność i symbolika w snach….

Kobiety….
Dla kobiety dobrze utrzymana fryzura, pasująca do wizerunku twarzy oznacza osobę zrównoważoną uczuciowo i emocjonalnie, mającą wszystko pod swoją kontrolą….

Długie proste włosy u kobiet są związane są z konserwatywnymi poglądami na świat i swoją rolę w nim. Tak często podświadomość wizualizuje bezkrytyczne, sztywne przywiązanie do tradycyjnych norm, konserwatyzm obyczajowy, niski poziom w skali otwartości na świat. Takie osoby są podejrzliwe w stosunku do nieznajomych, nie lubią zmian, słabo się aklimatyzują w nowym miejscu czy nowej pracy, nie popierają nowych idei, wschodzących trendów czy wszelkich nowinek. Kładą w zamian za to szczególny akcent na tradycję, religijność składającą się z życiowych doświadczeń im podobnych ludzi i nie umieją a nawet nie chcą słyszeć o istnieniu innych niż uznawane przez nich możliwościach….

Krótkie i proste włosy to kobiety trochę bardziej wyzwolone z konwenansów tradycji ale nie całkiem ich pozbawione. One uważają, że należy postępować rozważnie w sposób wyważony by nie zepsuć tego, co już udało się osiągnąć. Wolą nie podejmować nowych wyzwań by nie stracić tego co jest. Konserwatyzmu u nich polega na lęku przed stratą, kiedy przełamią ten lęk mogą stać się wyzwolone z wszelkich barier i zahamowań. Taka postawa jest jednak ograniczona tylko do racjonalności bytu a to oznacza, że wszyscy którzy mają do czynienia z taką osobą powinni brać pod uwagę owe ograniczenia….

Loki wskazują na kokieterie i nieład w życiu uczuciowym (im większe tym większy nieład w głowie). Takie osoby są bardzo zmienne, raz czarują, wabią, zachęcają, żeby następnie o wszystkim zapomnieć, odrzucić a potem znów przywrócić do swoich łask. Taka postawa wynika z tego iż ich zmysły są skupione tylko na “Tu i Teraz” a ich działanie faluje w czasie na przemian – raz oziębłość, raz wielka namiętność, raz przyciąganie a następnie odpychanie. Wszyscy który mają do czynienia z osobą mającą loki powinni skupić się na długofalowym odczytywaniu trendów by zrozumieć co w ogóle chodzi….

Krótkie kręcone włosy to nieufność w stosunku do uznawanych przez wszystkich rozwiązań, skłonność do przekory, do podważania zasad ogólnie uznawanych, tendencja do przypisywania odpowiedzialności czynnikom zewnętrznym, siłom nadprzyrodzonym, mitycznym (“kara Boża”); przewrotność myślenia której towarzyszy wysoki poziom antyspołecznych uprzedzeń względem wielu grup społecznych. Taka postawa ujawnia konflikty z rodzicami i rodziną jak również częste problemy z nauką w wieku dojrzewania. Skrajnie – taka osoba nie ufa nikomu, nawet najbliższym i stara się dla utrzymania wewnętrznej równowagi zdyskredytować wszystko w swoim otoczeniu. Taka osoba nie ufa innym bo w gruncie rzeczy podświadomie obawia się by jej wewnętrzny świat się nie rozsypał….

Długie kręcone włosy przejawianie postaw antyspołecznych i zachowań agresywnych względem wybranych grup społecznych, osób łamiących uznane za święte przez Ciebie konwencje. Zdecydowanie jesteś w gronie indywidualistów. Dodatkowo żywisz wyraźną niechęć do wnikania we własne wnętrze. Cechuje Cię również brak tendencji do wnikania w świat własnych prawdziwych potrzeb a także potrzeb innych ludzi, rozumiana jako ucieczka od refleksji dotyczących pragnień, potrzeb, emocji i uczuć. Jesteś bardzo kobieca na zewnątrz i niestety męska w środku. Lubisz gdy Twoi partnerzy którzy cię zawiedli cierpią….

Bardzo krótko obcięte włosy – dyscyplina ukierunkowana do wewnątrz i na zewnątrz uwidaczniająca się w konserwatywnych poglądach i postawach (takie osoby względem siebie są skłonne do jakiejś minimalnej pobłażliwości natomiast względem innych nie), a także w postrzeganiu świata przez pryzmat stereotypów i schematycznego “sztywnego” rozumowania. Skłonność do myślenia w sztywnych kategoriach regół i regulaminów wpojonych przez intensywną indoktrynacje domową lub zawodową w wczesnym okresie życia. Dla osobowości uwypuklonej przez bardzo krótko obcięte włosy charakterystyczna jest rezygnacja z własnej oceny zjawisk i podpieranie się autorytetem swoich przełożonych lub zasad albo sztywnego trzymania się litery prawa dla wyjaśnienia swoich poglądów i działania. Taka postawa charakteryzuje się respektem dla władzy, tendencją do idealizowania obrazu własnej grupy społecznej i karania osób naruszających obowiązujące normy. Takie osoby z zasady personalizują postrzeganie relacji społecznych i szufladkują postawy członków innych grup….

Długi warkocz (Kłos) to lwica gotowa do walki o dobro swojego matecznika. Z samego tylko założenia to osoba skłonna do daleko idącej walki o własne prawa i wolności indywidualne, ochronę własnej prywatności. Kobieta z długim warkoczem jest osobą o silnym splociewoli i wiary w własne możliwości a jej ambicją jest dążenie do osiągania swoich celi w swój sposób. Na tej drodze to wolność i niezależność jest najważniejszym drogowskazem. Dla innych stanowisz naturalnego przewodnika który z dużą klasą rozwiązuje różne problemy. Otoczenie nie zawsze za tobą podąża ale zawsze Ci się przygląda. Musisz jednak wiedzieć, że to iż nie ulegasz naciskom i wpływą może być tak samo pozyteywne jak i negatywne. Pozytywne ponieważ wprost wyrażasz siebie na zewnątrz a negatywne ponieważ nie chcesz zejść ze swojej ścieżki nawet wtedy gdy nie masz racji….

Warkoczyki jest bardzo plastyczna, dziewczęca choć nieraz nawet dziecinna. W swoim życiu osobistym ulegasz nieustannym zmianom. Raz twarda jak skała, uparta i nieugięta innym razem miękka, delikatna i wrażliwa. Twoim wielkimi atutami jest dobra organizacja wżyciu osobistym i zawodowym jak i daleko posunięty takt i wyrozumiałość dla innych. Znakomicie odczytujesz postawy innych ludzi, rozumiesz ich zamysły i plany. Twoja tolerancja i wyrozumiałość jest przez otoczenie odbierana jako akceptacja co nie zawsze jest Twoją intencją. Większość osób z Twojego kręgu uważa Cię za sprzymierzeńca w urzeczywistnieniu swoich planów. Dzięki swoim zaletom doskonale sie sprawdzasz jako sekretarz, asystent, doradca a nawet psychoterapeuta….

Kucyki jesteś frywolna i słodka niczym trzpiotka. Taka osoba jest postrzegana przez swoje otoczenie jako urocza, zabawowa ale i dość przekorna, niezbyt stała w uczuciach i wręcz złośliwa gdy coś nie idzie po Twojej myśli. Uwielbiasz mieć bliski kontakt z innymi, bawić się i dokazywać. Z innymi dogadujesz się nieźle, choć towarzysko lubisz grać „pierwsze skrzypce” i jest bardzo zazdrosna o o uwagę i ludzkie względy. Kiedy okazujesz komuś swoje zainteresowanie lubisz natychmiastowy odzew. Twoim największym błędem jest to, iż nie rozdzielasz życia prywatnego od towarzyskiego, ba nawet od służbowego. Wszędzie zachowujesz się tak samo. Jeżeli ktoś Cię w tym ogranicza traktujesz to jak niewolę i uciekasz….

Kitka (kitki) jesteś wesoła, żartobliwa bardzo otwarta, trochę nawet za bardzo, ekstremalnie nie przyzwoita. To osoba uwrażliwiona na swoim punkcie, mający swobodny i żartobliwy stosunek do spraw towarzyskich, oczekuje, ba, wymaga specjalnego traktowania ze strony zainteresowanych jej wdziękami. Lubisz być w centrum zainteresowania płci przeciwnej i to nawet wtedy gdy Twój status można określić jako – zajęta. Odrzucona lub poniżona wpadasz w wściekłość którą jednak umiesz schować (co nie zawsze Ci służy) jednak nigdy nie palisz ze sobą wszystkich mostów. Gdy nauczysz się kontrolować skłonność do dąsów i fochów osiągniesz upragnioną harmonię z otoczeniem którą ciągle poszukujesz i którą może udać Ci się zachować….

Kok oznacza wiarę w konieczność bycie w relacjach społecznych stawianie na upór i siłę w relacjach interpersonalnych. Kok wprost uzewnętrznia sztywną, wygórowaną postawę postrzeganą w kategoriach dominacji lub uległości. Dominacji nad słabszymi i uległości wobec silniejszych. Osoba nosząca na co-dzień kok to osoba autorytarna która z założenia identyfikuje się z kręgami reprezentującymi władzę lokalną lub centralną, jednocześnie pogardzając tymi, którzy w jej przekonaniu reprezentują niższy poziom hierarchii społecznej. Uzewnętrznia konserwatywne metody wychowawcze, w których utrzymuje się surową dyscyplinę i kary za niepożądane zachowania. Mimo dużych obciążeń osobistej postawy osoba taka może wznieść się ponad to co ją ogranicza jeżeli zrozumie swoje błędy. Potrzebna do tego jest wiele przemyślanych kroków które należało by zacząć od dawania małych dawek swobody osobą ze swojego otoczenia przy jednoczesnym obserwowaniu jakie to przynosi pozytywne dla nich i dla Ciebie skutki….

Mocno upięte włosy lub w siatce wskazują na życie w nieustannym napięciu wynikającym z przymusowego wyhamowania instynktownych potrzeb lub życie w złudzeniach pod kloszem tylko swoich pragnień i przekonań. Nałogowe zamiłowanie do życia w świecie złudzeń, kłamstwa, mydlenie oczu innym. To przecież kiedyś wyjdzie na jaw. Trema i niewiara w siebie wręcz zmuszają Cię do tego by zapanować nad sobą, aby zrobić wreszcie jakiś postęp. Czas zacząć korzystać ze szkoły życia by uczyć się właściwych zasad i sposobów rozwiązywania problemów, które przed Tobą stawiają nowe sytuacje. By się wyzwolić ze skrępowania trzeba okazać do tego chęć, aby się czegoś nauczyć trzeba włożyć w to co się robi wiele pracy. Musisz zapanować nad niewiarą w siebie i tremą siłą swojej woli, nie upierać się przy tym, co błędne, przyjmować chętnie dobre rady, a gdy popełnisz już błąd starać się wykorzystać krytykę dla poprawienia swego charakteru i sytuacji….

Fryzury niezwykłe wskazują na głęboką potrzebę zwracanie na siebie uwagi za wszelką cenę i skłonność do przypisywania własnych negatywnych uczuć innym ludziom. Taka fryzura bardzo często ujawniają mroczną część Twoich ludzkich pragnień, żądze władzy nad innymi, przy jednoczesnej skłonność do samooszukiwania się. Taki człowiek jest zazwyczaj w rozterce, spiera się z samym sobą o słuszność swojego zdania, czy wyboru. Tak ujawnia się, ciemna strona Twoich ambicji, to te cechy człowieka które trzeba mieć ciągle na uwadze i pilnować, by nie doprowadziły do katastrofy. Poprzez akcent kładziony na niezwykłą fryzurę w snach podświadomość ujawnia konflikt pomiędzy dwiema odmiennymi postawami i celami życiowymi. Niepewność i wahanie w sprawie wyboru słusznego rozwiązania jakiegoś problemu. Właściwe rozważenie swojej sytuacji pozwoli ujrzeć siebie i problem z nowej, wyższej pozycji i perspektywy….

Dredy chęć wyrużnienia się z otoczenia, dążenie do osiągnięcia idywidualności poprzez odmienność i często ekstremalne zachowanie.
Noszenie dredów emanuje zachwytem nad wolnością osobistą wynikającą z uwolnienia się od długotrwałego, negatywnie odczuwanego wpływu wychowania, szkolenia czy innych nacisków (od czegoś do czego byliśmy przymuszani lub robiliśmy z przymusu). Noszenie dredów jest symbolem nowo zdobytej wypracowanej w kuźni życia godności, które daje nam dobre poczucie bycia we własnej skórze jako bycie w zgodzie z samym sobą i z tym, co przynosi Ci życie. Liczne sploty włosów symbolizują czas płynący różnym tempem w mniejszej czy większej zgodzie ze zdarzeniami życia i jest odpowiedzią na Twoją uważność i obecność w codzienności jak i odbiciem Twoich różnorodnych własnych cech….

Mężczyźni….
W snach kobiet włosy widziane u mężczyzn wskazują na:
U mężczyzny włosy są oznaką jego siły fizycznej, zdolności do decydowania a także jego zdolności do opieki nad rodziną i posiadania potomstwa. Wiedza o sobie, własnym ciele a więc i własnych włosach to potężna siła, nie tylko anatomiczna, ale i duchowa, która pozwala dużo więcej odczuwać a która została w naszych czasach poważnie zbagatelizowana. Jeśli zapoznamy się z tymi cechami na pewno będziemy wiedzieli z kim tak naprawdę rozmawiamy….

Przedziałek znamionuje postawę życiową;
Ten z prawej strony jest synonimem zamiłowania do porządku, niechęć do zwracania na siebie uwagi i emocjonalne zdystansowanie. Taka osoba nie chce mieć dużo dzieci, jeżeli już to wystarczy jedno którym średnio się opiekuje….
Będący pośrodku wskazuje na upór, zamknięcie w sobie, przekorny sposób myślenia, niechęć do publicznego okazywania emocji, to także niechęć do posiadania rodzeństwa czy potomstwa, jeżeli już to dlatego, że się “przydarzyło”. Opiekuje się swoimi dziećmi słabo albo nawet bardzo słabo….
Natomiast ten z lewej strony oznacza spolegliwość, ustępliwość, brak skłonności do niezależnego myślenia, niskie poczucie własnej wartości. Taka osoba dobrze się czuje w większym gronie, dlatego dość szybko zakłada rodzinę która zazwyczaj jest duża….
Włosy zaczesane do tyłu to człowiek o dominującej postawie osobistej, jego fryzura odsłania czoło i daje swobodę koncepcją które chce wcielać w życie. Rodzina dla niego jest jednym z wielu narzędzi które chce lub nie chce mieć. W dużej mierze to zależy od wzorca rodziny w jakiej się wychował….
Jeż – nieprzezwyciężony kompleks matki, prezentacja uporu wobec otoczenia, typ zatwardziałego kawalera, który tylko w wyjątkowo sprzyjającym układzie potrafi się odnaleźć w związku i mieć dzieci. Jednak jeśli już się odnajdzie to potrafi sie zmienic i to o 180 stopni a wtedy różnie to bywa….
Mężczyźni z długimi włosami to w naszej historii najczęściej postacie o dużym stopniu poczucia wolności akcentowanym w postawie, zachowaniu i tożsamości. Takie osoby żadko się wiążą na stałe….
Fryzura na “Cezara “lub “Napoleona”, czyli włosy obcięte krótko, ale gładko zaczesane, znamionują człowieka ambitnego, lubiącego imponować, często bardzo uzdolnionego. Taka osoba nie wchodzi pod “but”, lubi swoją niezależność i nie chce jej stracić….
Ulizane włosy reprezentują typ nerwowy i spięty, otwarty wobec otoczenia ale tylko w kontekście własnego interesu. Jeżeli znajdzie dla siebie odpowiednią partnerkę to może się jej podporządkować uważając aż do grobowej deski, że jest to w jego interesie….
Irokez to oznaka pierwotnej dzikości w sprawach osobistych i szeżej – emocjonalnych. Dobry kochanek ale kiepski mąż. Dzieci wychowuje troskliwie ale surowo. Z okazywaniem emocji też bywa kiepsko….
Ogolona głowa symbolicznie jest oznaką zakonnej ofiary czyli gotowości poświęcenia się idei lub sprawie ale raczej nie rodzinie….

Kobiety….
W snach mężczyzn włosy widziane u kobiet wskazują na ich status lub postawę wobec ew. związku:

Sen o włosach konkretnej kobiety może mieć znaczenie w kontekście zdolność do zawarcia małżeństwa i co do zasady odpowiedzialności za ogólnie pojmowane domowe ognisko. Może być związany z postawą kogoś w miejscu pracy lub w Twoim otoczeniu. Sen jest istotny jeżeli nasza podświadomość w treści marzenia sennego zmienia znanej nam kobiecie fryzurę, kolor włosów lub ich wygląd na inny. To odsłania jej prawdziwe oblicze, pokazuje sprzeczności które ta osoba ukrywa….

Włosy rozpuszczone symbolizują niewinność, niezdolność do kłamstwa, do zakładania maski, czy chęci bycia kimś innym, niż się jest. To równierz znak iż ta osoba jest dobrą kandydatką na żonę i matkę….
Włosy ukryte pod czapką, czepkiem, beretem symbolizują kobiety związane uczuciowo najczęściej zamężne. Pokródce mówiąc, dla nas „zajęte” lub niedostępne….
Krutko obcięte oznaczają niedostępność wynikającą z innej orientacji lub z niechęci do angażowania się w związki….
Włosy potargane oznaczają chaos w życiu, nieuporządkowane kłębiące się myśli, niestałość emocjonalną, zmienność i duży brak konsekwencji w działaniach….
Włosy bardzo uprządkowane to pędantyczność, sny o nich oznaczają postawę roszczeniowąwżyciu osobistym i wogóle….
Brak włosów to znak wyjałowienia na płaszczyźnie uczuć i emocji, to znak, że taka osoba jest “sucha”….
Rzadkie włosy oznaczają naturę lękliwą, bojaźliwą, wycofaną niechętną do otwartości i kontaktów z nowo poznanymi….
Gęste wskazują na determinacje, nadpobudliwość i skłonność do agresywnych zachowań….
Obfite owłosienie wszystkich częsci ciała jest znakiem seksualnej jurności….
Bujne włosy wskazują na pobudliwość emocjonalną, uczuciową i seksualną….
Brudne symbolizują niedbalstwo, smutek, rozpacz
Błyszczące oznaczają siłę oddziaływania na otoczenie, umiejętności przeforsowania własnych racji, duzy potencjał do działania w grupie i na jej czele….
Tłuste włosy oznaczają niezależność i upodobanie do chodzenia swoimi drogami bez zwracania uwagi na zdanie innych….
Upież na włosach wskazuje na defekty w postawie lub charakterze osoby która go ma….
Nastroszone włosy oznaczają zacietrzewienie wynikające z niespujności emocjonalnej wynikającej z wychowania….
Farbowane włosy wskazują na złudzenia, kłamstwa i obłudę drzemiącą w postawach i zachowaniu….
Mokre włosy symbolizują spływające emocje, nieumiejętność rozładowania….
Niestrzyżone to oznaka siły i wolności w dążeniach do własnej niezawisłości i niezależności….
Ostrzyżone do gołej skóry to znak kobiet poddanych surowym regułom i dyscyplinie. Symbol osób bardzo zasadniczych….

Kolor włosów a cechy charakteru….
Można doszukiwać się wielu zależności pomiędzy charakterem, temperamentem a barwą włosów. Ale co w sytuacji, gdy ktoś rodzi się z danym kolorem włosów a ktoś inny go zmienia i ciągle farbują na ten, w którym czują najlepiej się, bo nie jest zadowolony z tego który posiada. Mówi się, że kiedy kobieta zmienia kolor swoich włosów to chce zmienić coś w swoim życiu. To jest prawda. W naszych snach podświadomość tak samo odnosi się to do farbowanych jak i naturalnych włosów. Nie rozróżnia ich. Dla podświadomości zmiany jakie wprowadzamy w nasze życie, mają odzwierciedlenie nie tylko wewnątrz ale i na zewnątrz. Zwłaszcza, że jest oczywiste iż kobiety stateczne, mające ułożone życie prywatne prędzej ufarbują się na złoty blond niż płomienny rudy. Natomiast panie, które są stanu wolnego i korzystają z życia, zdecydowanie wolą koloryh wyrazistych. Dla nich wybór nie został jeszcze określony dlatego, pozwalają sobie nam na eksperymenty na swojej głowie ( i nie tylko) z dopasowanie takiej barwy, w jakiej czują się najlepiej. Naprawdę trudno obecnie spotkać naturalną blondynkę lub brunetkę. Kobiety testują, sprawdzają i zmieniają swój wygląd, by pokazać nie tylko sobie, ale i całemu światu, równowagę pomiędzy wnętrzem a tym co na zewnątrz. Włosy to pierwszy krok. Nie farbujemy ich „ot tak”. Zawsze jest ku temu jakiś powód, dlatego powinna to być przemyślana decyzja. Odcieniem własnych włosów możesz podkreślić jaka jesteś….

 

I tak:

 

Szatynki

Szatynki czy Szatyni są emocjonalnie impulsywni, pełni polotu ale często przez to niestali w poglądach. To osoby emocjonalnie czułe i delikatne ale zmienne. Emocje zamykają w swoim środku, rzadko pozwalają im na ekspresje w chwili gdy powstają. Jeżeli jest to naturalna barwa włosów, to odkrywa osoby, które noszą na sobie dużo kompleksów i zahamowań wewnętrznych. Bardzo często nie mogą podźwignąć się z powodu ciężkich doświadczeń z przeszłości które przeżywają po wielokroć. Taki kolor włosów świadczy o tendencjach autodestrukcyjnych, zwykle jest także synonimem nieuniknionej depresji. Właśnie dlatego szatyni czy szatynki, u których zachwiane zostało poczucie ich bezpieczeństwa, tak dbają o swą stabilność bytową i materialną. Bardzo zależy im na tym, aby dobrze radzić sobie w sprawach szkolnych, zawodowych, pilnować ładu i porządku w domu i woku siebie. Choć z natury trudno im rywalizować o władzę to raczej łatwo łatwo o pieniądze. W pierwszym przypadku nie osiągają szczytów władzy gdyż są zbyt mało pewni siebie, co właśnie nie przeszkadza im być świetnymi i niezwykle sumiennymi podwładnymi. Często praca jest dla nich ucieczką przed samotnością, problemami emocjonalnymi lub zachwianym poczuciem bezpieczeństwa w domu rodzinnym. Osoby farbujące swoje włosy na ten kolor nie są zbyt błyskotliwe i dlatego chcą “zniknąć” w tłumie innych, a ze względu na liczne rany duszy często bywają oschłe lub krytyczne. Choć trudno się zaprzyjaźniają, można jednak polegać na ich lojalności oraz odpowiedzialności. Jako rodzice starają się ze wszelkich sił tak wychować swoje potomstwo by nie popełniało “ich” błędów. Co z założenia jest obciążone błędem. Czas by Twój chaotyczny wewnętrzny świat skierować w bardziej uporządkowaną formę. Wewnętrzna nadpobudliwość, strach i złość przestanie mieć wtedy tak niszczącą siłą. Racjonalizm i zdystansowanie pomoże Ci zachować właściwy dystans do siebie i da obiektywizm sprawom a to powinno rozwinąć umiejętność obserwacji otoczeni i refleksji nad samym sobą. Bo tylko kontakt z samym sobą pozwoli Ci wyciszyć wszystkie zbędne emocje by zyskać jasność myśli. Tak zamyka się koło przemian….

 

Brązowe włosy

Osoby o brązowych włosach są postrzegane jako niezależne, samowystarczalne, świadome swej wartości, pewnie stąpające po ziemie, lubiące wyzwania, kreatywne w życiu osobistym i zawodowym. Spokój, rozsądek i równowaga to atrybuty związane z tym kolorem włosów. Jeżeli jest to naturalna barwa włosów, to symbolizuje świat przyrody i potrzebę wewnętrznej harmonii. Mówi o poszukiwaniu równowagi pomiędzy ty co wewnątrz i tym co na zewnątrz.
Osoba o takim kolorze włosów, woli raczej kameralne grono swoich bliskich znajomych niż wielkie zgromadzenia. W związku to osoby stałe w uczuciach, lojalne i uczciwe pragnące mieć dzieci i jak najlepiej się nimi zajmować. Również w miejscu pracy stawia na sprawdzony zespół i nie lubi zmian. Z założenia jest introwertykiem, któremu dość trudno wyrażać emocje, dlatego tak silnie je przeżywa w swoim wnętrzu. “Brązowe włosy” są poszukującymi spokoju dyplomatami, domatorami, wybierającymi takie miejsca które znają lub do których ciągną ich sentymenty. Potrzebują sporo czasu, aby zyskać nadwątlone zaufanie do ludzi, często wolą od nich zwierzęta i rośliny. W wymiarze negatywnym brązowe włosy bardzo często symbolizuje nerwicę i izolacjonizm. Droga rozwoju dla osoby o takim kolorze włosów to zanurzyć się w doświadczeniu, w tym, co oferuje chwila, życie. Dopuścić do głosu uczucia i emocje, wtedy również jego talenty zyskają nowy wymiar. Może obudzić się poprzez muzykę, taniec i ogólnie mówiąc kontakt z innymi. Ważne, żeby zacząć zachowywać się bardziej spontanicznie, pozwalając przepływać emocją w sposób nieskrępowany, przynajmniej w miłości….

 

Brunetki

Brunetki lub bruneci to osoby o bardzo silnym skrystalizowanym charakterze, pełne temperamentu, zapału do działania ale i ślepego uporu. Charakteryzuje je pobudliwy emocjonalnie temperament, bojowość, chęć dominacji, posiadania władzy i wpływów oraz osobistą niezależność. To kolor, którego wymowa podkreślenia odpowiedzialności, logiczne uporządkowanie, skupienie na zadaniu i celu. Wewnętrzne taka osoba zawsze wie co robi i czego chce, co podkreśla w swojej postawie na zewnątrz. Taka postawa życiowa pomaga im wprowadzić większą dyscyplinę wewnętrzną na drodze do osiągnięcia celu. W sprawach osobistych i rodzinnych różnie z Tobą bywa. Cenisz lojalność u partnera czy partnerki jednak sam masz z tym problemy. Rodzina jest dla Ciebie ostoja ale sam nie wiesz czy wolisz spędzać czas na jej łonie czy w ferworze walki o wszystko inne. Zewnętrznie taka postawa czyni z nich osoby schludne, kulturalne, uważne ale zdecydowane. Lubią kontrolować świat zewnętrzny, mają cechy władcze i apodyktyczne, często w specyficzny sposób okazują swoja dominację. Choć są nieszablonowymi twórcami, zwykle pasjonuje ich organizacja i zarządzanie. Niestety, gubią się w szczegółach. Dlatego jeżeli chcą być długo na “świeczniku” powinni mieć koło siebie odpowiednią pomoc, sekretarkę lub sekretarz który dopełni wszelkich “obowiązków” jeśli chodzi o drobiazgi. Warto sobie to rozważyć, zwłaszcza jeśli z powodu zbyt wielkiego napięcia wynikającego z nadmiaru obowiązków wszystko wymyka się Ci się spod kontroli i stajesz się nerwowy. mocno reaguje na kontakt z ludźmi. Czasem tworzy bardzo subiektywne wersje zdarzeń, zniekształca rzeczywistość. Dlatego ważne jest, byś podejmowała dialog poprzez samą siebie z innymi. Ten dialog powinien odwoływać się do akceptacji siebie i odmienności innych. Siebie należy rozumieć a z innymi szukać wtedy daru komunikacji. Na tej drodze przyda Ci się również ambicja w poszukiwaniu prawdy (cokolwiek dla Ciebie to znaczy )i pewność własnej postawy, bo bez niej trudno Ci będzie funkcjonować pośród pragnień innych ludzi. Kontakt z samym sobą da Ci więcej obiektywizmu, a zrozumienie prawa innych do wolnej woli wniesie w Twoje życie równowagę i spontaniczność….

 

Czarne

Czarne (Kruczo-czarne) włosy znamionują ludzi którzy swoje namiętności okazują bardziej otwarcie i wyraźniej, niż robią to inni. To osoby uporządkowane wewnętrznie, mniej kapryśne gotowe dla osiągnięcia celu znieść wiele. Kruczo-czarne włosy często w odcieniu granatu to niezwykły kolor, ze względu na skrajne emocje jakie wywołuje, jest on dość ekstremalny. Jego wymowę interpretuje się jako “opuszczenie świata cienie” i odejście od materializmu w kierunku poszukiwań duchowych. Krucza czerń, to także chęć do zgłębiania mroków samego siebie, często takich którym jeszcze ulegamy. Nie bez powodu uważa się, że by coś poznać trzeba tego zasmakować. Tak właśnie akcentuje się potrzeba docierania do tego, czego nie widzą inni. Dlatego otoczenie uważa taką osobę za tajemniczą i niezrozumiałą. Kruczo-czarne) włosy są kolorem magów, alchemików, wróżów i astrologów. Osoby takie są zazwyczaj bardzo nadwrażliwe, mają świetną intuicję i głębokie zrozumienie ukrytych dla innych prawd. To dlatego osoby, które mają taki kolor włosów instynktownie pragną oddzielić się od świata by zgłębiać sygnały płynące z głębi jaźni. Jest to podyktowane wewnętrzną potrzebą samorealizacji na każdym poziomie istnienia. Osoby takie bywają na tyle zamknięte w swym wewnętrznym świecie, że nie chcą się zbyt intensywnie angażować się w inne sprawy, do czasu, kiedy nie rozwiążą swoich dylematów. W negatywie kruczoczarny kolor włosów odsłania ludzi egocentrycznie skupionych na sobie, gotowych w twórczym odosobnieniu budować swoją drogę do samozniszczenia. Niekiedy ten kolor włosów może być związany z mrocznymi pasjami, zainteresowaniem czarną magią, satanizmem, sadyzmem i innymi dziwnymi skłonnościami które powinny taką osobę doprowadzić na skraj czarnej nocy zmysłów – Nigredo po to by w przyszłym życiu mjogła się odrodzić jako czysta istota. By rozwinąć skrzydła człowiek o kruczo czarnych włosach powinien obudzić w sobie emocjonalną głębię i ożywić życie wewnętrzne, dogłębnie zrozumieć, że życie nie jest tylko walką i zdobywaniem, że dobrze jest czasem stanąć z boku i przyjrzeć się sobie lub nawet stracić głowę i zachować się śmiesznie lub naiwnie. Bo to często jest milowy krok w Twoim rozwoju, kropka nad “i” w Twoim życiu. Drogowskaz czego naprawdę chcesz i co Ci pasuje a co jest tylko dla Ciebie pociągającym złudzeniem z którym nie warto żyć….

 

Blond

Blond (czysty, jasny blond) to symbol radosnego i beztroskiego podejścia do życia. Symbol dużych pokładów energii i witalności. Można powiedzieć, że noszący ten odcień włosów skupiają się głównie na własnych przyjemnościach, szukając w wartościach materialnych samozadowolenia. To osoby bardzo dbające o swój wygląd i wizerunek w kontekście wpływów i korzyści płynących z udziału w ekskluzywnym towarzystwie, którego opinia jest dla nich ważna.
Ich postawa osobista zawsze związana jest z potrzebą bycia chwalonym i docenionym przez otoczenie. Ma głęboko erotyczną naturę, skłonność do licznych zwiazków lub romansów. Wciąż poszukuje wrażeń, łamie zasady, żyje na krawędzi. Ucieka od rzeczywistości, często ze szkodą dla ciała. Przeżywa zmienne nastroje, które wzmacnia jeszcze poprzez radykalne zmiany otoczenia. Wielokrotnie, zachowuje się jak dziecko, i to niezwykłe. Wybraniec, wybranka losu, bo tak o sobie myśli. Dostarcza im to wiele potrzebnych wrażeń, doprowadza je do zrozumienia wagi bycia z drugim człowiekiem. Muszą jednak uważać by się od tego nie uzależnić. Nieprzewidywalny – przychodzi i odchodzi, nie da się kontrolować. Ponieważ porusza się między skrajnościami, wciąż przeżywa wzloty i upadki. Cóż, drugą stroną spontaniczności i żywiołowości jest samotność i odrzucenie. Po szaleństwie przecież zapada martwa cisza. Po wzlocie – upadek. Tak czasem blond piękność czy przystojny blondyn traktuje ludzi – wynosi na szczyty, po czym miesza z błotem. Obcowanie z nią to przechodzenie od euforii do melancholii. Podczas seksu doświadcza szczególnych stanów świadomości, co nie oznacza jednak bliskości z drugą osobą. Rzadko się wiążą, chyba że partnerka/partner gotowi są nieustannie eksperymentować. Mówi o sobie, iż szuka idealnego partnera, tak przejawia się jego tęsknota za poznaniem samego siebie. By to osiągnąć, trzeba sporo pracy wewnętrznej i przemyśleń, najlepiej przed przystąpieniem do działania. Blondyni zawsze żyją w obecnych doznaniach, więc kiedy wpadają w dołek, wydaje im się, że to jedyna rzeczywistość, dlatego warto dla odmiany wiedzieć po co i dla kogo się żyje. Bo we wszystkim chodzi o znalezienie równowagi. Pomiędzy braniem z życia pełnymi garściami i dawaniem siebie też….

 

Złoty blond

Złoty blond to synonim otwartości na otoczenie i wpływy z niego. Osoby o takim kolorze włosów odznaczają się większą zręcznością i sprawnością psychoruchową podpartą dużą witalnością. Tego typu osoby są duszami towarzystwa i zawsze potrzebują impulsu ze strony swojego otoczenia. Złoty bląd na głowie pomaga się porozumieć, dobrze więc sprawdza się podczas trudnych rozmów, negocjacji, mediacji. Osoba, która farbuje się na złoty bląd ma naturę ciepłą, marzycielską a jej podstawowym pragnieniem jest wielka romantyczna miłość. Złotowłosi są ufni i bezbronni, wobec przemocy czy chamstwa “zakochują się po uszy” wierząc, że ich partnerzy to książęta z bajki. Najbardziej poszukują jednak partnerów, którzy będą dla nich bardziej ciepłymi, opiekuńczymi rodzicami niż namiętnymi kochankami, dzięki którym pragną odbudować swe zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Nie bez powodu to kolor szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa i nieco infantylnej natury. W swoim negatywnym odbiorze to ludzie z problemami intelektualnymi, wyalienowani, skazujący się na wieczne podchody w związkach i uczuciach. Kolor żółty jest także barwą złośliwości, dlatego często stosujące tą barwę osoby są zbyt nerwowe, kłótliwe i pretensjonalne. W naszych snach często jest symbolem złego smaku, taniego życia “pod publiczkę” i oceny innych według stanu ich konta. By to zmienić trzeba odzyskać kontakt z rzeczywistością, nauczyć się patrzeć na siebie trochę z boku, z innej właściwiej perspektywy, by zrozumieć zawiłości własnego życia….

 

Platynowy blond

Platynowy blond to osoby którym nie brakuje pewności siebie, niestety są skłonne także do egoizmu i egocentryzmu. Wyżej cenią sobie myślenie niż emocje czy uczucia. Wygląd dla takiej osoby jest ważny, ale nie bardziej niż staranne wykształcenie i nienaganne maniery. Uczuciowo i emocjonalnie to raczej zimne i dość wyrachowane osoby. W życiu to zdystansowany obserwator, który nie lubi niespodzianek, bo interesują go konkretne cele w namacalnym świecie. Mniejsza o to, czy będzie to wiedza, nauka, wysokie stanowisko czy własna firma, bo dla nich najbardziej liczy się mistrzowskie opanowanie umiejętności. Słabością osób o platynowych włosach są relacje. Doskonałe we wszystkim, czego się dotkną, nie umieją przenieść perfekcji do świata uczuć i emocji dlatego z nimi walczą lub spychają pod maskę obojętności. Często bardziej zależy im na rzeczach niż ludziach. Bywają aroganckie, samolubne i narcystyczne. W związkach to osoba lojalna i wierna ale zraniona staje się mściwa i okrutna. Będzie wtedy próbował podświadomie odegrać się na wszystkich, winnych i niewinnych. Wtedy tylko zemsta pomaga im tłumić uczucia. By dokonać zmiany dobrze by było, gdyby sięgnąć po więcej swobody w wyrażaniu emocji i uczuć, więcej spontaniczności. Może nawet odważasz się pójść za za głosem serca i porzucić na chwilę rozsądek. Droga rozwoju platynowych ludzi to zanurzyć się w doświadczeniu, w tym, co oferuje im ich emocjonalność. Dopuścić do głosu serce i odpuścić sobie kontrolę, przynajmniej w miłości….

 

Rudy blond

Rudy blond (Rudawy – jasno rudy) łączy w sobie temperamenty i postawy obu z odcieni go kształtujących. To osoby które mniej czy bardziej zasługują na opinią wybuchowych uparciuchów. Taki kolor włosów od urodzenia wskazuje na osoby emocjonalnie nadpobudliwe, które pragną jak najszybciej wyrwać się na wolność z domowych pieleszy. Powodem tego są domowe animozje, które wynikają w dużej mierze z ich winy. Rude blondynki zawsze uważają, że od dziecka miały pod górkę. Niestety później wcale nie jest im lepiej, bo kiedy wreszcie wyrwą się z domu i zaczną na siebie zarabiać. Takie osoby nie mają ochoty głośno i wyraźnie manifestować swych uczuć oraz potrzeb, które często tłumią. Nienawidzą krzyku, chaosu i nieporządku. Są oni sceptycznie nastawieni do odkrywania swojego prawdziwego oblicza, zwłaszcza, że złe doświadczenia skłoniły do tego, aby wyzbyć się nadmiaru ambicji. W pracy starają się dobrze spełniać swoje obowiązki, są skrupulatni, pracowici, odpowiedzialni. Najczęściej są zwykłymi pracownikami. Nie bez powodu szarości i beże należą do kanonu typowych kolorów biurowych. Potęgując wyżej opisane cechy pracowników, czynią ich osobami, które jak tryby wielkiej machiny nie powinny się zbytnio wyróżniać, a tylko spełniać określoną funkcję. W swoim życiu muszą się zajmować różnymi zajęciami, które nie zawsze uważają za ambitne dla siebie. Cóż, kiedy woli się być niezależnym i pracować bez solidnego wykształcenia świat wcale nie jest tak różowy jak to się “młodym” wydaje. Taki człowiek zbiera swoje doświadczenia w pocie czoła, wie, co to ciężka praca, nie boi się wyzwań ale przy tym niepotrzebnie urzala sie nad sobą. Jest w nich przez to masa niewypowiedzianego żalu do świata, rodziców i otoczenia o to, jak wygląda ich życie, jak jest im ciężko i ile już doświadczyli. W późniejszym okresie życia takim osobom przypisuje się podświadome dążenie do równowagi wewnętrznej i wyciszenia. Szukają w tym jednak jedynie ucieczki od zgiełku i trudu codzienności, bo boją się marzyć. Ze względu na swoje przejścia emocjonalne i kłopoty w innych dziedzinach życia, nie należy za bardzo liczyć na wsparcie mentalne, nie są oni po prostu na tyle silni, aby dźwigać jeszcze kłopoty innych….

Rude (Płomiennie rude)

to osoby bardzo wrażliwe, emocjonalnie nastawione do świata ale i agresywne, w negatywie wręcz wredne. Osoby o płomienno-rudych włosach postrzegane są jako temperamentne, zadufane w sobie, bo żyjące z jakąś sobie tylko znaną pasją. Odznaczają się wrażliwością, ale w wielu sytuacjach czują się skrępowane i aby to ukryć, czasem stają się agresywne. Taki odcień włosów to kolor namiętności, żądzy, wielkiej pasji, miłości, ale i silnej agresji. To dlatego osoby nimi obdarzone odczuwają dużą potrzebę intensywnego doznawania życia, nie bronią się przed miotającymi ich emocjami, z natury są cholerykami, wybuchającymi z byle powodu. W pracy to osoby podstępne, chętnie wykorzystujące okoliczności dla osiągnięcia własnych korzyści. Naginają i przeinaczają fakty w celu kierowania kimś bez jego wiedzy. Lubują się w zakulisowych działaniu i wtrącaniu się w cudze sprawy. Mają potrzebę dominacji, ogromny temperament seksualny i często krzyczą. W swoich związkach łamią opory psychiczne partnerów i pobudzają ich temperament, odwagi oraz przebojowości….

 

Kasztanowe

Kasztanowe włosów postrzegane są jako synonim osób lubiących ryzyko i wyzwania. Określa się je jako towarzyskie, pełne pasji i ogniste uczuciowo.
W snach kasztanowy kolor włosów jest barwą nadziei wschodzącego dnia, aktywności, działania, radości. Symbolicznie oznacza potrzebę twórczego wyrażania się na różnych płaszczyznach, ale przede wszystkim potrzebę komunikacji i kontaktów z otoczeniem. Jeśli mamy obiekcje co do tego koloru to znak, że mamy do czynienia z ekstrawertykiem który dosłownie “usycha” bez kontaktu z ludźmi. Takie osoby są zawsze widoczne na tle innych. Choć tego typu osoby są duszami towarzystwa, zawsze potrzebują poklasku innych. W swoim negatywnym odbiorze to odcień włosów osób z problemami intelektualnymi, wyalienowanych, skazujących się na wyimaginowane problemy w relacjach z otoczeniem. Kolor kasztanowy jest również barwą uczuć które łamią bariery mentalne, dla takiej kobiety związek z żonatym to tylko niedogodność. Dlatego posiadające w snach tę barwę osoby są zbyt nerwowe i nierzadko cierpią na problemy osobiste w swoich związkach. Ale prawdą jest też, taka, że kolor ten pomaga się porozumieć, dobrze sprawdza się podczas trudnych rozmów, negocjacji, mediacji. Jeśli więc chcemy załatwić jakąś ważną sprawę, szukajmy wsparcia osób o kasztanowych włosach….

Miedziane

W snach osoby obdarzone miedzianym kolorem włosów są chłodne emocjonalnie innym razem niesamowicie ogniste, to oznaka przebiegłości i wyrachowania emocjonalnego. Trzeba uważać na ich działanie, gdyż lubią one karać swoje otoczenie dawkami swojego niezadowolenia które traktują jak narzędzie do sprawowania nad innym władzy a wszystko, to dlatego, że posiadają one ogromną potrzebę osiągnięcia celu, dążenie do sukcesu, poparte wiarą we własne możliwości. Jest kolorem optymizmu życiowego a także dużej witalności. Miedziany kolor włosy jest barwą pasji realistycznych, nie odgraniczonych dylematami egzystencjalnymi twórców. Jest też najmocniej działającym kolorem antydepresyjnym. Miedź jest najlepszym odcieniem dla osób w trakcie leczenia depresji, stanów samobójczych, spadku wiary we własne możliwości, utrzymującej się długo melancholii. Jako, że posiada najostrzejsze spektrum ze wszystkich barw – stosowana jest jako kolor niosący zmiany na lepsze. Dzięki owemu spektrum potrafi przebudzać z wewnętrznego odrętwienia i uaktywniać nas do działania….

 

Sombre

Sombre to domena kobiet które postanawiają dokonać w sobie zmiany. Osoby noszące, takie włosy to marzyciele, niekiedy nazbyt wrażliwi i utopijni. Potrafią oni jednak znaleźć nietypowe twórcze rozwiązania w trudnych sytuacjach. Starają się otaczać ludźmi podobnymi do siebie, a rutyna bardzo ich przytłacza. W naszych snach kobieta o takich włosach mówi mniej lub bardziej wprost, że “nie chcę być już grzeczna, chcę więcej doznań od których dotychczas raczej stroniłam”. To styl dla osób zdeterminowanych, dla tych, którzy nie wiedzą, czego chcą, ciągle się wahają, szukają kierunku ale koniecznie chcą “coś” zmienić – “cokolwiek” w swoim życiu. A zatem, używając języka filozoficznego, jest to przede wszystkim konflikt pomiędzy pragnieniami a wartościami. Dysharmonia która może nieść zmiany na lepsze ale i może oznaczać zmiany na gorsze. Jeżeli śni Ci się, że robisz sobie lub masz zrobione sombre to uważaj na swoje dalsze kroki. Optymistyczne zmiany jak najbardziej tak, ale poparte pewną dozą realizmu i rozsądku, spontaniczność – tak, ale bez ryzyka długotrwałych tego konsekwencji….

 

Ombre

Ombre to również domena kobiet, wskazujące na świadome lub podświadomy komunikat dla otoczenia mówiący “wiele już przeszłam i wiele przeżyłam, dla mnie nadszedł czas na zmiany, mimo to nie zadzieraj ze mną, bo nikomu nie pozwolę się skrzywdzić bez odpowiedzi. Oto jestem gotowa na niezobowiązujący kontakt, ale…” . W snach i w życiu na jawie połączenie ciemnych odrostów z zaczynającymi się w połowie długości jaśniejszymi końcówkami w oczach mężczyzn sygnalizuje przystępność i swobodę. W tym przypadku można mówić o beztroskiej osobowości, ale też o kobiecie, która nie zawsze gra fair. Symbolizuje on osoby, o twórczym sposobie myślenia i działania, ludzi nieszablonowych i kreatywnych. Wielką potrzebą takich osób jest jednak chęć bycia docenianym społecznie. Ombre to osoby które najbardziej ze wszystkiego obawiają się być przeciętnymi, szarymi ludźmi. Można powiedzieć, że kreatywność i wszelka twórczość jest dla nich ucieczką przed samotnością, na którą często cierpią z powodu niezrozumienia przez innych….

 

Pasemka

Pasemka to oznaka, że jesteś symbolicznym otwartość na nowe wrażenia, nieznane emocje, silne uczucia. Można powiedzieć, że osoba mająca lub robiąca sobie pasemka, sygnalizuje nam, że choć jest bardzo skomplikowana to jest również wrażliwa i uczuciowa i szuka w swoim życiu bezpieczeństwa i ciepła, więc jeżeli znajdziesz sposób by jej to zapewnić to może na Ciebie zwrócić uwagę. Noszącym pasemka osobom przypisuje się takie cechy jak poczucie osamotnienia, chęć delikatnej zmiany i romantyzm. Nie są oni jednak tak dziecięco naiwni, maja swoje priorytety, który czasem alienuje ich od świata. Największym ich pragnieniem jest tęsknota za uczuciami, potrzebują przyjacielskiego wsparcia, podpory duchowej; mocno przeżywają emocje, załamują ich niepowodzenia na tym polu. Są wrażliwi na bodźce, których inni nawet nie zauważają. Noszący pasemka są oddani, wierni, uczciwi i tego samego oczekują od innych….

 

Siwe włosy

Siwe włosy uważane są za rzeczywisty nośnik i symbol siły , wiedzy i mądrości, to w siwych kosmykach włosów zaklęta jest moc naszego istnienia i wiedza życiowa, gdyż włosy są dobrami duchowymi, intelektualnymi i materialnymi, a ich utrata oznacza kłopoty i straty na każdym z wyżej wymienionych pól. Siwe włosy w snach przedstawiają często stan duszy, stąd też trzeba zwracać uwagę na ich stan w naszym śnie.
Siwa kobieta to dojrzała mądrość pierwiastka żeńskiego jako Bogini Matki, łączy się w ten sposób z symboliką Ducha Natury, Wielkiej Matki Ziemi opiekunki wszelkich istot i bytów z nią związanych. Gdzie wyraz stara możemy utożsamiać z wyrazem mądry, jednak oprócz sił wzrostu i tworzenia Bogini Matka ma także drugą Twarz w swoim niszczycielskim aspekcie Strażniczki Porządku Rzeczy, jako pożeracz-ką sił, która powoduje zagładę rzeczy starych, i nieuchronny etap naszego życia. Jest ona w tym kontekście pełnią matczynej miłości, wszechogarniającego współczucia dla wszystkich swoich dzieci – żywych istnień, która wszystko rozumie, wszystko wybacza, zawsze pragnie najlepszego dla nawet najmniejszych z swoich dzieci, zawsze żyje tylko dla innych, nigdy nie szuka własnej korzyści, jest odkrywczynią wielkiej miłości i zarazem głosicielem ostatecznej prawdy, a z drugiej strony może przejawić się jako nieubłagana strażniczka praw istnienia które nieubłaganie skazuje każde istnienie na nieuchronną śmierć w długim procesie wzrostu i transformacji, gdzie tylko Ona wie co dla jej dzieci jest najlepsze i w tym względzie nie przyjmuje sprzeciwu.
Siwa kobieta często w sennej rzeczywistości jest zobrazowana przez babcie, matkę lub inną dojrzałą kobietę, często uśmiechniętą, współczującą czy kochającą lub rozgniewaną i krzyczącą. Warto te emocje które nam ujawnia w naszym śnie brać wprost, jako wykładnie snu. Namawia nas do czegoś – dajmy sie namówić, krzyczy i hamuje nas przed działaniem – zwolnijmy albo zatrzymajmy się na przemyślenia i rozwój sytuacji.
Tak objawia się nasza mądrość nagromadzona na drodze naszego życiu, jako wiedza wyższej jaźni zebrana z całości istnienia naszego bytu, która otwierając się na oścież prowadzi nas prostszą drogą przez życiowe próby.
Siwa kobieta w snach często stara się zwrócić naszą uwagę na ważne zagadnienia które z wyrozumiałością stara się nam wyjaśnić lub gdy jesteśmy krnąbrni krzyczy na nas byśmy się opamiętali, potrafi też nas prowadzić bez słowa by wskazać nam powód naszych kłopotów, porażek czy cierpienia….

 

Zmarszczki

Każdy człowiek ma dwa oblicza. Pierwsze to te które sam przywdziewa uważając że jest dla niego właściwe i zgodne z jego wyobrażeniem o samym sobie i drugie te prawdziwe takie które ujawnia naprawdę kim się właściwie jest. Zmarszczki są elementem tej drugiej twarzy. Najwcześniej pojawiają się zmarszczki na czole. Są one zmarszczkami mimicznymi. W naszych snach są bardzo obrazową metaforą ( w życiu na jawie też ) naszych nawykowych postaw. Szablonowych uśmiechów, nienaturalnych min i minek na różne okazje używanych często w podobnych sytuacjach. W scenerii naszych snów ukazane są zazwyczaj w kontrze do pogrążonego w chaosie wnętrza które z różnych powodów nie może być wyrażone wprost. Poprzez taki obraz, podświadomość komunikuje nam, iż to co robimy, bardzo źle wpływa na naszą psychikę, pozbawia nas energii, sprawia, że czujemy się staro. To często symbol długo hamowanych ekspresji uczuciowych bądź emocjonalnych które tłamsimy, odbierając sobie prawo do prawdziwej i czystej indywidualności. W ten sposób istota snu uosabia wyczerpujące się naturalne siły do dalszego oszukiwania samej siebie.
– niczym opłakiwane miała duży potencjał przedstawienia apokalipsy zachodzącej w świecie wewnętrznym starzejącej się kobiety, jednak w momencie, gdy i ona funkcjonuje jako symbol, empatię wypiera nieskoordynowany pochód metafor emocje kobiety wyrażane są nie tylko w wypowiedziach, nie tylko w ekspresyjnej grze …., ale muszą zostać zaakcentowane zbliżeniem na pomarszczoną przez życie twarz …. Autor posługuje się nią w sposób przedmiotowy, zawłaszcza jej wiek, jej zmarszczki to prezentacja płytkiej w gruncie rzeczy ekspresji emocjonalnej na zewnątrz. podświadomość w naszych snach w ten sposób wygłasza odwieczne prawdy, uniwersalne mądrości i przekuwa je w zmarszczki na Twojej twarzy.

Pojawiające się na niej zmiany w postaci bruzd, przebarwień czy plam – wszystko to ma jakieś znaczenie. Niektóre z tych zmian mogą świadczyć o rozwijających się w organizmie chorobach. Jeśli widzimy zmarszczki u osoby młodej, którą znamy – martwimy się o nią. Sen ten można również tłumaczyć jako wyraz niechęci, agresji skierowanej ku tej osobie.
Po głębokości i kolorze bruzd zorientujemy się w skłonnościach do chorób.
Najwięcej uwagi zajmują zmarszczki na twarzy ale warto przyjrzeć się także zmarszczkom na szyi, dekolcie, a także na dłoniach i stopach.

1. Zmarszczki na czole

– zmarszczki poziome (Linie trosk i zmartwień)
– zmarszczki pionowe (lwie bruzdy) to zwykle dwie-trzy pionowe zmarszczki, które pojawiają się między brwiami;

2. “Kurze łapki”
To promieniście ułożone zmarszczki, które pojawiają się w okolicy kącików oczu. Ich powstawaniu sprzyja delikatna skóra i silnie działające mięśnie okrężne oka, kurczące się podczas uśmiechu czy mrużenia oczu zwłaszcza gdy są nadużywane.

3. Zmarszczki pod oczami
Pojawiają się najwcześniej, ponieważ skóra pod oczami jest grubości zaledwie pół milimetra, a więc czterokrotnie cieńsza niż skóra reszty twarzy, a co za tym idzie – najbardziej wrażliwa. Zmarszczki pod oczami są wynikiem nie tylko mimiki twarzy, lecz także przesuszenia skóry, ponieważ skóra w tym rejonie nie ma gruczołów łojowych ani potowych.

4. Zmarszczki wokół ust i brody (“usta palacza”)
marszczki nad górną wargą (“zmarszczki palacza” lub “kod kreskowy”) – pionowe zmarszczki, które ujawniają się szczególnie w ułożeniu ust “jak do gwizdania”. Pojawiają się najczęściej po 45. roku życia. Wpływ na ich rozwój mają nie tylko upływający czas, lecz także braki w uzębieniu.

5.Bruzdy przynosowe (“małpi pyszczek”) – biegną od skrzydełek nosa do kącików ust. Około 40. roku życia pogłębiają się, co jest efektem obniżania się skóry policzków;

6.”Zmarszczki marionetki”
“Zmarszczki marionetki” lub “zmarszczki smutku” to fałdy poniżej kącików ust biegnące pionowo w dół.

7. Zmarszczki na szyi
“naszyjnik Wenus” – zmarszczki układają się poziomo w postaci podłużnych bruzd;
“skóra indyka” jest wynikiem szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi;
Bruzdy na szyi są wynikiem nie tylko procesu starzenia, lecz także garbienia się, częstego czytania z opuszczoną głową, spania na wysokiej poduszce i na boku. Podpieranie się rękami o brodę lub szyję również sprzyja ich powstawaniu.

8. Zmarszczki dekoltu
Skóra na dekolcie jest wyjątkowo cienka i delikatna. Zawiera ona także niewiele kolagenu i elastyny – białek odpowiadających za młody wygląd skóry. Nie ma także podściółki tłuszczowej. Wszystko to sprawia, że szybko pojawiają się na niej zmarszczki.

9. Zmarszczki na dłoniach i stopach
Zmarszczki na dłoniach i stopach to tzw. bruzdy ruchome. Ich powstawanie nie jest związane ze stanem skóry, lecz z jej podłożeniem. Ich przyczyną jest zapadanie się skóry w zagłębienia, uwarunkowane budową anatomiczną ciała. Tworzenie się tego typu zmarszczek w dużym stopniu zależy od wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej.

10. Na twarzy w snach
Widzieć – czujesz upływający czas i martwią Cię jego oznaki….
Oglądać w lustrze – wymaginowane, sztuczne zmartwienia… za bardzo zwracasz uwagę na swój wygląd zewnętrzny, swojego wieku i tak nie cofniesz…
Pomarszczone czoło – ciężkie zadanie przed Tobą…
Pomarszczone ręce – wiele różnych przeciwności jeszcze przed Tobą…
Pod oczami – zmęczenie

 

Zmarszczki a zdrowie….

– Zmarszczki na czole
Jeżeli skóra na twarzy  pocięta głębokimi bruzdami – przebadajmy nerki….
Wyraźnie pionowe i poprzeczne zmarszczki na czole mogą świadczyć o tym, że jemy zbyt dużo pokarmów mlecznych i białkowych….
Brązowe plamy – najczęściej są oznaką niedomagania wątroby, zapalenia przewodów żółciowych lub zmian hormonalnych….
Zmarszczki pojawiające się tylko po jednej stronie czoła, mogą wskazywać na migreny i częste bóle głowy….
Wyraźne bruzdy pomiędzy brwiami mogą oznaczać problemy z wątrobą. Warto ją przebadać oraz przyjrzeć się swojej postawie wobec życia, bo być może “ciągle leży nam coś na wątrobie”, co oznacza stan ciągłego podenerwowania i zamartwiania się mało ważnymi sprawami….
Jeśli jednak na czole pojawi się pozioma, głęboka bruzda, świadczy to o skłonności do chorób oczu. Taką rysę mają najczęściej krótkowidzący. Może ona również zapowiadać jaskrę….
Pionowa zmarszczka między brwiami zapowiada kłopoty z zatokami i układem oddechowym. Osoby w ten sposób “naznaczone” są podatne na wszelkie infekcje, często zarażają się katarem, grypą, anginą.

– Zmarszczki pod oczami
O stanie nerek można dużo powiedzieć na podstawie poduszek pod oczami. Jeżeli są one wydatne i zaczerwienione, oznacza to, że nasze nerki, pęcherzyk moczowy lub wątroba chorują. Im większe “wory”, tym stan jest poważniejszy. Osoba z zapuchniętymi dolnymi powiekami powinna pić dużo wody (w ten sposób oczyści organizm z zalegających toksyn)….

– Bruzdy w okolicy nosa
O skłonności do nadkwasoty, wrzodów żołądka i jelit mówią bruzdy idące od nosa do kącika ust. Jeżeli zmarszczki w tym miejscu są wyjątkowo głębokie, zwiastuje to problemy w układzie krążenia. Jeśli zaobserwujemy takie zmarszczki u siebie, jako antidotum można potraktować wyeliminowanie “złego” cholesterolu ze swojej diety i uprawianie sportu….

– Zmarszczki w okolicy ust
Pozioma bruzda między dolną wargą a brodą sygnalizuje choroby układu nerwowego. Taką zmarszczkę mają najczęściej osoby skłonne do popadania w depresję i stany lękowe. Zmiany w tych miejscach – pionowe zmarszczki między dolną wargą a brodą – zauważą głównie panie po 50. Zmarszczki te pojawiają się zwykle w okresie menopauzy i świadczą o zbliżaniu się do końca okresu rozrodczego. W okolicach ust i brody mogą pojawić się też włosy (jak wąsy) – co oznacza coraz wolniejsze funkcjonowanie narządów rodnych spowodowanych spadkiem estrogenów. Z kolei poprzeczna bruzda pomiędzy ustami a brodą pojawia się, gdy przesadzamy z jedzeniem słonych lub ostrych potraw….

 

Szczęka

Szczęka jest synonimem energii życia jaką posiadamy, dlatego też ich zewnętrzny wyraz dużo mówi o człowieku. Szczęka jest najmniej zmieniającą się częścią twarzy, dlatego symbolizuje najbardziej niezmienne cechy charakteru. Ujawniają w ten sposób mankamenty naszej postawy, problemy z charakterem a nawet mankamenty duszy. To w niej często odzwierciedlają się zadania z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w życiu.

Osoby wewnętrznie skonfliktowane, nerwowe, bardziej agresywne mają tendencję do bezwiednego zaciskania szczęki, przez co twarz wydaje się bardziej zarysowana i przybiera ostre rysy. Natomiast osoby spokojne, wycofane wewnętrznie mają łagodnie zarysowane szczęki. Warto wiedzieć, że trochę inaczej odczytuje się wyraz szczęki u kobiety a trochę inaczej u mężczyzny….

I tak:

– Wąska, kwadratowa, trochę szpiczasta kobieca szczęka, oznacza łaknienie miłości i skłonność do nieraz pochopnego dawania jej innym….
– Szeroka, kwadratowy wyraz szczeki, o wiele częsty u mężczyzn niż u kobiet wskazuje na zdolność do gorącego i namiętnego uczucia ale nakierowanego głównie na własne potrzeby….
– Szeroka i zaokrąglona, pucołowata to cecha osób stałych w swoich przekonaniach, związkach a także w uczuciach….
– Owalna z zagłębieniem na podbródku lub przedzielony widocznym rowkiem, u mężczyzny oznacza skłonność do krótkich romansów i poszukiwania miłosnych przygód, u kobiet to oznaka wrodzonej kokieterii i zamiłowania do flirtu….
– Mocno zarysowane z wysunięta do przodu wskazują na narcyzm, samouwielbienie i nagminne minimalizowanie problemów zewnętrznych, co często kończy sie samotnym życiem….
– U kobiety długa a wąska szczęka oznacz pomysłowość, fantazje, większą skłonność do teoretyzowania niż praktyki, często zawziętość, upóra nawet fanatyzm, nierzadko marzycielstwo, niekiedy brak praktycyzmu i bujanie w obłokach….
U mężczyzny szeroka a krótka szczęka oznacza trzeźwe myślenie, praktyczność w działaniu, realne podążanie za dobrami doczesnymi i własnymi korzyściami, niekiedy egoistyczne zachowanie, często brak nowych pomysłów, wytrwałość, odporność, najczęściej sukcesy w działaniu a kłopoty w planbowaniu….
– Mocno zaokrąglona szczęka to oznaka osoby o przeciętnych możliwościach, raczej nie wyróżniająca się, lubiąca uporządkowane życie, przejawiająca zdrowy egoizm, na zewnątrz zrównoważona bez wybujałych od życia oczekiwaniach i potrzebach….
– Kwadratowa męska szczęka to osoba niespokojna duchem i ciałem, wiecznie poszukująca, dążąca do czegoś, wypatrująca nowych możliwości, lubiąca ruch, często skłonna do poświęceń, nierzadko wybuchowa, zawsze energiczna i przebojowa, żadko konsekwenta i uczciwa w związkach….

Dlatego jeżeli nasz sen kładzie nacisk na szczeki jako dominujący obraz jego przekazu to powinniśmy oprzeć się na ukrytymi w symbolice obrazu emocjami i odczuciami. Wskaże to nam prawdziwą postawę widzianego we śnie człowieka i jego ukryte względem nas intencje, może też być tak, że sen dotyczy nas samych, naszych problemów z własną postawą, która stoi nam na drodze do sukcesu, jest to wtedy ukryty przekaz od podświadomości która wskazuje ukryte przed samym sobą własne prawdziwe intencje względem konkretnej sprawy lub konkretnego człowieka….

Nos
Nos to oznaka intuicyjnego sposobu odnajdywania właściwej drogi do celu. To jednocześnie emblemat ciekawości i intuicji ale też wścibstwa i braku poszanowania dla czyjejś prywatności. Między nosem człowieka a jego charakterem istnieje ścisły związek. Okazuje się, że kształt nosa ujawnia znacznie więcej informacji o jego posiadaczu, niż odciski palców. Proporcjonalny (1/3 długości twarzy ) jest uznawany za najpiękniejszy i oznakę bystrości, spostrzegawczości, gotowości do działania. Zwykle im bardziej regularny kształt ma nos, tym bardziej harmonijny jest stosunek jego posiadacza do otaczającego świata. Im większy nos, tym większe zainteresowanie sprawami materialnymi. Im łagodniejsze kształty nosa tym mniejsza siła charakteru i większa łagodność. Ostre kształty nosa mówią o silnie zarysowanych cechach ich posiadaczy. Dodatkowo istotna jest sama funkcja nosa która dotyka spraw niewidocznych dla innych zmysłów. Zapach jest językiem, który nie potrzebuje słów. W dodatku ma siłę zapisywania wspomnień oraz wpływa na nasz nastrój…

Dlaczego tak się dzieje ?

Naturalny zapach jest niezwykle ważnym czynnikiem, na który zwracamy podświadomie uwagę. Zapach najlepiej ze wszystkich zmysłów zapisuje wspomnienia, szczególnie te z dzieciństwa. Zapachy nie tylko pobudzają zmysły, ale również przywołują te dawno zapomniane wspomnienia. Zapachy wpływają na poprawę nastroju, dlatego warto co jakiś czas trochę go po rozpieszczać, przy okazji inwestując w dobre samopoczucie. Można wprost wpływać na podświadomość za sprawą zapachów. Szczególnie w okresie silnego stresu powinnaś zastanowić się, co możesz zrobić, by poczuć się lepiej. Zgodnie z zasadami aromaterapii kojąco i rozluźniająco działa zapach lawendy, który w dodatku kojarzy nam się z domowym bezpieczeństwem, a więc uspakaja. Podobny wpływ na twój nastrój będzie miała woń pelargonii, aloes czy anginki. Z kolei zapachy cytrusowe działają pobudzająco. Poczucie zmęczenia skutecznie niweluje również kardamon. Zapachy mają niesamowitą moc, dlatego stanowią idealny sposób na zmianę negatywnego nastawienia. Natomiast trzeba wiedzieć, iż spotykani ludzie działają na nas podświadomie swoim zapachem. To właśnie on sprawia, że jest między wami chemia lub jej nie ma. Wszystkiemu winne są feromony, czyli substancje wytwarzane przez gruczoły, które odpowiadają za niewerbalną komunikację. Okazuje się, że w ten sposób podświadomie dajemy sobie znaki i, choć o tym nie wiemy, nasz mózg odbiera ten zapachowy komunikat i dzięki niemu dowiaduje się, czy są szanse na to, by wybrany adorator dał nam zdrowe potomstwo….

Kształt nosa

Istnieją trzy wyraźnie uwydatnione sfery budowy nosa które należy wstępnie obserwować i oceniać oddzielnie by dokonać finalnie oceny całościowej…

1. Nasada (w rejonie brwi i oczodołów) zdradza cechy intelektu i naszej woli….
2. Grzbiet nosa jako część środkowa wyraża skłonności naszej natury uczuciowej….
3. Kształt nozdrzy część ruchoma nosa ujawnia naszą zmysłowość i temperament….

I tak ze wzgledu na kształt możemy powiedzieć, że:

Proste nosy mają jasno skrystalizowaną naturę, natomias nosy nieforemne garbate lub bardzo mocdno zarysowane ujawniają silny akcent na jedną lub kilka cech charakteru ich posiadacza….

Nasada nosa:

Nasada nosa rozpoczynająca się szwem czołowo-nosowym może być położona płytko, średnio lub bardzo głęboko. Jest to cecha od razu rzucająca się w oczy i nadająca charakter całemu profilowi górnego odcinka twarzy. Ogólnie można powiedzieć że nasada wysoka z reguły współgra z brakiem jej zagłębienia i niewielką szerokością. Często kształt jest też trapezoidalny (rozszerzający się w dół). Koreluje to wszystko z profilem wypukłym / garbatym.  Z kolei nasada szeroka i niska, głęboka lub średnio głęboka, o kształcie prostokątnym, lub odwrotnie trapezoidalnym, koreluje z profilem wklęsłym….

Dlatego dzielimy rozpoznanie względem wysokość nasady nosa:

Płytka nasada nosa ( praktyczny brak wgłębienia) jest symbolem mocnego charakteru z skłonność do tworzenia uzależniania otoczenia od własnych decyzji. W związku stawia na równouprawnienie ale i tak przejmuje uprzywilejowaną pozycje. Partner ma swoje prawa, ale także obowiązki. Bliska osoba nie powinna specjalnie dominować, bo tylko wtedy nie czuje się bezpiecznie. Dobrze czujesz się w zadaniach, które wymagają kontaktu z drugim człowiekiem. Najlepiej sprawdzisz się w usługach i handlu….

Normalna nasada nosa ( lekkie wgłębienie u nasady) symbolizuje prostolinijność, uczciwość i właściwe do sprawy zaangażowanie. Niczego nie udajesz, zawsze jesteś sobą i cenisz sobie bezgraniczną szczerość. Wolisz gorzką prawdę od słodkich kłamstw. Nie oczekujesz adorowania, bo w relacjach z płcią przeciwną to ty rozdajesz karty. Wybierasz potencjalnego partnera i nie spoczniesz, dopóki go nie zdobędziesz. Dobrze czujesz się w zadaniach, które wymagają kontaktu z drugim człowiekiem. Możesz realizować się w sztuce, ale także dziennikarstwie czy własnym  biznesie….

Głęboka nasada nosa ( głębokie wgłębienie u nasady) jest charakterystyczna dla osób, które wciąż poszukują uznania i akceptacji. Lubisz siebie tylko wtedy, kiedy inni cię komplementują i doceniają. Zawsze liczysz się z opinią drugiego człowieka. Masz nosa do prawdziwej miłości. Nie musisz długo szukać, żeby znaleźć tę jedną jedyną osobę. Szybko się zakochujesz i wiernie trwasz u boku partnera. Lojalność to twoje drugie imię. Twoja praca powinna przynosić wymierne efekty tu i teraz, dlatego pisana jest ci działalność typowo fizyczna. Lubisz widzieć, że wysiłek przynosi natychmiastowy skutek….

Oraz:

Szerokość nasady nosa:

Wąska oznacza życiową ciekawość świata i otoczenia co przekłada się na odkrywczość, zdolność do samodzielnego myślenia, średnią kreatywność analizy i działania. Osoba nim obdarzona jest drobiazgowa, nie szuka zaczepki ale i nie ustępuje gdy narasta konflikt….
Średnio szeroka oznacza zdolność do kojarzenia faktów, uogólniania i ciągania wniosków, zdolność do głębokiej analizy, rozwiązywania trudnych zagadek, dostrzegania różnic w zachowaniach emocjonalnych i jest skłonna do tolerancji i kompromisu….
Szeroka nasady nosa wskazuje na zwykłą bystrość umysłu i nieco słabsze postrzeganie otoczenia, a także płytką refleksję nad samym sobą. Można to o braku konsekwencji w działaniu oraz o zdolności do gwałtownych zachowań i nieprzemyślanego działania pod wpływem emocji….

Grzbiet i ogólny kształt nosa:

– Spiczaste nosy ujawniają energiczną, samodzielną i ciekawą osobowość….
– Małe noski oznaczają stonowanie życiowe, nieśmiałość, małą zaradność życiową i wycofanie….
– Wąskie nosy ujawniają irytującą, emocjonalną i nerwową naturę….
– Szerokie nosy to ekspresyjna natura, pełna wyrazu skłonna do zdobywania wciąż nowych doświadczeń….
– Długie nosy charakteryzuje osoby rozsądne ale ciekawskie, z wścibskim podejściem do życia….
– Krótkie nosy to charakter impulsywny, żywy, nawet wybuchowy. Brak szczerości. Niekonsekwencja w postępowaniu….
– Szerokie nosy oznaczają ludzi kreatywnych, otwartych i impulsywnych….
– Wąskie cechują osoby ostrożne i krytyczne, skłonne do utrzynywania tradycji, nie lubiące zmian….
– Szeroki grzbiet nosa można przypisać osobie energicznej i odpornej na przeciwności ale mało wylewnej uczuciowo….
– Smukły jest domeną osoby delikatnej i uczuciowej którą można łatwo zranić….
– Zadarty nos lubi towarzystwo, lubi w nim błyszczeć, niedojrzałość w sądach i decyzjach. Zależność od partnerów….
– Nos orli to siła woli, zdrowy upór, konsekwencja w działani, słabe rozeznanie w sprawach emocjonalnych postaw innych ludzi….
– Haczykowaty nos oznacza silną wolę i niezależność. Najczęściej charakteryzuje buntownicze osoby, które potrzebują aprobaty innych….

Nozdrza:

Wąskie nozdrza mają osoby które obciążone są niestałością uczuciową, mają one również problem z zaangażowaniem się, w to, co robią. Często brak im serca i pasji do wykonywanych podjętej pracy….
Szerokie nozdrz reprezentują osoby które są ambitne i dążą do przywództwa. Lubią pracować samodzielnie, są pewne siebie i samowystarczalne, zazwyczaj szybko podejmują decyzję i są postrzegani jako perfekcjoniści oraz nie boją się wyzwań….
Małe nozdrza to zwiastun większej powściągliwości w wydawaniu pieniędzy, a nawet skąpstwa….
Duże nozdrza mają osoby, które chętnie wydają pieniądze, ale też są hojne wobec innych….
Grube płatki nozdrzy świadczą o potrzebie tworzenia głębokich i silnych więzi z innymi ludźmi. Osoby z cienkimi płatkami są bardziej obojętne na innych ludzi i nie zależy im na trwałych więziach z bliskimi czy środowiskiem….

Dodatkowo możemy powiedzieć, że:

Nozdrza rozszerzone wskazują na zmysłowość, łakomstwo, chęć sięgniecia po coś co pragniemy….
Nozdrza ściągnięte wycofanie gniew narastająca złość….
Ruchliwe nozdrza to skłonność do zabawy, osoba łatwa w pożyciu, ale powierzchowna, w uczuciach niestała. Potrafi być bezczelna….

Możemy równierz dokonać podziału ze względu na całość:
I tak:

Wąski, długi i spiczasty – ubóstwo emocjonalne, często skąpstwo, chłód, niezdrowy egoizm….
Zaokrąglony, mięsisty, nie nabrzmiały – głębia uczuć, łagodność serca, współczucie, z gruntu ludzkie podejście do wszystkich problemów istnienia….
Gruby, nie kanciasty, mięsisty – silna zmysłowość, często słaba wola, zmienność poglądów, niezbyt wielka odporność psychiczna i fizyczna….
Płaski, szeroki, wyostrzony – ostrożność, bezwzględność w podejściu do ludzi, wynikająca z prymitywizmu zasadniczej postawy….
Mięsisty, z fałdami i bruzdami z obwisłym koniuszkiem – zamknięcie w sobie, zawiść, złośliwość, czasami okrucieństwo względem bliskich….
Mocno zarysowany, ostry i haczykowaty – to osoba konfliktowa, skłonna do upartego trwania przy swoim zdaniu i zachowań dyktatorskich….
Krótki i zadarty ale łagodnie zarysowany – spotykany u osób cechujących się mądrością życiową, ale jednocześnie próżnych i zarozumiałych
Delikatny, mały nosek – niezwykły optymizm, dziecięca dusza w dorosłym ciele….
Duży nos można przypisać osobom miłym i energicznym. To urodzeni optymiści z niekończącym się entuzjazmem do nowych rzeczy i doświadczeń….
Nos prosty, zaokrąglony na końcu, żywe nozdrza to opanowanie i spokój, równowaga wewnętrzna, dobroć. Towarzyskość, życzliwość. Posiadacz takiego nosa rozumie swoje otoczenie i skłonny jest do pomocy….
Prosty i długi nos – „rzymski” znamionuje jednostki bardzo energiczne, stanowcze. Ludzie ci mają nawet skłonność do megalomanii, są z natury szorstcy w obejściu. Często gardzą wszelkimi normami międzyludzkimi. Dla osiągnięcia celu nie zawahają się przed żadnym krokiem….
Nos grecki, prosty, o szerokiej nasadzie; zdrowie i siła fizyczna, intuicja i dążenie do wiedzy, chęć wyniesienia się. Szybki refleks i żywość dowcipu….

Co oznaczają specyficzne nosy widziane w snach:

Nos uszkodzony oznacza kłopoty w realizacji planów….
Nos z ruchliwymi nozdrzami mają ludzie powierzchowni, charakter chwiejny, nie zawsze można im zaufać….
Nos zakrzywiony — żywotność i przedsiębiorczość, zdolności kierownicze….
Zdeformowany nos oznacza że nie potrafisz obiektywnie ocenić, co jest dla Ciebie dobre, być może spowodowane to jest robieniem czegoś wbrew sobie, oszukiwaniem siebie samego lub brakiem dystansu do pewnych spraw i wydarzeń….
Spłaszczony oznacza kłutliwość, nie zwlekaj z decyzjami bez końca….
Krew płynąca z nosa to kłopoty wynikające z ran emocjonalnych często spowodowanych problemami w relacjach z bliskimi….
Czerwony to znak pobłażania sobie, swoim zachciankom i słabej woli która broni nas przed nałogami….
Fioletowy nos to brak skrupułów i delikatności bycia. Jego właściciel nie liczy się z opinią innych, dopina swego za wszelką cenę….
Zapchany to znak, że należy wyjaśnić i pozałatwiać sprawy, które pozostawisz notorycznie bez rozwiązania….
Kościsty nos ujawnia skrytość, upór i nadmiernie wybujałą dumę która na wszystko się obraża i wszystkim za wszystko ma za złe….
Złamany to zapowiedź kłopotów u podstawy twojego istnienia (w sprawach na których Ci zależy)….
Przetrącony nos oznacza, że twoje wścibstwo zostanie zauważone i w jakiś sposób napiętnowane. Lepiej nie wtrącaj się w nie swoje sprawy….
Wiecznie suchy mają ludzie żądni wiedzy. Cechuje ich jednak brak cierpliwości i wiary we własne siły. Są pedantyczni, bardzo pracowici, ale zamknięci w sobie i nietowarzyscy. Humor zmienny. Skłonność do wybuchów gniewu….
Nos z naroślami mówi o bardzo złych, wręcz patologicznych skłonnośiach jego posiadacza….

Nos a zdrowie

Jeżeli na skórze nosa zauważymy popękane naczynka oznacza to nadwrażliwość i nerwicę żołądka. Przyczyny mogą być różne – zła dieta, stres, bakterie. Im dłuższy mamy nos, tym większe możemy mieć predyspozycje do nadwrażliwości żołądka i borykania się z jego dolegliwościami. Jeżeli od nasady nosa do grzbietu zauważymy wyraźną linię, wskazuje to na złe odżywianie i złą pracę trzustki. Końcówka nosa opuchnięta, zaczerwieniona lub sina (tak częsta u alkoholików) świadczy o bardzo złym stanie serca – powiększeniu, rozdęciu naczyń, a nawet stanie przedzawałowym….

 

Usta

Są zmysłowe, ruchliwe i bardzo wyrazistym elementem twarzy, dlatego wiele mam mogą powiedzieć. Ukazują stan umysłu, emocje, uczucia i skłonności w danym momencie. Najlepiej jest się im przyjrzeć, gdy są w stanie spoczynku. Usta symbolizują tchnienie, a co za tym idzie esencja naszego ducha z jego całym potencjałem. Usta symbolizują zdolność do mówienia ale i świadomą zdolność do zachowania milczenia, zdolność do bezmyślnego gadania ale i zdolność do głoszenia prawdy. W swoim najbardziej negatywnym aspekcie usta są symbolem żarłoczności, mięsożerstwa, kanibalizmu chciwości i wyrachowania….

Ścisła ocena ust umożliwia wyciągnięcie oczywistych wniosków na temat całości życia wewnętrznego własnego lub ocenianej osoby. Górna warga charakteryzuje życie wewnętrzne i duchowe. Dolna warga określa życie emocjonalne i uczuciowe. Wąska górna warga oznacza, że dajesz dużo w związku, a cieńsza dolna sugeruje, że boisz się okazywania uczuć. Pełne i okrągłe usta charakteryzują opiekuńcze i wrażliwe osoby. Wyrazista dolna warga świadczy o poczuciu humoru i przywiązaniu do luksusu. Wąskie usta mają osoby dokładne, inteligentne i wskazują na mniej sentymentalną naturę. Dodatkowo im większa jest dolna warga w stosunku do górnej, tym bardziej jesteś logiczna i uporządkowana. Swojego życia nie opierasz na emocjach, ale raczej na rozsądku. Proporcjonalne usta najczęściej symbolizują zrównoważoną osobę. Symetryczne usta są symbolem szczęścia i powodzenia w życiu….

Cechy charakteru można także wyczytać z kącików ust:

Kąciki ust uniesione mocno w górę – określają osobę o wesołym i pogodnym usposobieniu, lubiącą bogate życie towarzyskie, mającą duży temperament.
Kąciki ust uniesione – oznaczają optymizm, życiowy, bogate życie towarzyskie, zadowolenie z siebie i swoich bliskich….
Kąciki ust lekko opadające charakteryzują sceptyków mających skłonności do smutku i nostalgii….
Kąciki ust opuszczone – dezaprobata wobec otoczenia, niezadowolenie, często uprzedzenia do ludzi, wynikająca ze złych doświadczeń….
Kąciki ust spłaszczone – mocno stłumione życie uczuciowe, wyrachowanie w kontaktach z innymi, wysoki stopień egoizmu, brak otwartości, często nawet nieszczerość, przekorę i obstawanie przy swoim….
Kąciki ust spiczaste – agresywność, zuchwałość, szybkie podejmowanie decyzji, zawsze chęć przechytrzenia innych….
Kąciki ust pofalowane – oznaczają nieskomplikowany charakter, umiejętność czerpania radości z życia.

Konciki ust opadające w trakcie rozmowy tylko w jedną stronę to niezawodna oznaka skłonności do drwin, pogardliwego zachowania w stosunku do otoczenia, jaskrawego poczucia wyższości, olbrzymiej zarozumiałości, często nawet braku sumienia, który wręcz może się przeradzać w cechy społecznie niebezpieczne….

Natomiast kąciki ust opadające na stałe w prawą stronę która jest odpowiedzialna za myślenie logiczne, abstrakcyjne, racjonalne, analityczne, reasumując za ludzką naturę czyli jak inni postrzegają mnie. Opadnięte w prawo kąciki ust świadczą o uporze, skłonności do pesymizm, zawziętości i małomówności. Nie jest to typ towarzyski. Nie jest to wyrozumiały kierownik czy szef. Jego znajomości są zazwyczaj płytkie i pobieżne. Ma zawsze większe oczekiwania od innych niż od siebie. W domu potrafi być despotą albo psychicznym terrorystą. Osobiści są też kapryśni i zmienni. Trudno z nimi wytrzymać z powodu huśtawek nastroju. Opuszczone kąciki informują o wrodzonym .

Kąciki ust opadające na stałe w lewą stronę – nadmiernie rozwiniętą umiejętności kontrolowania uczuć (spychanie ich poza nawias świadomości), zdystansowaniu do świata i z nim związanych problemów, lękliwa intuicja która wszędzie powątpiewa i wszyskich podejrzewa. Także o zamiłowaniu do przesadnego porządku, precyzji i dokładności. Odzwierciedla takie życie emocjonalne w którym postrzegamy siebie jako osobe wiecznie pokrzywdzoną przez innych, zapomnianą, poniżaną i niedocenianą. W tym przypadku nawet jeśli wszystkie inne oznaki są pozytywne, a twarz zdaje się zdradzać przyjacielską istotę, należy zachować ostrożność, ponieważ w tym pięknym kokonie kryje się egoizm, który liczy się tylko z własnym interesem, nawet jeśli na zewnątrz jest dobrze skrywany….

Tu musimy się zatrzymać by zwrócić szczególną uwagę na widoczną w koncikach ust dyscharmonię która jest bardzo łatwa do odczytania nawet dla początkującego obserwatora….

Obserwujac i oceniając innych ludzi częściej patrzymy na całość niż na szczegóły. Natomiast to właśnie szczegóły mówią nam najwięcej….

Jaki to ma wpływ na dalszą część obserwacji ?

Ma, i to astronomiczny, wystarczy zbadać dysharmonię kącików ust by łatwo dojść do wniosku, że ludzie inaczej przeżywają emocje w życiu osobistym niż zawodowym. Często są w tych dwóch sferach zupełnie skrajnymi osobowościami. Niektórzy w pracy odnoszą sukcesy, zaś prywatnie czują się samotni i odizolowani. Te doświadczenia ujawniają się wyraziście w ukształtowaniu kącików ust prawej i lewej stronie twarzy. wydawało by się, że taki mały drobiazg – lekko opuszczone kąciki ust a tak oczywisty sygnał….

W skrócie można więc powiedzieć, że lewa strona twarzy pokazuje nasz stan emocjonalny i nasze życie wewnętrzne, zaś prawa strona twarzy mówi o naszym życiu zewnętrznym czyli zawodowym. Dysharmonia w jednej z części ukazuje nam problemy w życiu wewnętrznym bądź zewnętrznym. Krótkie spojrzenie na twarz i już wiemy czy danej osobie lepiej powodzi się w życiu prywatnym czy zawodowym. Często zdarza się, że sami sobie nie uświadamiamy, że zaniedbujemy którąś ze sfer. Takie przyjrzenie się własnej twarzy może pomóc nam zrozumieć, ze najwyższy czas poświęcić więcej uwagi naszemu życiu osobistemu bądź zawodowemu, gdyż mocno je zaniedbaliśmy….

Dysharmonia jest procesem odbywającym się w nas, w naszym życiu i wywodzi się z napięcia w naszym wnętrzu. Człowiek jest istotą złożoną i jeżeli istnieją drobne asymetrie to one dopingują go do walki o lepsze jutro, stosunki z ludźmi, warunki w domu i ambicję o lepsza pracę. Nie bójmy się tego. Przyczyna powodzenia lub niepowodzeń tkwi w nas i jest metaforą życia przeniesioną na twarz. Drastyczna asymetria jest niepokojąca, niszcząca siły i wypaczająca charakter, doprowadzająca do choroby wyniszczającej psychikę i ciało….

Nieregularności występują prawie w każdej twarzy, mogą one być większe lub mniejsze. Warto pamiętać, że asymetrie mogą być spowodowana zmianami chorobowymi. Wtedy należy zwrócić uwagę czy nie są one wynikiem paraliżu, wylewu, przerostem żuchwy czy urazami zewnętrznymi….

Warto spojrzeć na naszych bliskich innych okiem i sprawdzić czy nie uśmiechają się np.jedną stroną twarzy? Lub jedno oko wydaje się smutniejsze i jest otoczone większą ilością zmarszczek? A może tylko jeden kącik ust opadł do dołu? Może ktoś potrzebuje pomocy w znalezieniu równowagi, może boi się przyznać do problemów w życiu osobistym bądź zawodowym. Prawdopodobnie taka osoba cały czas walczy między tym co mówi rozum, a tym co chce serce. Nie zostawiajmy innych samych ze swoimi rozterkami. I dbajmy o równowagę w naszym życiu….

Dodatkowo wiele możemy sie dowiedzieć z ułożenia warg względem siebie.
I tak:

Wysunięta górna warga oznacza zazwyczaj spore zdolności intelektualne, błyskotliwość, zręczność w kontaktach z innymi, umiejętności adaptacyjne, ale jednocześnie skłonność do zakłamania, fałszu i manipulowania innymi….

Wysunięta dolna warga wskazuje na surowość w ocenie względem innych, często nieczułość, materialistyczne myślenie, złośliwość, bezwzględne realizowanie własnych planów….

Wszelkie zmarszczki na wargach mają również bardzo duże symboliczne znaczenie, zwłaszcza gdy się układają się równomiernie na górnej i dolnej wardze i wskazują na zdolność do poświęcenia na rzecz innych, życzliwości, ciepłego i przyjaznego stosunku do otoczenia, wierności ideałom, tradycji i bliskim….

Możemy teraz przyjrzeć się ustom jako całości:
I tak:

Ładne, proporcjonalne wargi domknięte (ale nie zaciśnięte), sygnalizują rozwagę w działaniu, wrodzoną dyskrecję i stanowczość w postanowieniach. Taka osoba chętnie korzysta z wszystkich jego dobrodziejstw i uciech….
Bardzo mięsiste idą w parze z niezwykłą zmysłowością i zamiłowaniem do wszelkich przyjemności życia….
Wąskie wargi ś(przypominające kreski) świadczą o chłodnym usposobieniu, umiejętności kontrolowania uczuć i zdystansowaniu do świata. Także o zamiłowaniu do porządku, precyzji….
Powabne, zmysłowe i lekko rozchylone są zachęte do kontaktu, bliższego poznania się i mają podtekst seksualny….
Ładnie wycięte, duże mięsiste usta, o wywiniętych wargach świadczą o dobroduszności i radości życia. Taka osoba chętnie korzysta z wszystkich jego dobrodziejstw i uciech….
Usta bardzo małe mówią o trudnościach w podejmowaniu nawet najprostszych decyzji i życiowym niezdecydowaniu….
Drobne ale mięsiste świadczą o otwartości na innych, wrażliwości i chęci niesienia pomocy. Ludzie tacy chętnie się poświęcają, czyni to z nich dobrych i oddanych znajomych czy przyjaciół….

Symbolika ust widzianych w snach:

Uśmiechnięte – oznaka spokojnego człowieka który chce nam pomóc….
Ładne – zachęta do bliższego poznania….
Czerwone i pełne – zmysłowość, powab i podtekst osobisty….
Wielkie – wskazują na nadmierną pewność siebie a nawet arogancję. Jest to też sygnał, byś rozważyła dobrze słowa, zanim pozwolisz im wyjść z ust. Czasem wskazują, że składasz dużo obietnic, którch nie możesz puniej dotrzymać oraz sygnalizuje, byś uważał na kłamstwa i przesady wszelkiego rodzaju….
Małe – zacięcie i upór, czeka Cię trudna droga do osiągnięcia celu….
Wąskie – musisz być opanowany podczas realizacji swoich spraw….
Sine – zapowiedź narastającego gniewu i złości…
Zaciśnięte usta – nieżyczliwość, zazdrość, intryga, wyrachowanie, niebezpieczne podstępne działanie, dysharmonia w kontaktach ze światem….
Zakneblowane – ktoś nie daje Ci prawa do głosu lub sama nie chcesz sobie na to pozwolić….
Otwarte – oznaczają niedowierzanie, gnuśność umysłową, brak inwencji, powierzchowność….
Krwawiące – zwiastują dolegliwości emocjonalne….
Z zębami – nieuczciw zarzuty, plotki, pomówienia….
Zasłonięte usta – niemożność wypowiadania własnych opinii….
Lekko rozchylone to cecha osób ufnych i łatwo nawiązujących kontakt z ludźmi….
Mocno rozchylone z pokazanym języczkiem – to oznaka wrodzonej kokieterii i zamiłowania do flirtu, mają podtekst seksualny….
Krzywe wargi, mają ludzie kapryśni i zmienni. Trudno z nimi wytrzymać z powodu huśtawek nastroju….
Spuchnięte wargi wskazują, że egzaltacja i uczuciowość kierują się bardziej ku własnej osobie niż otoczeniu….
Opryszczka, zajady, choroby warg to objaw żalu do samego siebie za niepotrzebnie wypowiedziane w gniewie słowa….
Oblizywanie ust mają osoby z słabo uporządkowanym życiem, wyróżniające się wyrachowaniem….
Przygryzanie dolnej wargi nieunormowane życie uczuciowe i seksualne, egzaltacja w wyrażaniu emocji, często rozbuchana zmysłowość….
Przygryzanie górnej wargi wskazuje na zmysłowość i żądzę uciech, połączoną ze słabością charakteru i małą odpornością na emocje z zewnątrz….
Skaleczone ujawniają napięcia i rany emocjonalne….
Nie mieć warg są znakiem odosobnienia, wynkającego z skrywania jakiejś tajemnicy. Może to być symbol człowiek który coś drastycznego skrywa, jakąś przypadłość, dewiacje, zbrodnie lub ma plany jej dokonania….

Usta a zdrowie….

Wąskie i zaciśnięte usta są oznaką nadmiernego spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i zaburzeń pracy woreczka żółciowego, wątroby, nerek…. Nabrzmiałe, rozchylone świadczą o jedzeniu zbyt dużych ilości cukru i wyziębieniu organizmu….
Zbyt wąska górna warga wskazuje na skłonność do cukrzycy….
Duża, gruba dolna warga to możliwe zaburzenia pracy układu pokarmowego….
Jeżeli wargi są blade, to być może mamy chorobę wrzodową….
Pęknięcia w kącikach wskazują na niedobór witaminy B2 lub zaburzenia żołądkowe….
Mrowienie ust kilka minut lub godzin po posiłku o tym, że jesteśmy uczuleni na to, co zjedliśmy, a więc o alergii pokarmowej….
Sina barwa ust najczęściej związana jest z niedotlenieniem organizmu i może oznaczać rozedmę płuc….

 

Policzki

Policzki mówią o naszym zdrowiu psychicznym które jest często ściśle związane ze sprawnością fizyczną organizmu i kondycją. Są symbolem triady ludzkiej gdyż określają różne aspekty życia człowieka: fizyczny, umysłowy i duchowy oraz jego etapy: młodość, dojrzałość i starość ( Dla Masoneri – Uczeń, Czeladnik i Mistrz). Trzy aspekty mistyczne siłę ciała, skłonność do przemian oraz dojrzałość ducha ( Mistyczne stopnie do pełnego oświecenia – podróż przez wiedzę uniwersalną, świadomość siebie oraz mądrość wszechrzeczy).

Pulchne policzki – wieszczą zdrowie, własciwe podwjście do spraw doczesnych i silne zakotwiczenie duchowe….
Pucołowate – symbolizują przywiązanie do doczesności i nadmierne pobłażanie swoim zachciankom….
Rumiane – dowód niezwykłej wrażliwości, oznaka dobrego wychowania, symbol właściwego zaangażowania na wszystkich płaszczyznach życia….
Blade – symbolizuje negatywne nastawienie do pewnych spraw z Twojego życia, brak równowagi mentalnej i słabą motywacje duchową….
Pofałdowany – zmartwienia, niepewność co do własnej postawy i własnych motywacji….
Opuchnięte – wskazują na sprawy, z którymi słabo sobie radzisz….
Uszkodzony – zapowiada troski wewnętrzne, kłopoty w kontaktach, niespujne podejście do spraw duchowych….
Nabrzmiałe – jest to znak, że masz coś do ukrycia w życiu na jawie….
Wychudzone – ujawnia le wykorzystywany okres życia, wskazują, że nie realizujesz się mimo licznych okazji….
Rozdrapane – to zapowiedź irytacji. nie ulegaj naciskom i nie wdawaj się w spory mentalne czy duchowe….
Zapadnięte – jesteś w złej kondycji psycho-fizycznej, wycieńczona lub dotknięta jakimiś ukrytymi dolegliwościami….

Policzki a zdrowie:

Rumieniec na policzkach może sygnalizować dobrą cyrkulację krwi, która świadczy o aktywnym stylu życia, co z kolei może być oznaką płodności kobiety. Badania naukowe ujawniają, że kobieca skóra ma tendencję do przyjmowania bardziej czerwonego koloru w szczytowym momencie cyklu miesiączkowego. To wpływ estradiolu, hormonu, który powoduje, że naczynia krwionośne w policzkach nieznacznie się wtedy rozszerzają. To jedna z wielu drobnych zmian w wyglądzie i zachowaniu, przez które kobiety wyglądają bardziej atrakcyjnie….

Rozdział  niezakończony  w budowie  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!